MojAndroid

Automobily Tesla Model S sú vybavené zariadeniami pre umožnenie poloautonómnej prevádzky už od výroby. Systém autopilota bol ale spustený iba s poslednou aktualizáciou softvéru na verziu 7.0, ktorá umožnila plnú funkčnosť tohto zaujímavého režimu. V ňom zvládne automobil navigáciu aj v hustej premávke, vyhne sa ostatným vozidlám na ceste a prakticky vám umožní celú jazdu iba kontrolovať bez toho, aby ste museli auto šoférovať.

Automobil je vybavený celou sústavou senzorov, ktorá túto funkcionalitu umožňuje. K dispozícii je predný radar, predná kamera, 12 ultrazvukových senzorov s dlhým dosahom a automatický brzdný systém. Informácie z týchto senzorov sa kombinujú s informáciami z ostatných automobilov Tesla, vďaka čomu tak má automobil dostatok dát na takmer autonómne fungovanie. Autopilot zvládne udržanie sa v danom jazdnom pruhu, ale aj automatickú zmenu jazdného pruhu po tom, ako kliknete na páčku smerovky. Samozrejmosťou je automatický tempomat, pomocou ktorého je prispôsobovaná rýchlosť jazdy aktuálnej premávke.

Automobil je dokonca schopný nájsť najbližšie miesto na parkovanie a zvládne aj samostatné paralelné parkovanie. Všetky tieto funkcie dokážu výrazne uľahčiť jazdu na diaľnici, pričom je dosiahnutá aj vysoká bezpečnosť. Výhodou je, že informácie zo senzorov vidíte priamo na displeji automobilu, vďaka čomu máte aj vy viac informácií o tom, ako ste skutočne ďaleko od ostatných vozidiel a prekážok na ceste. Samozrejme, vodič nesie stále plnú zodpovednosť za bezpečnosť počas jazdy. Tesla prirovnáva nový režim tomu, ktorý používajú piloti lietadiel za dobrých podmienok. Spoločnosť si uvedomuje, že plne autonómne automobily sú vzdialené ešte niekoľko rokov, no takýto nový režim je určite tým správnym krokom k priblíženiu tohto cieľa.

Zdroj: Tesla Motors, Jalopnik via automix

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
16.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+