MojAndroid

Počuli ste už o projekte Concept 26? Ide o systém pre automobily budúcnosti z dielne automobilky Volvo, ktorý v sebe ukrýva hneď niekoľko vymakaných technologických vychytávok. Jednou z nich je napríklad aj multimediálny systém, ktorý sa nachádza pred spolujazdcom a má slúžiť na zábavu vodiča v čase, kedy kontrolu nad autom prevezme autopilot. Streamovanie multimediálneho obsahu v automobiloch z projektu Concept 26 by po novom mal zabezpečiť Ericsson a jednou z funkcií bude napríklad možnosť sledovať seriály a filmy z Netflixu. Zaujímavou je myšlienka, že autonomné autá budú jazdiť cestou, ktorú poznajú, aj keby mala trvať o 5 minút dlhšie, radšej ako keby mali prinútiť vodiča chytiť volant a odšoférovať väčší úsek cesty. Ten si radšej bude môcť pozrieť ďalšiu časť svojho obľúbeného seriálu, prípadne skontrolovať najnovšie správy či počasie na veľkej obrazovke.

Bezpečnosť na cestách aj vďaka Concept 26

To, čím Volvo vyčnieva z radu, je však aj budovanie bezpečnosti na cestách. Uvedomuje si totiž, že autonómna jazda nie je len o autopilotovi – ale aj o kvalitných cestách, ktoré budú na samostatnú jazdu pripravené. Volvo teda spolupracuje v rámci projektu Vision 2020 so švédskymi dopravnými agentúrami a zberá informácie z ciest, čím pomáha k vylepšeniu cestnej infraštruktúry. Ak je na ceste nahlásený nejaký Volvo-incident, inžinieri z tejto spoločnosti celú záležitosť preveria a vyhodnotia, či tu napríklad môžu v záujme bezpečnosti znížiť odporúčanú rýchlosť a podobne. Samozrejme, systém Concept 26 o tom hneď informuje vodiča na jednej z dotykových obrazoviek. Všetky poznatky z testov a vylepšovanie kvality ciest by mali raz vyústiť do autopilota, ktorého by sme nemali obávať spustiť a využiť všetko, čo nám nové technológie ponúkajú. Ako autonómne autá vnímate vy? Chceli by ste jedno takéto auto vlastniť? Myslíte si, že Concept 26 bude mať v budúcnosti úspech?

concept-26-volvo

Náš tip
Volvo buduje autonómne vozidlo budúcnosti. Takto si ho predstavuje

Zdroj: TheVerge

5.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+