MojAndroid

Pána s menom Elon Musk vám netreba zrejme špeciálne predstavovať. Každý zbehlý človek vie, že ide o človeka stojaceho za automobilkov Tesla, ktorý sa aktívne zaujíma o budúcnosť a investuje nemalé peniaze do rôznych technológií. Jedným zo segmentov, ktorým sa Musk zaoberá, sú logicky aj inteligentné autá budúcnosti. Práve o nich diskutoval tento týždeň s riaditeľom spoločnosti NVIDIA, Jen-Hsun Huangom. Jedným z prvých “silných” výrokov v tomto rozhovore bola Elonova veta: “V budúcnosti nemôžeme ľuďom dovoliť šoférovať dvojtonovú smrtiacu mašinu”. Jeho cieľom je urobiť šoférovanie ľudí trestným činom, pretože to bude v budúcnosti príliš nebezpečné. Huang si myslí, že budúcnosť musí aj napriek akýmkoľvek moderným technológiám počítať s autami, ktoré majú klasické kolesá, deformačné zóny karosérie a airbagy.

elon-musk

Elon Musk sa obáva, či sa vôbec dožije sveta, v ktorom budú jazdiť iba autonómne elektromobily. Podľa jeho slov by vytvorenie bezpečnej premávky riadenej počítačmi trvalo najmenej 10 až 20 rokov, aj keby sme hneď zajtra začali predávať iba elektrické autá. Problémom sú automobily, ktoré sa na cestách pohybujú a to, že priemerný človek mení auto raz za 5 až 10 rokov. Jeho cesta k tomuto stavu sa ale už začala – modelmi Tesla. Najnovší automobil tejto značky – Model S P85D – prichádza vybavený automatickým sledovaním cesty a aktívnym riadením automobilu, ktoré dokáže kontrolovať rýchlostné limity aj zabrzdiť v prípade, že autu pred ním zasvietia brzdové svetlá.

Dnešné autá sú inteligentnejšie, aj napriek obmedzeniam v súčasnom hardvéri. Už dnes môžeme urobiť v priemysle s autonómnymi vozidlami obrovský pokrok. Je to len o tom, aký level spoľahlivosti a bezpečnosti chcete. – tvrdí Elon Musk.

Tesla sa snaží nielen o bezpečnosť ich vozidiel na ceste, ale aj o bezpečnosť ich interných systémov. Už dnes majú modely Tesla zabezpečenie na niekoľkých úrovniach, ktoré bude pre hackera veľmi ťažké prelomiť. “Cez niekoľko vrstiev informačného systému sa možno dostanú, no bude pre nich takmer nemožné získať kontrolu nad vozidlom, napríklad nad jeho ovládaním,” povedal Musk.

Budúcnosť automobilov zaujíma aj spoločnosť NVIDIA. Tá predstavila vlastný počítač pre autonómne automobily s názvom Drive PX, ktorý by mal automaticky spozorovať prekážky na ceste a učiť sa časom samostatne reagovať na ich prítomnosť. Už dnes si developeri môžu zakúpiť balíček s týmto počítačom za 10 000 dolárov. Náhodné prekážky na ceste sú problémom aj podľa Muska. Ten chce vyvinúť systém, ktorý by dokázal rozoznať, na čo sa pozeráte. Automobil by potom vyhodnotil, ktorú prekážku treba obísť, prípadne či netreba náhle brzdiť alebo urobiť nejaký manéver na ceste.

Automobily Tesla majú jednu obrovskú výhodu, a tou sú aktualizácie. Tie dokážu zmeniť správanie motora a jeho spotrebu. Najnovšie chce Tesla poslať aktualizovaný systém na vozidlá Tesla Model S. Nový systém redukuje spotrebu energie a spôsobuje dlhšiu výdrž (väčšiu prejdenú vzdialenosť) na jedno nabitie akumulátorov. V budúcnosti by takto automobily mohli dostávať aktualizácie s novými značkami, cestami či obmedzeniami, a to povedzme aj na dennej báze. Tesla si pre nás tento rok pripravila niekoľko prekvapení, a tak sme zvedaví, ako pokročí vo vývoji svojich elektromobilov.

A ako sa Elon Musk stavia k otázke autonómnych automobilov Tesla? Jeho odpoveď je jednoznačná:

Vieme, čo máme robiť a do niekoľkých rokov dosiahneme túto métu.

Len pre zaujímavosť, o budúcnosť automobilového priemyslu sa zaujímajú aj také značky ako Land Rover. Koncept ich inteligentného auta síce nie je taký príťažlivý ako v prípade Tesly, no niekde je potrebné začať. Upravený model Land Rover Defender s kódovým označením BAE – modifikovaný Bowler Wildcat obsahuje sadu viditeľných laserových senzorov a kamier, ktoré sú umiestnené po celom obvode vozidla, dokonca aj na jeho streche. Vozidlo je plne autonómne, no obsahuje aj možnosť ovládania na diaľku, ktorého súčasťou je aj tlačidlo pre okamžité zastavenie vozidla v prípade nečakanej poruchy. Ide však iba o akýsi koncept automobilu, ktorý bude o 12 mesiacov úplne rozdielnym. Testovanie prebieha v Anglicku a spolupracujú na ňom spoločnosti Atkins, Fusion Processing a Bristol Robotics Laboratory.

land rover

Náš tip
Audi A7 Sportback samo odšoférovalo na diaľnici 850 km | CES 2015

Google a inteligentné automobily

Najväčší internetový gigant Google rovnako pracuje na automobile, ktorý by sám šoféroval. Google na jeho vývoji pracuje už od roku 2010 a od tej doby sme o ňom počuli niekoľkokrát. V reálnej prevádzke sa zatiaľ nevyužíva, no to by sa už v blízkej budúcnosti mohlo zmeniť. Nová generácia autonómnych automobilov spoločnosti Google totižto dokáže vo viacerých situáciach riadiť lepšie a efektívnejšie ako človek.

google-auto

Hoci od uvedenia automobilu do reálne prevádzky delia internetového gigante ešte viaceré prekážky, za posledne roky je k tomuto cieľu najbližšie. Podľa viacerých analýz a testov sa totižto zistilo, že doprava takýmto autom je plynulejšia a bezpečnejšia ako v prípade riadenia dopravného prostriedku priemerným vodičom. Chris Urmson, vedúci projektu autonómneho automobilu spoločnosti Google povedal, že analýza dát zaznamenaných zo státisícov najazdených kilometrov ukázala, že samoriadiace automobily zachovávali bezpečnú vzdialenosť v kolónach a zrýchľovali či spomaľovali plynulejšie ako profesionálni vodiči najatí Googlom.

Trávime menej času v nebezpečnej blízkosti ostatných automobilov“, povedal Urmson. “Naše auto riadi plynulejšie a bezpečnejšie ako naši trénovaní profesionálni vodiči.

Náš tip
Google dokončil svoje autonómne auto, v budúcom roku sa dostane na cesty

Inteligentné systémy dnešných áut

Inteligentné systémy sa nachádzajú už aj v autách tradičných značiek, napríklad v najnovšom modeli Volkswagen Passat. Ten sme testovali aj v našej redakcii, a tak sme na vlastnej koži otestovali, ako funguje napríklad systém automatického sledovania cesty, automatická regulácia rýchlosti na základe vzdialenosti od vozidla v popredí atď. Zaujali nás však aj jeho ďalšie funkcie spojené s Androidom. Viac si prečítajte v samostatnom článku.

VW.Still001

Náš tip
VIDEO | Test Volkswagen Passat s funkciou MirrorLink

Ako vidíte budúcnosť autonómnych automobilov vy?

Zaujíma nás, ako sa k budúcnosti automobilového priemyslu staviate vy? Rozmýšľate nad tým, že by ste si namiesto auta so spaľovacím motorom kúpili elektromobil s nižšími prevádzkovými nákladmi? Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za elektromobil? Nechali by ste automobil šoférovať za vás, aj pri vyšších rýchlostiach? Napíšte nám váš názor do komentárov pod tento článok!

Zdroj: Engadget, (2)

22.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+