MojAndroid

Mobilné technológie pokračujú vo svojom neustálom napredovaní a v ostatných rokoch čoraz častejšie narážame na správy o neodvrátiteľnom nástupe piatej generácie mobilných sietí – 5G. Hoci väčšinou sa o tejto prirodzenej evolúcii súčasnej infraštruktúry hovorí v súvislosti s našimi smartfónmi, keď sa dozvedáme o vyššej prenosovej rýchlosti, menšej odozve a celkovo lepšom pokrytí, v skutočnosti sa za touto evolúciou ukrýva omnoho viac. 

Nová generácia mobilných sietí prinesie nevídané možnosti prakticky pre každý aspekt každodenného života. Samozrejme, že sa to celé nestane zo dňa na deň, tento proces bude zdĺhavý a z ponúkaného potenciálu budeme čerpať roky. 

5G ako nástroj pre technologický posun

Príchod 5G sietí jednoducho nie je len nejakým výstrelkom. Prevádzkovatelia mobilných sietí priamo reagujú na neustále rastúce požiadavky reálneho sveta, a rozhodne sa to netýka len bežných zákazníkov operátorov, ktorí chcú mať rýchlejšie pripojenie pre sťahovanie obsahu.

Napriek tomu existujú reálne príklady, kedy operátori podnikli modernizáciu základňových staníc s prechodom na 5G kvôli kontinuálne klesajúcej používateľskej skúsenosti. Niekde už proste nastáva bod zlomu, kedy sa súčasná technológia značne zadýcha. Či už ide o Čínu, Južnú Kóreu alebo mestá v Spojených štátoch, plynulá evolúcia bola nutná. 

Celkom logicky to súvisí s narastajúcim počtom zariadení, ktoré komunikujú cez mobilné siete. Najhlasnejšie sa na túto skutočnosť síce sťažuje bežný človek, ktorému sa dramaticky znížila kvalita spojenia, či už pre hlasové alebo dátové služby, no ak by sme však za vinníka číslo jedna chceli označiť rastúci počet smartfónov, mýlili by sme sa. Počet pripojených smartfónov je totiž empiricky limitovaný počtom obyvateľov. Hoci niektorí ľudia môžu používať aj dva či tri smartfóny, v porovnaní so zariadeniami kategórie IoT a priemyselnými strojmi nemajú najmenšiu šancu. 

Je prirodzené, že smartfóny v súvislosti s mobilným internetom sa bežnému človeku javia ako najbližšia časť zo širokých možností 5G sietí, no v podstate ide len o vrchol pomyselného ľadovca. V pozadí tejto technológie sa prelína mnoho rozličných aspektov a možných využití.

Nie nadarmo sa hovorí, že 5G siete majú byť všade a komunikovať cez ne bude takmer všetko. Treba si uvedomiť aj to, že hoci sa o 5G hovorí ako o veľkej novinke, v skutočnosti dôjde k tomu, že značný počet existujúcich technológií sa do tohto “ekosystému” integruje, iné sa posunú o stupienok vyššie, no a len časť z celého kolosu bude skutočne nová. Napríklad aj pri spomínaných smartfónoch budú využívané podobné frekvencie a prakticky totožné limity pre vyžarovanie ako v prípade doterajších 3G či 4G sietí.

5G

Ericsson ako veľký 5G dodávateľ

Poďme sa teda pozrieť za oponu technológie 5G sietí. Za pozadím 5G technológie nemusíme chodiť tak ďaleko. Stačí zamieriť do Švédska. Tam nájdeme korene významného dodávateľa potrebnej technológie – Ericsson.

Keď sa povie Ericsson, ako prvé sa nám asi vybavia niekdajšie mobilné telefóny, no realita je taká, že  táto spoločnosť patrí medzi gigantov v odbore telekomunikačných technológií. Ide o jedinú mimočínsku spoločnosť, ktorá sa podieľa na budovaní 5G infraštruktúry na čínskom trhu. 

V tomto segmente dosahuje trhový podiel 12%. Konkurencia na čínskom trhu je neúprosná, no stále tu platí, že kvalita zaručí úspech. A prečo je vlastne čínsky trh taký významný? Prakticky sa stačí pozrieť na počet všetkých základňových staníc. Zistíme, že 66% z nich sa nachádza v Číne, čo znamená, že z hľadiska telekomunikačného pokroku ide o úplne iný svet. 

Ericsson si pre naše potreby zjednodušene predstavme ako významnú entitu, ktorá operátorom, ale aj ďalším firmám dodáva “železo” a softvér, vďaka ktorým dokážu efektívne využívať moderné siete, vrátane dookola spomínaného 5G. To, že nejde o žiadneho malého hráča dokazujú aj verejné referencie, z ktorých sa dozvieme, že stojí za 39 komerčnými živými 5G sietami po celom svete a medzi spokojných klientov sa radia zvučné mená ako AT&T, Verizon, Swisscom či SoftBank. 

5G

5G v praxi

A za čím všetkým sa teda môžu skrývať základy od Ericssonu? Okrem jasnej odpovede, že za systémom základňových staníc operátorov, tu máme veci ako výrobné haly, mraky IoT senzorov, či takzvanú kritickú infraštruktúru. Už pri samotných operátoroch pritom nastáva zaujímavá situácia. Keď sa spomínalo, že 5G v niektorých prípadoch posunie existujúce veci o stupienok vyššie, platí to trochu aj pri samotných vysielacích staniciach.

V prípade “železa”, ktoré Ericsson dodáva od roku 2015 je prechod na 5G pre operátorov otázkou jednoduchej softvérovej aktualizácie. Týka sa to približne 5 miliónov dodaných rádiových staníc po celom svete. Tie navyše disponujú unikátnou vlastnosťou – dynamickým zdieľaním spektra medzi 4G a 5G sieťami. 

Niektorí operátori tak budú môcť veľmi efektívne využiť svoje existujúce stanice a pásma pre dosiahnutie masívneho pokrytia 5G sieťou. Ericsson de facto stojí za prvou komerčnou 5G sieťou spustenou v Európe – pre operátora Swisscom, ktorý využil práve tieto unikátne možnosti a do konca roka 2019 dosiahol 90% pokrytie 5G siete.  

Keďže je piata generácia sietí plne štandardizovaná a technológie sú pripravené už dnes, v praxi by sa to malo odraziť na rýchlejšom nástupe, než v prípade LTE. Navyše, z pohľadu operátorov tu je motivácia už dnes – 5G telefóny sú v predaji a klienti ich chcú naplno využívať. Reálne to samozrejme všetko  závisí od konkrétnej stratégie konkrétneho operátora, no vo všeobecnosti sa k 5G budúcnosti blížime dosť rýchlo. 

Vráťme sa naspäť k oblasti IoT a priemyslu. Vďaka pokroku v oblasti telekomunikačných technológií je dnes s hardvérom od Ericssonu možné zlepšiť celý proces automatizácie. 5G prináša dobré pokrytie, nízku odozvu a minimálnu energetickú náročnosť, čo znamená, že fabriky môžu, nielen zjednodušiť svoju súčasnú infraštruktúru, ale zároveň ju priamo zlepšiť. Namiesto kombinácie viacerých riešení môžu siahnuť priamo po 5G a nasadzovanie rôznych senzorov i koncových zariadení sa zrazu stáva omnoho jednoduchším. A súčasne lacnejším. 

Predstaviť si to môžeme ako výrobnú halu plnú robotov, ktoré sú vzduchom (napríklad cez e-sim) pripojené k centrálnej riadiacej jednotke. Odpadá kopa káblov a vďaka nízkej odozve a vysokej garancii doručenia paketov to všetko krásne funguje ako jeden ucelený systém. Malá robotická symfónia.  

5G

Prienik do všetkých oblastí života

Z pohľadu bežného používateľa technológií môže byť technológia 5G sietí zaujímavá hneď z viacerých dôvodov. Vďaka zvýšenej kapacite celej siete by sa zákonite mali zvyšovať dátové limity, takže do hry vstúpi napríklad možnosť neustáleho online streamovania videa, čo sa pre niektoré odvetvia stane priam revolučným. 

Podpora 5G v smartfónoch, dronoch či kamerách spôsobí, že vysielanie vo vysokej kvalite bude prichádzať aj z takých oblastí, kde by sme to doteraz nečakali. Podobne sa naštartuje oblasť “cloudového hrania”, kedy nám na hranie tých najnovších hier v plnej kvalite postačia aj málo výkonné zariadenia. 

Skrytým aspektom globálnej dostupnosti 5G sietí je aj zjednodušenie nastavenia rôznych prístrojov a rozšírenie dostupnosti informácií. To, čo dnes musíme komplikovane konfigurovať po novom postačí zapnúť a pripojiť online. Všetko na pár kliknutí. Vďaka rôznym vždy pripojeným senzorom sa taktiež môže zlepšiť napríklad informovanosť o aktuálnej dopravnej situácií. Presun a vyhodnotenie dát bude trvať len sekundy. 

Jednou z veľkých výhod 5G sietí je totiž “zvýšenie obslužnej kapacity” a zníženie odozvy. Inak povedané, dramaticky narastie počet zariadení, ktoré dokážu byť v reálnom čase pripojené a bezproblémovo odosielať alebo prijímať dáta. Táto skutočnosť bude stimulovať prirodzenú integráciu technológií a ich prienik s bežným životom. Za všetkým týmto stojí hardvér a softvér od výrobcov ako je Ericsson.

Aby sme si to celé dokázali lepšie predstaviť, predpokladá sa, že cez 5G siete do roku 2025 “potečie” takmer polovica všetkých mobilných dát. Potenciál je takmer neobmedzený a hardvér tu máme už dnes. Stačí len počkať na reálne nasadenie v globálnom merítku. A čakať asi nebudeme príliš dlho. Prekvapivým stimulom pre nástup 5G sietí sa ukázala byť súčasná koronakríza. Kvôli rastúcej dátovej prevádzke začali operátori zahusťovať svoje siete a mnohým z nich pandémia otvorila oči. Modernizácia je proste potrebná.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Ericsson.

3.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+