MojAndroid

7. januára tohto roka vyšla tlačová správa od Českej obchodnej inšpekcie, ktorá hovorí o vyhodnotení kontroly 46 typov USB nabíjačiek pre mobilné zariadenia. Výsledok tejto kontroly nepríjemne zaskočí. Tlačovú správu a informácie z nej zverejnil portál Českej obchodnej inšpekcie coi.cz.

Česká obchodná inšpekcia spozorovala množstvo nedostatkov

Cieľom celej kontroly bolo overenie dodržiavania nariadení a smerníc Európskej únie. Produkty museli samozrejme spĺňať aj predpisy a normy českej legislatívy. Celkovo odobrala na test 46 typov výrobkov, pričom nedostatky zistila pri 33 z nich.

V šiestich prípadoch išlo o nedostatky v dokumentácii, ako napríklad v návodoch na použitie či v bezpečnostných informáciách. V dvadsiatich prípadoch chýbali kontaktné údaje na výrobcu, prípadne dovozcu produktu. V jednom prípade nebol nijakým spôsobom označený údaj, ktorý umožní identifikáciu výrobku.

Nebezpečná nabíjačka C-tech
Nebezpečná nabíjačka značky C-tech | Zdroj: coi.cz

Nechýbala ani odborná kontrola po technickej stránke. 11 nabíjačiek zo 14 vyšli ako nevyhovujúce. Z analýzy rizík sa zistilo, že v jednom prípade bolo stanovené vážne riziko a v dvoch prípadoch zase vysoké riziko. Tieto nabíjačky boli nahlásené do systému nebezpečných výrobkov databázy RAPEX.

Spomenieme, že Česká obchodná inšpekcia nedostatky potrestala ôsmimi pokutami v celkovej hodnote 31 000 českých korún, čo je v prepočte 1266 eur. Výsledkom tejto kontroly je teda zistenie, že USB nabíjačky pre mobilné zariadenia sa vo väčšine prípadov vyznačujú nedostatkami, a to či už technického alebo administratívneho charakteru. Česká obchodná inšpekcia má v pláne v kontrolách pokračovať, čo rozhodne nie je na škodu. Zabezpečí maximálnu mieru bezpečnosti pre koncového používateľa.

Náš tip
Pozor, na trhu sa objavila ďalšia nebezpečná nabíjačka
17.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+