MojAndroid

Vývojárska konferencia Google I/O je každoročne jednou z najočakávanejších udalostí technologického sveta. Minulý rok tu napríklad Google predstavil beta verziu Androidu Lollipop, vtedy známeho ako Android L. Tento rok je termín konferencie stanovený na 28.-29. mája, čo znamená, že už zajtra budeme všetci v pozore. Hoci viacero vecí sa snažia vývojári a usporiadatelia udržať v tajnosti, i tak sa aspoň niektoré z nich dostali na verejnosť.

Najväčšou témou je predstavenie nového Androidu M. Špekulácia vznikla po zverejnení rozvrhu konferencie, kde sa v kategórii Android for Work spomínal Android M. Krátko na to Google túto informáciu stiahol. Ďalej sa však na túto tému objavovali nové informácie. Jednou z nich bolo, že nový Android M by mohol obsahovať natívnu podporu čítania odtlačkov prstov. Ďalšie správy zase naznačujú zameranie novej verzie Androidu na výdrž batérie a využitie RAM. Google sa totiž podľa dohadov snaží zlepšiť výdrž batérie znížením počtu dotazov aplikácií na aktuálnu polohu, znížením využívania RAM a celkovým zmenšením aktivity mimo času, kedy je zariadenie pripojené na nabíjačke či s vypnutým displejom. Dôraz na výkon by sa mal prejaviť aj na službách Play spoločnosti Google, ktoré patria medzi časté procesy vybíjajúce batériu.

Google má na I/O porozprávať aj o svojej novej platenej službe Project Fi. Tá má fungovať na princípe automatického prepínania medzi pripojením k Wi-Fi a k mobilným sietiam tak, aby bola komunikácia bezproblémová a plynulá. Ak je napríklad vaše mobilné pripojenie slabé, Fi sa pokúsi pripojiť vás k najbližšiemu Wi-Fi hotspotu. Služba bude tiež podporovať písanie správ a telefonovanie cez internet, pričom počas komunikácie bude fungovať automatické prepínanie medzi mobilnými dátami a internetovým pripojením tak, aby bolo spojenie čo najrýchlejšie a najplynulejšie.

Ďalšou veľkou témou by mala byť nová služba Fotky. Správy o oddelení aplikácie Fotky od sociálnej služby Google+ sme priniesli už dávnejšie a nová služba Fotky má byť výsledkom tohto rozdelenia. Sprostredkovali sme vám už aj screenshoty či malé animácie, ako bude služba fungovať. Novinka má ponúknuť napríklad vyhľadávanie ľudí, zvierat a objektov vo fotografiách, či možnosť automaticky ich zálohovať. Fotografie aj obrázky sú tak zoradené do prehľadného náhľadu podľa dátumu vytvorenia.

photos app Google_13

Veľkou témou naďalej ostáva aj Internet vecí. Vie to i Google a na konferencii by mal predstaviť novú odľahčenú verziu Androidu s kódovým názvom Brillo. Má byť určená pre zariadenia Internetu vecí, ktoré majú v budúcnosti pripájať najrôznejšie, aj tie najmenšie veci k internetu. Brillo by mal byť podľa správ schopný bežať aj na menej výkonných zariadeniach. Minimálnymi požiadavkami sú 64 MB pamäte a 32 MB RAM.

V januári na CES v Las Vegas sme sa dozvedeli čo-to aj o novej službe Google Cast. Tá integruje rovnakú technológiu, ktorá je za Chromecast – tento raz však ide o audio. Google Cast umožní používateľom streamovať hudbu z vybraných aplikácií. Združuje teda reproduktory, soundbary a A/V prijímače na to, aby ste mohli vo veľkom počúvať hudbu z vašich Android, iOS zariadení či z webu. Pre upresnenie – na počúvanie takto streamovanej hudby potrebujete kompatibilné reproduktory s Google Cast službou. Podporuje ju výrobca Broadcom a Marvell. Sony, LG či HEOS od Denon však už tiež usilovne pracujú.

https://youtu.be/8q0yZomXuSw

Z ďalších bodov sa má Google ešte venovať svojej službe Android Pay, na ktorú neprestáva vsádzať, ale aj témam spojeným s ich známymi Android Auto a Android Wear.

Bez ohľadu na to, čo sa zajtra z týchto dohadov potvrdí, aký by mal byť podľa vás nový Android? Čo by mal obsahovať a na čo by sa mali vývojári viac zamerať?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+