MojAndroid

Najlepšou novinkou momentálne pre vlastníkov Androidov je prechod na Android 14. Ten ponúka mnohé vychytávky v dizajne, bezpečnosti, spracovaní údajov, využitia obrazoviek pri skladacích smartfónoch a mnohé ďalšie. Postupne sa naň pripravujú všetky značky. Na Slovensku už vyšiel na niekoľkých modeloch SamsungSony, ale najnovšie sa pridáva aj značka OPPO. Ich nadstavbu ColorOS 14 začali distribuovať globálne. Informuje o tom internetový portál AndroidAuthority.

Trochu pomalšia distribúcia

Keďže OPPO nevyužíva základnú verziu Android 14, ale vytvára si vlastnú nadstavbu, proces trvá o niečo dlhšie. Oficiálne začali s beta testovaním v októbri, na zariadeniach série Find X5, Reno 10 Pro Plus, Reno 8 Pro, OPPO A77, a OPPO A57. Aktuálne už ale vydali oficiálnu verziu aj s bezpečnostnou aktualizáciou. Začali modelom Find N2 Flip. Postupne sa chystajú distribuovať svoju nadstavbu aj do ostatných telefónov, ale tento proces by sa mal natiahnuť až do apríla roku 2024.

predpokladaná časová os aktualizácií na rôzne modely | Zdroj: AndroidAuthority

Predpokladané dátumy, v ktoré aktualizácia dorazí na konkrétne modely, môžete nájsť na obrázku vyššie. Samozrejme, nejde o potvrdenú informáciu, ale dá sa predpokladať, že OPPO sa tohto zoznamu bude držať. Dátumy závisia aj od konkrétneho regiónu. Prvou krajinou vždy býva Čína, krátko potom ju nasleduje celý svet. Od prvého uvedenia ColorOS na trh má tento operačný systém už viac ako 600 miliónov aktívnych používateľov.

Čo prináša ColorOS 14?

Aktualizácia operačného systému prichádza s množstvom nových funkcií. Ako prvé si všimnete nový vzhľad a dizajn. OPPO sa drží Aquamorphic Design palety z ColorOS 13. Pridáva ale viac možností, z ktorých si viete vybrať vám najviac vyhovujúcu tému. Vylepšenia prichádzajú aj so zvukovými efektami. Samotné OPPO to propaguje ako harmonický zvukový zážitok.

Pozadie by sa taktiež malo plynulo meniť podľa času a stavu nabitia telefónu. Pokiaľ patríte k obľúbencom Always-On displeja, tak vás poteší niekoľko milých a poučných animácií, zameraných na informovanie o šetrení životného prostredia. Celkovo sa OPPO snaží o vitalizáciu ROM, RAM aj CPU.

nové funkcie ColorOS 14 | Zdroj: AndroidAuthority

ColorOS 14 ale prichádza aj s novými využiteľnými funkciami. Ak počas brázdenia na internete nájdete niečo, čo by ste si chceli uložiť na neskôr, môžete jednoducho položku potiahnuť do dočasného priečinku, ktorý sa nachádza na pravom okraji obrazovky. Jedna z funkcií sa týka aj fotografií – dlhým kliknutím na nejakú osobu okolo nej rýchlo vymažete pozadie a výsledok môžete vložiť do inej fotografie. V rámci vylepšenia bezpečnosti užívateľa operačný systém ponúka možnosť automatického “vypixelovania” citlivých údajov na snímke obrazovky.

Náš tip
Vlajkové lode HONORu dostávajú aktualizáciu s novými funkciami
16.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+