MojAndroid

Dnes už celkom bežná situácia, ktorú riešia mnohí klienti. Jednoducho, ak nemajú na vyplatenie a kúpu telefónu v hotovosti, tak siahajú po rôznych formách pôžičiek, kreditných kariet alebo po povolenom prečerpaní na bežnom účte. Tu však ide o vzťah klienta a jeho finančnej inštitúcie, musíme totiž priznať, že operátora nezaujíma, odkiaľ ste zobrali peniaze, ak ich máte dostatok na nákup telefónu v hotovosti.

Existuje však aj iná situácia, ktorá zavedie klienta rovno do vzťahu s operátorom a zároveň vytvára zmluvný vzťah pôžičky. Ktokoľvek už realizoval nákup mobilného telefónu u nášho druhého najmladšieho operátora, spoločnosti O2 Slovensko, a to inak ako priamym nákupom v hotovosti, stretol sa zrejme s touto formou. Celkom nezvyčajné a pre zákazníka až prekvapujúce môže byť, že okrem samotnej zmluvy o poskytovaní verejných služieb, teda výbere formy volaní správ a dát, uzatvára ešte zmluvu o pôžičke. A to v prípade, že sa zákazník rozhodne zobrať si mobilný telefón, no nemá na jeho kúpu hotovosť alebo mu naopak vyhovuje, že bude telefón splácať v mesačných faktúrach spolu so službami operátora.

Pre O2 Slovensko ponúka formu nákupu mobilných zariadení na Slovensku známa spoločnosť, Home Credit Slovakia, a. s. a pri preberaní objednaného telefónu uhradí zákazník určenú formu akontácie a následne mu zmluva o pôžičke určuje, aký mesačný poplatok bude uhrádzať počas obdobia dvadsaťštyri mesiacov. Táto forma sa uplatňuje aj pri paušáloch, ktoré O2 ponúka, iba s tým rozdielom, že počas obdobia uvedených dvadsaťštyri mesiacov sa priznáva zákazníkov zľava, ktorá sa rovná výške bonusu na telefón. Tá je podľa paušálu telefónu rozdielna. Nie je však problém si aj mesačné splátky a rovnako tak bonus na telefón pred ich výberom priamo na stránke O2 overiť a pozrieť.

Ako to už býva, zmluva o pôžičke je osobitná forma poskytovania finančných prostriedkov a ak by ste kupovali napríklad Apple iPhone, stane sa Vám, že okrem bežných dokladov, ktoré Vám na získanie telefónneho čísla s definovanými službami operátora postačujú, musíte navyše doložiť potvrdenie o príjme alebo výpis z účtu. Týmto spôsobom sa overuje, do akej miery ste schopný splácať mesačnú platbu za samotný telefón. Aj keď už bola zmienka o viazanosti na dobu dvadsaťštyri mesiacov, ak sa rozhodnete skôr zrušiť služby operátora, nie je to problém, ak zároveň vyplatíte mobilný telefón. Teda doplatíte zostávajúcu časť jeho ceny, ktorá sa rovná násobku počtu zostávajúcich mesiacov a mesačnej platby za vybrané mobilné zariadenie. Rovnako tak, môžete aj počas doby používania kedykoľvek predčasne vyplatiť mobilný telefón a ukončiť tak jeho splácanie.

Osobitosťou tohto vzťahu je najmä to, že sa môže pre niektorých zákazníkov zdať nezvyklý, predsa len uzatváranie zmluvy o pôžičke priamo u operátora nebývalo zvykom. Aby sme to nezabudli zmieniť, všetky náležitosti vybavíte priamo u operátora alebo vám zariadenie a potrebné zmluvy prinesie kuriér. Za situácie, že súčasné záväzky klienta sú už vysoké (teda má vysoké finančné zaťaženie vzhľadom ku svojim príjmom), nemusí byť jeho žiadosti o nákup telefónu formou mesačných platieb vyhovené.

smartphones

Ak to porovnáme napríklad s ďalším operátorom, ktorým je Slovak Telekom, ten ponúka obdobu pri predaji telefónov a iných mobilných zariadení. Aj pri Telekome si môžete vybrať zariadenie a podľa paušálu uhradíte jeho akontáciu a následne splácate spolu s faktúrou za služby aj mesačný poplatok za mobilné zariadenie. Medzi týmito dvoma formami a dvoma operátormi je najväčší rozdiel v tom, že Telekom s vami neuzatvára zmluvu o pôžičke, neoveruje váš príjem a navyše, súčet akontácie a mesačných platieb pri väčšine paušálov nedosahuje cenu telefónu, ktorú by ste uhradili inak u tohto operátora v hotovosti. To pri O2 je súčet akontácie a mesačných platieb presne rovný kúpnej cene v hotovosti, žiadna zvýhodnenie tam nehľadajte.

A čo v prípade odstúpenia od zmluvy, kde máme aj zmluvu o pôžičke na telefón? Ak ste telefón kupovali na diaľku a využijete právo na odstúpenie od zmluvy (odstúpenie od kúpnej zmluvy na dané mobilné zariadenie) v lehote 14-tich kalendárnych dní,  všetky úkony realizujete voči O2 Slovensko. Do Home Creditu nemusíte zasielať nič. Všetko môžete vybaviť na firemných pobočkách operátora alebo využiť formulár na odstúpenie, zaslať ho na adresu operátora a následne odovzdať mobilný telefón. Operátor vám potom vráti vstupnú úhradu (akontáciu), ktorú ste pri prevzatí na predajni alebo kuriérovi uhradili za telefón.

Na záver ešte pre mnohých podstatná informácia ohľadne marketingu a ponuky ďalších služieb od spoločnosti Home Credit. Dobre zvážte, aké súhlasy na zmluve o pôžičke udelíte, pretože v dnešnej dobe reklamy a priameho marketingu nemusí byť pre mnohých zákazníkov príjemné, ak im bude poskytovateľ pôžičiek ponúkať svoje služby týmito formami. A to bez ohľadu na ten fakt, že tento súhlas môžete následne odvolať.

14.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+