MojAndroid

Dnešná bezhraničná podoba slobody slova a vyjadrenia vlastnej myšlienky dostane čoskoro potrebnú reguláciu. Tá zasiahne nepravdivé informácie, dokonca v podobe trestného činu.

Trestný postih ako dostatočná hrozba

Dnešná podoba a možnosti šírenia ľubovoľného obsahu sa zdá byť skoro bez limitov. Nie je problém si založiť vlastný web, finančne to nie je náročné a začať publikovať. Môžem začať písať čo ma napadne, terajšia doba nasvedčuje tomu, že desiatky až stovky webových priestorov sú plné „vedeckých odborníkov“, ktorí publikujú svoje myšlienky k téme Covid-19. Nejde však o skutočných vedcov, ide o ľudí, ktorí denne zdieľajú alebo produkujú množstvo nepravdivých informácií, často označovaných ako dezinformácie. 

Typickým príkladom je stránka oral.sk, ktorej pozadie sa podarilo serveru infosecurity.sk vypátrať, vrátane človeka, ktorý za ňou stojí. Nepomohla mu ani snaha o anonymitu. Pomôžeme si klasickým príkladom dezinformácie, ktorá je bežne šírená cez weby podobné tomu, ako je oral.sk. Stačí, ak je publikovaná bezobsažná správa, ktorá má ľudí zastrašiť alebo vydesiť, bez ohľadu na okolnosti prípadu a celý rád súvislostí. Tie sa proste nehodia, a tak je oznam zo strany oral.sk napríklad nasledujúci: „UŽ TO ZAČÍNA!!! 42-ročný austrálsky raper sa vysmieval protestujúcim proti experimentálnym mRNA injekciám. 28 dní po 2. dávke Pfizer injekcie zomrel pri cvičení na infarkt. Podobne, ako obrovské množstvo ďalších samovražedných mRNA hazardérov.“

Zdroj: Theguardian.com

Aj keď si mnohí povedia, veď nech si píše každý, čo uzná za vhodné, čítať to nikto nemusí, nie je to správny pohľad. Slovenské Ministerstvo spravodlivosti pod tlakom podobných excesov, ako je práve spomínaný dezinformačný web pripravilo novelu Trestného zákona. Tá do slovenského prostredia zavedie novú definíciu pre trestný čin „Šírenie nepravdivej informácie.“ Návrh je už dostupný aj pre verejnosť a zo jeho znenia bude teda novým trestným činom postihujúcim dezinformačné weby a ich tvorcov nasledovné vymedzenie: 

„Trestným činom bude výroba alebo rozširovanie vedome nepravdivej informácie, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu.“

Nie len výroba (vlastná tvorba) ale aj rozširovanie bude považované za trestné, ak naplní všetky znaky tohto nového trestného činu. Podľa závažnosti následkov môže byť trest až v podobe desať ročného väzenia. Nečinná nie je však ani polícia, na účely boja proti hoaxom zriadila vlastný sociálny priestor, kde publikuje a varuje pred stránkami, ktoré šíria nepravdivé informácie. Na strane druhej jedným slovom dodáva, že postih nie je moc účinný a práve nový trestný čin by aj toto mal zmeniť.

Náš tip
EÚ urobila prvý krok k schváleniu dvoch nových predpisov na reguláciu online priestoru
8.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+