MojAndroid

Švédska automobilka Volvo na seba upútala pozornosť počas výstavy LA Auto Show v Los Angeles. Predstavila tu totiž koncept autopilota “Concept 26”. Podľa ich slov je to spojenie interiérového dizajnu vozidla a inovačnej platformy zároveň.

volvo_autpilot-koncept

Concept 26 symbolizuje dobu 26 minút, ktoré tvoria priemernú dobu jazdy amerických vodičov či už do práce, do škôl, alebo skrátka do svojho cieľa. Volvo sa teda popasovalo s výzvou, čo všetko sa dá za 26 minút stihnúť v prípade, že riadenie prevezme autopilot. Do svojho auta sa pokúsilo zabudovať technológie, ktoré môžu podľa nich vodičovi 26 minút aspoň trochu spríjemniť. Pozrite si video, kde Volvo svoje vízie zobrazilo:

Najzaujímavejšou časťou je bezpochyby moment, kedy sa volant stiahne, sedadlo sa posunie smerom dozadu a pred vodičom sa z dverí vysunie niečo ako podložka. Prirovnávajú to celkovému autopilotovi v lietadle. Pred sedadlom spolujazdca sa tiež odhalí veľký displej a auto sa premení na idúce multimediálne zariadenie. V prípade, že vodič chce trochu relaxovať, môže dokonca posunúť svoje sedadlo do ležiacej podoby, pričom sa objaví aj opierka na nohy.

volvo-autopilot-koncept_1

To, čím Volvo vyčnieva z radu je však aj budovanie bezpečnosti na cestách. Uvedomuje si totiž, že autonómna jazda nie je len o autopilotovi – ale aj o kvalitných cestách, ktoré budú na samostatnú jazdu pripravené. Volvo teda spolupracuje v rámci projektu Vision 2020 so švédskymi dopravnými agentúrami a zberá informácie z ciest, čím pomáha k vylepšeniu cestnej infraštruktúry. Ak je na ceste nahlásený nejaký Volvo-incident, inžinieri z tejto spoločnosti celú záležitosť preveria a vyhodnotia, či tu napríklad môžu v záujme bezpečnosti znížiť odporúčanú rýchlosť a podobne.

volvo_autonomne_auto

Ďalším zaujímavým projektom je Drive Me, kedy sa majú v roku 2017 objaviť na švédskych cestách nové Volvá, ktoré ponúkajú čiastočnú autonómnu jazdu. Proces autopilota môže vodič aktivovať v momente, keď sa auto dostane na cestu vhodnú pre samostatnú jazdu, čo sa mu zároveň zobrazí na displeji. Zelené svetlá na výbežkoch pri volante začnú blikať – a to je výzva pre vodiča, aby sa ich dotkol. Keď ich podrží, spúšťa sa autonómna jazda do označeného cieľa. Počas autopilota sa aktivujú funkcie, ktoré boli dovtedy uzamknuté, teda napríklad sa spustí prehrávanie obsahu na palubnom displeji. Systém monitoruje 360-stupňové okolie a vodič má zároveň prehľad o tom, aká hustá je okolo neho premávka a či sa chystá autopilot obiehať pomalšie vozidlo.  Vo videu si môžete pozrieť niektoré vychytávky, ktoré budú

Všetky poznatky z testov a vylepšovanie kvality ciest by teda mali raz vyústiť do autopilota, do ktorého by sme nemali obavy vstúpiť a využiť všetko, čo nám nové technológie ponúkajú.

Zdroj: Gizmodo

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+