MojAndroid

Pravdepodobne ste už počuli o projekte spoločnosti Google, ktorý si za úlohu stanovil vytvoriť autonómny automobil. Google na jeho vývoji pracuje už od roku 2010 a od tej doby sme o ňom počuli niekoľkokrát. V reálnej prevádzke sa zatiaľ nevyužíva, no to by sa už v blízkej budúcnosti mohlo zmeniť. Nová generácia autonómnych automobilov spoločnosti Google totižto dokáže vo viacerých situáciach riadiť lepšie a efektívnejšie ako človek.

ku-bigpic

Hoci od uvedenia automobilu do reálne prevádzky delia internetového gigante ešte viaceré prekážky, za posledne roky je však k tomuto cieľu najbližšie. Podľa viacerých analýz a testov sa totižto zistilo, že doprava takýmto autom je plynulejšia a bezpečnejšia ako v prípade riadenia dopravného prostriedku priemerným vodičom. Chris Urmson, vedúci projektu autonómneho automobilu spoločnosti Google,  povedal, že analýza dát zaznamenaných zo státisícov najazdených kilometrov ukázala, že samoriadiace  automobily zachovávali bezpečnú vzdialenosť v kolónach a zrýchľovali či spomaľovali plynulejšie ako profesionálni vodiči najatí Googlom.

Trávime menej času v nebezpečnej blízkosti ostatných automobilov“, povedal Urmson. “Naše auto riadi plynulejšie a bezpečnejšie ako naši trénovaní profesionálni vodiči.

Urmson neinformuje ako by si takýto automobil počínal v iných poveternostných podmienkach napríklad na snehu alebo pri prudkom daždi. Otázne ostávajú aj nevyspytaľne dopravné situácie, v ktorých treba reagovať veľmi rýchlo a niekedy aj doslova s dávkou kreativity. Myslím, že ľudský mozog dokáže na takéto situácie reagovať lepšie ako počítač. Aspoň nateraz. Verím ale, že v budúcnosti budeme takéto automobily vydávať bežne, čím by sa mohlo zabrániť častým dopravným kolíziám a stratám na ľudských životoch. Život by mali uľahčiť aj zrakovo či inak postihnutým ľuďom.

Zdroj: gizmodo

28.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+