MojAndroid

Nie vždy je na prvom mieste pri kúpe telefónu alebo tabletu myšlienka, ako vlastne môj vysnívaný model vznikol a kto ho vytvoril a navrhol. Táto myšlienka je pre mnohých čínskych výrobcov rovnako nepodstatná, ako pre väčšinu budúcich kupujúcich. Dôležitý je dizajn a funkcie, ktoré predávajú. A keď sa dobre predáva Samsung, môžu predsa z toho vyťažiť  aj iné telefóny neznámej značky a neznámeho výrobcu.

Náš tip
Reklamácia pokazených telefónov a časté finty našich predajcov (1.časť) | TÉMA

Za posledné roky sa vynorilo množstvo prípadov, kedy práve čínsky výrobcovia neberú ohľad na už vypovedané slovo patent. No, je to vôbec dôležité? Čo to vlastne znamená? Pri mobilných telefónoch strašne veľa, pretože ak sú telefón, jeho vnútro alebo jeho komponenty patentované, znamená to, že jeho tvorca si ho natoľko cení, že ho ochraňuje. A to buď lokálne (národne), európsky alebo medzinárodne. Za posledné obdobie sa vynorilo množstvo patentových sporov, asi najviac známy a stále sa obnovujúci je spojený s dvojicou Samsung a Apple. Osobne však pre reálny dopad predaja čínskych telefónov rád spomínam iný prípad, a to čínskeho výrobcu Xiaomi.

Xiaomi Mi5 Recenzia-3_výsledok

Xiaomi, ako jeden z najväčších výrobcov na čínskom trhu mal spor so švédskou firmou Ericsson. Švédi totiž tvrdili, že Xiaomi porušuje osem ich patentových práv, ktoré mali registrované a podarilo sa im v roku 2014 dočasne zakázať predaj telefónov v celej Indii. A zákaz predaja v Indii, ako krajine, kde je obrovský kúpny potenciál bolí. Na dosiahnutie zákazu v konkrétnej krajine musí daný majiteľ patentu, v tomto prípade napríklad Ericsson mať patent buď medzinárodne alebo lokálne prihlásený, teda pre Indiu museli mať vykonanú registráciu svojich patentových práv.

Náš tip
https://www.mojandroid.sk/operatori-zmluva-o-pozicke/

Obdobe to funguje aj v prípade Slovenskej republiky, ak by napríklad začal slovenský výrobca predávať vlastný mobilný telefón a registráciu patentových práv k nemu vykoná iba na území Slovenskej republiky, môže čínsky výrobca patent skopírovať a začať predávať v Číne a to bez toho, aby za to bol postihnutý alebo si z tohto robil ťažkú hlavu. Viacerí menej známi čínsky výrobcovia to robia spôsobom, že odkopírujú na výstave už uvedený produkt a doma v Číne ho začnú vyrábať a predávať. Tým nie je možnosť ich postihnúť, a pre tento prípad je jediná ochrana, a tou je registrácia patentu aj v samotnej Číne.

V tomto smere je veľmi známi prípad amerického Fordu F-150, ktorý celý bol skopírovaný čínskym JAC Motoros a vznikla nápadná podoba s americkým vzorom. Ford na to však myslel už dopredu a nechal si zaregistrovať patenty aj v Číne a podarilo sa mu nakoniec zakázať výrobu aj predaj zo strany JAC Motors. Paradoxne miestne čínske úrady sú pri posudzovaní kopírovania s tam registrovanými patentami nekompromisné a dávajú za pravdu cudzím spoločnostiam na úkor tých vlastných. Bez predošlej registrácie patentu v Číne by však bola situácia presne opačná.

JAC Ford F-150

Zaujímavo však vyznieva pri tomto všetkom aj štatistika. Pre porovnanie, medzi najväčšími registrátormi patentov nenájdeme giganty ako je Samsung alebo Apple. Na čele totiž stoja firmy z ďalekého východu ZTE alebo Huawei. Ak by sme sa pozreli na počty patentov, pohybujú sa v tisícoch. Napríklad Huawei ročne podá žiadosti na registráciu približne necelých 2 000 patentov. Čo je šialené číslo a svedčí o tom, že aj čínske firmy sa postupne menia a snažia sa prispôsobovať trhu tiež v oblasti vlastných patentov a teda aj vlastného vývoja. Ten by mal v dohľadnej dobe prekonať všetky ostatné krajiny, vrátane USA.

Huawei_Mate_S_recenzia-11

A aká je situácia u nás? Väčšina prípadov, ktoré sa riešia kvôli porušovaniu patentov nastane v okamihu, keď sa na trh dostane telefón, ktorý buď svojim dizajnom, prvkami ovládania alebo technológiou vo vnútri poruší existujúci patent. Potom je to iba na zastúpení tohto výrobcu či zasiahne a ako. Samozrejme, na to aby napríklad Samsung zabránil predaju kópie svojej Galaxy S7, musí mať patenty na jej ochranu registrované buď pre každú krajinu kde sa predáva osobitne alebo čo je v tomto prípad lacnejšie, využívať európske patentové registrácie, prípadne tie svetové.

Ak je ochrana úspešná, nasleduje zákaz predaja a následne snaha dosiahnuť náhradu spôsobenej škody. Tá sa však voči čínskym neznámym firmám uplatňuje veľmi ťažko. Ak už náhodou kúpite telefón, ktorým boli porušené patenty iného výrobcu, pre konečného užívateľa to nemá v zásade žiadny dopad. Celý spor sa totiž odohráva medzi výrobcami a tam aj končí. Problém však môže nastať so servisom a kúpou náhradných dielov v okamihu, keď sa takýto výrobok zakáže predávať. Potom je zrejme jedinou možnosťou obrátiť sa na predajcu, kde bol kúpený s požiadavkou na plnú refundáciu kúpnej ceny.

10.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

16 odpovedí na “Čínski výrobcovia telefónov a starosť s patentmi | TÉMA”

  1. Pekný článok…a konečne niekoho napadlo aj niečo okolo číny a nie len ako fasa lacný je ten číňan s tak skvelou výbavou…asi prečo …lebo NEPLATIA ZA PATENTY !!!….veď myslím, že až skoro 100USD sa platí iba za patenty na každom mobile ak sa chce predávať globálne…Motorola,Ericsson,Nokia,Sony,Siemens…bez nich by nebol ani pokakaný IPHONE ani nejaký galaxy …
    Ale budú tu niektorý vypisovať ako je super lacný ten a ten číňan a Xperia, Galaxy alebo Iphone ako je predražený…pozrite sa na cenu najnovších globálnych číňanov a cenový rozdiel už ani zďaleka nieje tak výrazný v prospech renomovaných značiek …
    Pre mňa si kúpi a podporí lacnú čínu iba sociálne slabší jedinec …

    • V kazdom pripade je patentove pravo chore a je brzdou pokroku. Je to umela a neprirodzena ochrana, ktoru nezastresuje nic ine ako stat. V slobodnej spolocnosti by nikdy nemalo sancu nieco take vzniknut. Vyhodou vynalezcu ma byt len to, ze je prvy a to je dostatocny naskok, casto aj pre monopolizaciu trhu.

      Dalsim bodom je pasivny prijem uz prakticky skrachovanych spolocnosti. Motorola, ericsson, nokia uz prakticky zanikli, mobily uz bud nevyrabaju, alebo boli odkupene. Ale prijem by chceli mat, bez prace ako spominam vyssie a to z niecoho co uz nevyrabaju.

      Tretim bodom je, ze kazda z firiem, ktoru si uviedol tak v minulosti kopirovala, po vasom kradla. Pri nich ti to nevadi? Vadi to len pri cinanoch? Tym ziskali konkurencnu vyhodu. Nabalili sa a potom zakazuju ostatnym robit to iste co oni robili v minulosti.

      Za 4. Plati to vzdy spotrebitel, aj tie ich trapne sudne spory platis ty.

      5. Vyrobna cena vlajkovych lodi sa pohybuje do 250 USD. Nie nie su predrazene!? To len ty musis zaplatit manazerske platy, vylety a ozran party tychto manazerov, preplacane showroomy v kazdom zapadakove a ine vystrelky neproduktivnych clenov tychto spolocnosti.

      • nemáš ani šajn o tom ako zarábať peniaze vlastnou prácou…obhajovať zlodejov to je dnes také cool….
        ŽIADNA zo spomínaných spoločností nekradla patenty !!! to, že sa k takému kroku uchýlil APPLE neznamená, že aj ostatný…tie spoločnosti investovali milióny až stámilióny do vývoja … a potom príde taký ako si ty zoberie si to…to je krádež tak isto ako keď si ty kôpiš auto/investuješ vlastné prostriedky/ a ide okolo zlodej a zoberie si ho …tiež budeš nadšený tak ako to tu obhajuješ ??? Prajem ti to zažiť

      • ked vymyslim nieco nove a som prvy , mam mat plne pravo to vyrabat alebo predavat alebo neviem co a keby mi to nejaky cinsky zmrd o mesiac okopiruval a predaval po celom svete lacnejsie tak by ma to vazne nastvalo, patenty musia byt

        • Akonahle nieco zverejnis, ukazes ludom, darujes, alebo predas tak sa vzdavas plnej kontroly nad svojim vynalezom. Od tej chvile uz nemas mat pravo na nic z toho co si menoval. Vola sa to riziko podnikania. Toto mozes iba preto, ze existuju politici. A ocividne poznas riziko podnikania, tak ti nic nebrani to predat cinanom rovno :-)

  2. Mna zaujima kolko stoji fon,ci ma kvalitu ktoru chcem a splna moje predstavy.
    A ci porusil patent alebo ne ma vobec nezaujima,patentove spory nech si riesia pravnici na urovni firiem.

    Trapne moralizovanie predrazenych vyrobcov co nemozu prezut ze Čina im bere zisk a mudrlantov co aj tak hvno poriesia.

  3. Patenty su dobre…ale iba dovtedy pokial niesu uz “chore”… Veci ako dizajn smartfonu, dizajn cocky fotoaparatu, alebo len to ako vyzeraju reproduktory?! To niektore patenty by nemali byt ani patenty…este ze nieje patent na to ako vyzera baterka vo vnutri smartfonu…

  4. Patenty, patenty, patenty = Money, money, money. Nič viac, nič menej…
    Kopírovanie bežného spotrebiteľa nezaujíma. Nadnárodné multi miliardové spoločnosti, za ktoré to aj tak vymyslí niekto iný, sa súdia o zisky, ktoré nakoniec aj tak zaplatí spotrebiteľ. Hrabať len pre seba je v tomto svete normálne a nikdy sa tak nepohneme ďalej. Ako by dnes vyzeral svet, keby si niekto pred dvomi tisícmi rokmi dal patentovať koleso? Teraz nech sa prejavia tí nenažraní zadosťučinenci chrániaci vynálezy. By ma zaujímalo, či zrovna vy viete, že nejaký Austrálčan má patent na koleso a či mu platíte licencie… Je to pravda, skutočne má naň patent. Pretože mohol, vedel a našiel dieru v tých vašich ochranných právach… Tak šup, každý kto má auto, bicykel či blbú kolobežku -> PLAŤTE!!!

    Všetci vidia iba zisky. Elon Musk (Tesla Motors ; SpaceX) vlastnil kopec patentov a nikto sa o ne nezaujímal, lebo by musel platiť. Ale keď sa v Tesla Motors rozhodli, že tieto patenty zmenia na open source hneď “prišli na pomoc s vývojom” automobilky ako Mercedes, Toyota, Nissan… a to len preto, lebo mali niečo zadarmo a následne by si to mohli nechať zaplatiť vo svojich produktoch.

    HANBA VÁM A VAŠEMU ZMÝŠĽANIU BRZDIŤ VÝVOJ NA ÚKOR ZISKU!

  5. Pán Rontgen pred vyše storočím objavil niečo, čo už desaťročia zachraňuje ľudské životy a patent vyslovene odmietol! Keď vidím aké splašky sú dnes patentované, je mi až do plaču …

Pridaj komentár

+