MojAndroid

Slnečné, vodné, presýpacie, mechanické alebo digitálne? S vývojom spoločnosti prichádzali aj rôzne druhy hodín.  Všetky boli primárne zamerané na meranie času. V dnešnej dobe však veci okolo nás začali premýšľať. Máme možnosť písať smart perom, pozerať sa na smart TV a samozrejme nosiť aj smart hodinky.

Spoločnosť Google sa rozhodla presadiť na trhu nositeľných zariadení so svojím systémom Wear OS.  Dokážu tieto zariadenia vhodne doplniť váš každodenne používaný smartfón? Možno vám moja používateľská skúsenosť pomôže pri rozhodovaní . A možno vám to ukáže až spomínaný čas.

Prvotné nastavenie a úvodná obrazovka

Ešte predtým, ako prejdeme k samotnému systému, sa v skratke pozrime na príchod samotného Wear OS. Všetko sa to celé spustilo 18. Marca 2014.  V tento deň Google predstavil svoj operačný systém pre hodinky známy ako Android Wear.

Svetlo sveta uzreli prvé zariadenia ako LG G Watch alebo Motorola moto 360. Konkurencia ale nespala a začala prinášať lepšie optimalizované operačné systémy.  Situáciu do svojich rúk postupne preberal Samsung so svojim dobre upraveným operačným systémom Tizen a samozrejme Apple. Spásu pre Google tak mal priniesť re-branding z Android Wear na Wear OS.

Samotný Wear OS momentálne používam asi pol roka na hodinkách Fossil Gen 5. Systém funguje plynulo a nevykazuje žiadne známky zasekávania, prípadne dlhšieho načítavania. Prvotné nastavenie a spárovanie hodiniek so smartfónom prostredníctvom Bluetooth funguje ako takmer pri všetkých Google zariadeniach. Je potrebné si do telefónu stiahnuť aplikáciu Wear OS by Google a môžete začať.  Proces párovania je jednoduchý a bezproblémový.

Množstvo ciferníkov, aj vlastných

Po spustení sa objaví predvolená úvodná obrazovka resp. ciferník. Túto si môžete zmeniť na doslova akúkoľvek chcete. Na výber je množstvo ciferníkov, prípadne máte možnosť nainštalovať aplikáciu na to určenú ako napr. Facer. Tu sa naozaj môžete do sýtosti vyhrať.

Potiahnutím doľava na úvodnej obrazovke si môžete zobraziť informácie o počasí, naplánovaných udalostiach (prepojené cez Google Kalendár) alebo vašich aktuálnych športových výkonoch. Pri športových aktivitách sa dáta zobrazujú a synchronizujú cez aplikáciu Google Fit. Bohužiaľ, ak by ste si chceli pridať po potiahnutí prstom doľava viacero položiek rýchleho zobrazenia, Wear OS ponúka na výber len veľmi málo možností. Je to škoda, kedže napr. konkurencia od Samsungu tu disponuje podstatne bohatším výberom.

Výhodou je obchod aj asistent

Čo však pomaly ale isto začína dominovať dnešnému svetu moderných technológií, sú hlasoví asistenti. Potiahnutím doprava prejdete na Google Asistenta, ktorý je plne pripravený reagovať na vaše hlasové pokyny. Či už je to ovládanie vašej inteligentnej domácnosti, pridanie udalosti do kalendára alebo ste zabudli hlavné mesto Arménska, na všetko dostanete odpoveď.

K rýchlym nastaveniam ako, Bluetooth, letový režim, nerušiť alebo pripojenie Wi-Fi, sa dostane podobne ako na smartfóne, potiahnutím zhora nadol. Opačným pohybom zobrazíte všetky vaše neprečítané pripomienky a upozornenia.

Google Pay u nás dostupné nie je

Hneď po Google Asistentovi považujem za ďalšiu výhodu prítomnosť obchodu Google Play.  Množstvo dostupných aplikácií určite posunie váš používateľský zážitok na vyššiu úroveň. Treba si však zvyknúť na ich používanie na menšom displeji. Čo určite zamrzí, sú platby pomocou aplikácie Google Pay.

Nakoľko sa hodinky s Wear OS u nás oficiálne nepredávajú, Google túto možnosť blokuje. Ešte donedávna bola šanca zapnúť toto platenie manuálne, ale po poslednej aktualizácii Google sprísnil podmienky a túto možnosť zakázal.

Veľkosť RAM rozhoduje

Ako som už spomínal v úvode, systém funguje naozaj plynulo. Moje hodinky disponujú 1 GB operačnej pamäte, čo má na takéto správanie značný vplyv.  Podľa množstva používateľských recenzií pri nižšej kapacite RAM už takáto plynulosť nenastáva. Preto ak sa rozhodnete pre Wear OS hodinky, určite pozerajte po takých, ktoré majú minimálne 1GB RAM.

Ak vás bude zaujímať procesor, tu sa nedajte zlákať na reklamu. Najnovší procesor Qualcomm Snapdragon 3100 nepriniesol výrazné zlepšenia výkonu oproti predchodcovi 2100vke. Výdrž batérie pri štandardnom používaní je 2 až 3 dni v závislosti od používaných aplikácií či spustených pripojení.

Budúcnosť Wear OS

Ak ste veľkým fanúšikom Googlu, určite sa pri výbere hodiniek pozrite po Wear OS. Hlavne v prípade, ak vlastníte viacero produktov od tejto spoločnosti. Výhodou bude určite prítomnosť Google Asistena a Obchodu Pla.  Systém ako taký je jednoduchý, svižný a plynulý. Pomaly mu začína svitať aj na lepšie časy.

Svedčí o tom aj nová akvizícia Googlu, pod krídlami ktorého skončil nedávno aj známy Fitbit. Taktiež sa začína objavovať aj u prémiových výrobcov hodiniek ako napr. Tag Heuer. Nesmieme zabudnúť ani na to, že Wear OS spolupracuje celkom slušne aj s iPhonom.

Stále však ostáva nepochopeným faktom, prečo Google čakal tak dlho s razantnejším nástupom na trh nositeľných zariadení. Taktiež je otázne, prečo Google nepredstavil vlastné hodinky s Wear OS, kde by určite dokázal priniesť viacero noviniek ako v prípade jeho Pixel zariadení.

Wear OS nie je pre všetkých

Na záver odpoveď na moju otázku z úvodu tohto článku. Ak sa zameriavate na základné funkcie nositeľných zariadení ako napr. sledovanie športových aktivít, zobrazovanie notifikácií, prípadne sledovanie spánku, zariadenia s Wear OS nebudú k vášmu smartfónu veľkou pridanou hodnotou. Tu skôr siahnite po klasických náramkoch, ktoré tieto funkcie splnia za nižšiu cenu.

Naopak, ak ste si už zvykli alebo máte dlhšie skúsenosti s hlasovým ovládaním od Googlu, prípadne chcete využiť GPS navigáciu, reagovať na e-maily, sťahovať aplikácie alebo ovládať vašu inteligentnú domácnosť, Wear OS by mohol byť pre vás dobrou voľbou. Všetci pevne veríme, že Google Pay bude už čoskoro oficiálne povolený aj na našom území.

Náš tip
OnePlus pripravuje vlastné smart hodinky. Máme sa na čo tešiť?

16.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+