MojAndroid

Spoločnosť Apple má na svojom konte množstvo patentov, ktoré sa ešte nezrealizovali a z ktorých mnohé sa zrejme nikdy nezrealizujú. Nový patent Apple ale vyzerá skutočne veľmi zaujímavo a podobný prístup by určite mohli použiť aj iní výrobcovia mobilných zariadení, aj keď práve tento patent to zrejme výrazne sťaží.

Táto žiadosť o patent sa týka upravenej klávesnice pre mobilné zariadenia. V rámci ekosystému Apple ide najmä o iPady, pre ktoré je klávesnica už nejaký čas k dispozícii. Po novom by mala mať ale klávesnica upravené rozloženie tlačidiel, pričom niektoré by mali zmiznúť úplne.

Apple klavesnica patent 1

Týka sa to aj známeho tlačidla Caps Lock, ktoré by na novej klávesnici malo byť nahradené tlačidlom pre zobrazenie emoji. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať ako radikálna zmena, zrejme iba málokto z nás skutočne používa Caps Lock a ešte sporadickejšie ho hľadáme na mobilných zariadeniach.

Okrem toho by klávesnica mala mať aj iné špecifické prvky. V pravom hornom rohu bude umiestnené tlačidlo Lupa, ktoré bude fungovať inak v závislosti od kontextu danej aplikácie. V štandardnom dokumente umožní vyhľadávanie konkrétneho hesla, kým napríklad v aplikácii s mailami umožní prehľadávanie mailov. Dvojitým stlačením klávesy sa zasa aktivuje asistent Siri.

Apple klavesnica patent 2

Apple by mal na jar predstaviť novú líniu tabletov, no je nepravdepodobné, že spolu s nimi uvidíme aj novú klávesnicu. V každom prípade ale ide o zaujímavý krok, ktorým by sa mohli inšpirovať aj iní výrobcovia mobilných zariadení. Aj keď tieto funkcie, práve kvôli patentu, zrejme nebude možné použiť na iných zariadeniach, kontextuálne prispôsobiteľné klávesy sú určite veľmi zaujímavé.

Zdroj: appft.uspt.gov via Patently Apple, The Verge

22.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+