MojAndroid

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková prišla s návrhom zákona, ktorý vás môže dostať za mreže za klamstvá a vymyslené (strach naháňajúce) správy. Ministerka spravodlivosti chce takto bojovať proti výmyslom na internete. Správu priniesol portál Aktuality.sk.

Za klamstvá a konšpirácie do basy!

Množstvo dezinformácií na internete pravdepodobne presiahlo hranice slušnosti a tak sa Ministerka spravodlivosti rozhodla konať. Ktokoľvek, kto šíri zavádzajúce správy, bude môcť byť odsúdený na jeden až päť rokov väzenia. Takto to definuje paragraf:

„Kto vyrobí alebo rozširuje nepravdivú informáciu, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu, alebo sa dopustí iného obdobného konania slovne alebo písomne, prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, zvukového záznamu, zvukovo-obrazového záznamu alebo iného záznamu, potrestá sa odňatím slobody na jeden až päť rokov,“ píše sa v návrhu zákona.

Teda nejde o akékoľvek klamstvo, ale výlučne o poplašné a strach naháňajúce správy, ktoré by potenciálne mohli aj ublížiť. Zákon definuje aj formu takejto správy: môže mať formu textu, video alebo audio nahrávky alebo aj inú, nešpecifikovanú formu.

Rovnako tak ide o závažné témy, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodovanie ľudí v závažných otázkach (napr. očkovania). Pravdepodobne správa o tom, že Zem je plochá alebo nejaká iná, ničím nepodložená informácia, ktorá nie je záškodnícka, nebude príčinou začatia trestného konania.

Počas krízovej situácie bude trest ešte vyšší

Rovnako tak, aj v prípade, že pôjde o škodu veľkého rozsahu. V takom prípade bude môcť byť udelený trest vo výške štyri až desať rokov väzenia.

Tento návrh zákona je niečo, čo sa opiera o programové vyhlásenie vlády. Avšak zatiaľ je to len návrh, takže si musíme počkať na to, či prejde schvaľovacím procesom. Prípadne či neprejde ešte nejakou dodatočnou úpravou.

Náš tip
Konečne. Svoje auto si už odomknete aj pomocou smartfónu s OS Android 12

2.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+