MojAndroid

Technologický svet najnovšie ovládla aktualizácia na Android 14. Na Slovensku je dostupný už na niektorých modeloch Samsungu a po novom aj Sony. Ponúka novinky ako vylepšený život batérie, väčšiu kontrolu nad svojim súkromím, lepšiu ochranu dát a mnohé ďalšie. Jedna z nových funkcií je aj lepšia podpora pre väčšie obrazovky. To zahŕňa aj skladacie smartfóny. Google bude pomáhať vývojárom lepšie prispôsobiť aplikácie takýmto mobilom. Informuje o tom internetový portál AndroidPolice.

Nová knižnica pre vývojárov

Aby mohli vývojári aplikácií využívať funkcie, ktoré sú špecifické pre skladacie zariadenia, Google vytvorilo knižnicu s názvom Jetpack WindowManager. Knižnica poskytuje jednotné rozhranie pre správu okien, nezávisle od platformy. Kód pre zariadenia so skladacím displejom, resp. viacerými obrazovkami, je v ňom zabudovaný a tak si developeri nemusia vytvárať vlastný. Taktiež poskytuje nástroje a funkcie, ktoré môžu vývojárom pomôcť vytvoriť prijateľnejšie užívateľské prostredie.

Takýto systém dokáže vlastník smartfónu zužitkovať na zobrazenie obsahu na viacerých obrazovkách naraz – napr. pri hraní hier, práci, pozeraní filmov, či seriálov. Podľa potreby si bude vedieť upraviť rozloženie okna a v neposlednom rade aj zmeniť jeho stav viditeľnosti. Dôležité je aj správne vyobrazenie obsahu pri otáčaní telefónu z vodorovnej polohy do horizontálnej a naopak.

využitie oboch obrazoviek Pixel Fold | Zdroj: AndroidPolice

Takýto systém už bol využívaný v istej forme v minulosti s Android 13, pri uvedení Pixel Fold na trh. Vonkajší displej mobilu bol využitý na ukážku pri fotografovaní zadným foťákom. Situácia je vyobrazená na fotografii vyššie. Určite bude zaujímavé počkať a zistiť, aké využitia nájdu pre túto funkciu vývojári rôznych obľúbených aplikácií.

Náš tip
Je VPN aplikácia naozaj spoľahlivá? Google vám to povie

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+