MojAndroid

Pamätáte si roztomilé oblé auto s prvkami pripomínajúcimi tvár? Presne to bol prototyp autonómneho automobilu od Googlu, ktorý vyvíja už takmer rok. Práce na tomto projekte idú naozaj dobre a dôkazom toho je vytvorenie funkčného prototypu, ktorý sa dostane na reálne cesty hneď po Novom roku. Autonómne auto spoločnosti Google ponúkne naozaj špičkové technológie – senzory, kamery a rôzne snímače – ktoré monitorujú situáciu okolo automobilu až do radiálnej vzdialenosti 180 metrov. Google auto tak dokáže zareagovať na akúkoľvek situáciu a nevyžaduje si pritom akciu vodiča. Ten však, popravde, reagovať ani nemôže.

Vľavo prototyp a vpravo vyobrazenie finálnej verzie Google auta.
Vľavo prototyp a vpravo vyobrazenie finálnej verzie Google auta.

Google totižto do svojho autonómneho auta namontuje manuálne ovládanie len na testy v reálnych podmienkach a finálne verzie áut nebudú ponúkať žiadny volant či iné ovládacie prvky. O všetko sa postarajú senzory a počítač. Google auto si tak môžete predstaviť ako kapsulu pre dve osoby, ktorá vás zavezie tam, kde vy chcete bez toho, aby ste zasahovali do priebehu cesty. Technológiu autonómneho šoférovania najprv Google testoval na autách ako Toyota Prius a na SUV-čkach od Lexusu, no tentokrát vytvoril úplne nový typ vozidla od základov. Google svoje auto testoval na umelo vytvorených cestách s takmer identickými dopravnými situáciami, aké nastávajú v reáli, a po Novom roku pošle autonómne auto aj do reálnej cestnej premávky. Uvidíme, koľko zranení budú mať po prvej ceste jeho pasažieri, no ak všetko pôjde tak, ako má, tak sa už v budúcom roku budeme voziť v autách, ktoré samé šoférujú. Google ich v prvej várke vyrobí sto kusov.

Náš tip
Google auto dokáže riadiť lepšie ako profesionálni vodiči

Zdroj: AndroidPolice

23.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+