MojAndroid

Popri všetkých smartfónoch Vám prinášame aj trochu netradičnú reportáž z androidovej oblasti. Tento operačný systém totiž dostal slovo i pri nových Passatoch, ktoré podporujú funkciu MirrorLink. A práve tej sme sa v malom teste venovali. Na testovanie MirrorLinku sme dostali nový Volkswagen Passat. Náš model obsahoval dieselový motor s objemom 2 litre, kombinovanou spotrebou 4,4 litra na 100 km a jeho výkon bol 150 koní. Prevodovka je 6-stupňová, automatická DSG.

“Funkcia MirrorLink poskytuje výhodu pre vodiča v ovládaní, tzn. na základe tohto certifikátu je zobrazená na rádiu veľkosť tlačidiel alebo ďalšie informácie tak, aby vodič nebol zbytočne odvádzaný od pozornosti na vozovke malými textami či príliš veľkou grafikou. To je teda princíp MirrorLinku a toho zobrazenia, ktoré mám na rádiu alebo na navigácii,” vysvetľuje Miroslav Straka z Volkswagenu.

 VW.Still0014

“Funkcia MirrorLink funguje jednoducho. V prípade, že je zariadenie podporované, stačí len Android telefón pripojiť na USB kábel a prostredníctvom rádia alebo navigácie zvoliť funkciu MirrorLink, ktorá sa týmto aktivuje. Zariadenie sa pripája cez USB kábel. Je to z dôvodu rýchlosti a telefón je aj permanentne nabíjaný. V budúcnosti sa plánuje MirrorLink aj cez WiFi.”

V rámci MirrorLinku dáva Volkswagen do hry dotykový displej Discovery Pro, no samotný smartfón patrí už k výbave zákazníka. Telefón musí pritom spĺňať určité parametre a jedným z nich je napríklad verzia Androidu, minimálne 4.4.2.

VW.Still002

_DSC2805.MOV.Still001

“Na novom Passate sme skúšali 3 zariadenia, teda HTC One M8, Sony Xperia Z3 a Samsung Galaxy S5. Všetky 3 telefóny boli plne podporované MirrorLinkom, no každý výrobca má svoje špecifiká, tzn. pri funkcii MirorLink sa zobrazujú appky, ktoré podporuje samotný telefón a tie sa dajú ovládať priamo vo vozidle. Je to tak rozdiel, či ide o HTC, Sony, Samsung a do hry vstupujú aj výrobcovia aplikácii. Jedným z nich je i Volkswagen, ktorý ponúka už teraz asi 6 appiek pre funkciu MirrorLinku.”

Spomínané aplikácie sú dostupné cez obchod Google Play a sú zdarma. K samotným appkám, ktoré Volkswagen ponúka patrí napríklad Think Blue Trainer, ktorá prezradí, ako efektívne jazdíte. Vodič vie, koľko spotrebuje, vidí to vo vozidle, ale aj v telefóne a môže sa tým pochváliť – či už v rodine, alebo šéfovi.

“Nový Passat, ktorý k nám prišiel koncom roka, je tu s množstvom technológii pre riadenie alebo pre vodiča a prináša pocit bezpečnosti pre ostatných pasažierov. Prišiel aj s novinkami ohľadom multimédií, ale priniesol aj veľa zábavy do vozidla, či pomôcok pre vodiča a celú posádku.”

Niektoré Passaty tak prichádzajú s výbavou v podobe slotu na SIM kartu, vďaka ktorej sa vo vnútri auta vytvorí Wi-Fi hotspot, cez ktorý sa potom môžu spolujazdci pripojiť a využívať tým výhody internetu. So SIM kartou sa spája funkcia Media Control.

VW.Still003

_DSC2811.MOV.Still001

“Media Control je systém, ktorý bezdrôtovo ovláda rádio a navigáciu. Na to, aby sme v aute mohli WiFi vytvoriť, si v menu nájdeme nastavenie WiFi routera a tu si vytvoríme WLAN hotspot. Aktuálne sú pre Media Control dostupné dve funkcie, čiže ovládanie rádia či mp3 vo vozidle a navigácia. “

_DSC2809.MOV.Still001

VW.Still001

Je to však funkcia prioritne určená pre pasažierov na zadných sedadlách, pre deti s tabletom a podobne. Systém teda nezasahuje do toho, čo sa deje na displeji auta. V prípade, že to tam však chcete aplikovať, musí to vodič potvrdiť. Deje sa to z toho dôvodu, aby vám ako vodičovi hocikto na displeji neprepínal, čo sa mu zachce.

Passat je okrem MirorLinku či Media Control doslova nabitý ďalšími rôznymi funkciami, ale o tých si však možno povieme niekedy nabudúce. To je od nás zatiaľ všetko, tešíme sa na vás opäť pri ďalšom videu a uvidíme, akú podobu bude mať Android nabudúce. Nám sa táto celkom pozdávala.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+