MojAndroid

V našej redakcii netestujeme len smartfóny, ale aj príslušenstvo, ktoré sa k nim dá pripojiť. Často sa tak v našich rukách ocitnú zaujimavé technologické hračky a vychytávky, ako napríklad najnovšie bezdrôtové reproduktory spoločnosti Creative – Muvo 2. Ide o reproduktory, ktoré by mali zaujať masy, a to aj vďaka svojim nezvyčajným funkciám a pomerne prijateľnej cene. Na toto príslušenstvo sme sa pozreli z blízka a otestovali sme všetky možnosti, ktoré ponúka.

Náš tip
Creative Nuno: Najmä štýlové reproduktory | TEST

Balenie – štýlové, ale nepraktické

Creative Muvo 2 prichádzajú na trh v novom balení, ktoré má byť štýlové a má na prvý pohľad pritiahnuť oči zákazníkov. Aspoň tak nám toto balenie prezentoval Creative pri predstavení týchto reproduktorov na Slovensku. Hoci je priehľadný plast, pod ktorým sa tento reproduktor nachádza, naozaj štýlovým, samotné balenie je dosť nepraktické a zbytočne zložité. Navyše, keď sa konečne dostanete k jeho obsahu, tak okrem reproduktoru a krátkeho nabíjacieho microUSB – USB kábla nájdete v balení už len niekoľko papierových príručiek a brožúrok. Chýbal akýkoľvek obal alebo púzdro na reproduktor, ktorý by sa nám hodil viac ako premakané balenie.

Konštrukcia – zmestí sa aj do väčšieho vrecka

Keď sme po prvýkrát videli Muvo 2 na fotografiách, predstavovali sme si ho ako solídny veľký reproduktor, ktorý si môžete postaviť napríklad pod TV alebo monitor a ozvučíte s ním aj väčšiu miestnosť. Po obdržaní tohto produktu na recenziu sme ale boli (milo) prekvapení jeho kompaktnými rozmermi a hmotnosťou iba 340 gramov. Samotná konštrukcia je vyrobená z kvalitného plastu, je odolná (IP66 – voči silne striekajúcej vode aj prachu) a ponúka zaujímavé tvary. Predná časť je väčšia a konštrukcia sa smerom dozadu zmenšuje.

creative_muvo_2_recenzia-8

Všetky ovládacie prvky reproduktoru sa nachádzajú v jeho hornej časti. Nájdete tu už tradične ovládanie hudby – kombinované tlačidlo play/stop, dve tlačidlá na prepínanie skladieb, jedno tlačidlo pre zvolenie pripojeného kanálu, vypínač Bluetooth a vypínač samotného reproduktoru. Tlačidlá sú vyrobené z gumy a pri ich stlačení cítite na končeku prstu samotný prepínač. Fungujú však dobre a vďaka svojmu spracovaniu sú odolné voči nepriaznivým vplyvom počasia. O stave reproduktoru vás informujú aj dve notifikačné diódy v hornej časti, kde sa nachádza aj reproduktor pre hovory.

creative_muvo_2_recenzia-2

V zadnej strane reproduktoru Creative Muvo 2 nájdete pomerne veľký pás ochrannej gumy, pod ktorou sa ukrýva microUSB konektor pre nabíjanie a pripojenie reproduktoru k PC, audio jack pre hudobný vstup a slot na microSD karty. Guma sa nachádza aj v spodnej časti konštrukcie a v tomto prípade slúži na prenos vibrácií na podložku. Creative Muvo 2 tak vie využiť na vylepšenie basov napríklad stôl alebo poličku, na ktorej je položený.

Pripojenie – kábel, nekábel, Muvo 2 sa pripojí k hocičomu

Creative Muvo 2 nie je preborníkom, čo sa pripojenia týka, no má solídne základy. V jeho výbave nechýba tradičný 3,5 mm audio jack (aj keď v balení chýba akýkoľvek audio kábel na jeho využitie), no ponúka aj bezdrôtový prenos zvuku cez Bluetooth. Vďaka nemu môžete z vášho smartfónu nielen prehrávať hudbu, ale aj prijímať hovory. Na prichádzajúci hovor vás upozorní zvonenie samotného reproduktoru a hovor môžete prijať aj tlačidlom prehrávania. Kvalita pripojenia je pritom výborná a dosah mikrofónu je približne 1,5 – 2 metre.

creative_muvo_2_recenzia-4

V čom je Muvo 2 výnimočné, je možnosť prepojenia dvoch reproduktorov, ktoré následne pôsobia ako stereo súprava. To sme vďaka dvom testovaným kusom vyskúšali aj my. Druhý reproduktor stačí nastaviť na rovnaký kanál pripojenia (rozlišujú sa farbami) a samotné pripojenie následne prebehne automaticky. Potom sa hlavný reproduktor tvári ako ľavý a prídavný reproduktor sa tvári ako pravý. Ich spojením dokážete ozvučiť aj naozaj veľkú miestnosť, prípadne malú párty. Má to však aj svoje nevýhody. Prídavný reproduktor nemožno použiť na nič – ovládanie hlasitosti, pozastavenie hudby, ani prijatie hovoru na ňom totižto nefungujú. To je škoda, pretože “zrkadlové” ovládanie prehrávania na oboch reproduktoroch by bolo praktickým vylepšením.

Zvukový prednes a výdrž batérie

 Čím nás Creative Muvo 2 naozaj príjemne prekvapil, je jeho zvukový prednes. Ten je aj napriek menším rozmerom konštrukcie mohutný a sýty, za čo treba vďačiť až trojici meničov v prednej časti. Výrobca neudáva nikde ich výkon, a tak sme mohli kvalitu a hlasitosť zvuku posúdiť len subjektívne. Podľa nášho názoru sú v zvukovom prejave výraznejšími stredy, ktoré prebíjajú výšky aj menej výrazné basy, pričom je pri maximálnej hlasitosti zvuk aj trochu skreslený. Pri stredne silnej hlasitosti je ale zvuk dobre vyvážený a poteší aj náročnejších poslucháčov. Tí sa rozhodne potešia aj integrovanému prehrávaču hudby z microSD karty, ktorý okrem wav a mp3 formátu podporuje aj FLAC skladby, čo nie je v tejto cenovej kategórií reproduktorov samozrejmosťou. Za to má u nás Creative malé plus.

creative_muvo_2_recenzia-1

Čo sa týka výdrže batérie v Creative Muvo 2, tá je v porovnaní s konkurentmi priemerná. Výrobcom udávaných 10 hodín prehrávania hudby na jedno nabitie dosiahnete len pri striedmejšej hlasitosti, no aj niekoľkohodinové prehrávanie hudby na maximálnej hlasitosti pokladáme za prijateľné. Výrobca udáva, že batéria má kapacitu 2200 mAh a s bežnou nabíjačkou od vášho smartfónu by ste ju mali byť schopní nabiť za menej ako 2,5 hodiny.

Hodnotenie | Creative Muvo 2

Creative Muvo 2 je len jedným modelom z celého portfólia spoločnosti Creative, ktorý si môžete ku koncu roka kúpiť. Svojimi zvukovými vlastnosťami a kvalitou konštrukcie dokáže zaujať najmä menej náročných používateľov a mladých ľudí, ktorí rozhodne ocenia aj jeho odolnosť voči vode a prachu. Praktickou je aj možnosť spárovania dvoch rovnakých reproduktorov, či prehrávanie hudby z microSD karty. Kladne hodnotíme aj výdrž batérie a cenu, ktorá je pre náš trh stanovená na približne 79 EUR (uvádza web výrobcu). Reálne si ale tento reproduktoru kúpite aj za sumu menšiu o takmer 20 EUR. Tak či onak, ide o šikovného spoločníka pre každého, kto si chce vychutnať svoju obľúbenú hudbu doma alebo v exteriéri.

creative_muvo_2_recenzia-6

Plusy

+ rozmery a odolnosť konštrukcie

+ prehrávanie hudby z microSD karty (aj FLAC)

+ možnosť prepojenia 2 reproduktorov do stereo režimu

+ cena

Mínusy

– nemožnosť ovládať hudbu z druhého pripojeného reproduktora

– strohé balenie

Reproduktor na test zapožičala spoločnosť Creative. 

26.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+