MojAndroid

Prechod od výrobkov spoločnosti Apple na Android alebo naopak môže byť pre vás veľkou zmenou, najmä kvôli rozdielom v operačných systémoch, užívateľských rozhraniach, možnostiach prispôsobenia, dostupnosti aplikácií a celkového ekosystému. Ak premýšľate nad prechodom na zariadenie s konkurenčným operačným systémom, prinášame vám najväčšie rozdiely, s ktorými sa môžete stretnúť.

Používateľské rozhranie (UI) a používateľský zážitok (UX)

  • iOS je známy svojou jednoduchosťou a uniformitou naprieč zariadeniami. Používateľské rozhranie je priamočiare, so zameraním na jednoduché používanie.
  • Android ponúka viac možností prispôsobenia používateľského zážitku. Môžeme meniť takmer každý aspekt rozhrania, vrátane predinštalovaných aplikácií, ktoré úplne menia rozloženie domovskej obrazovky, ikony a celkovú tému.

Prispôsobenie

  • iOS má obmedzené možnosti prispôsobenia. Môžete usporiadať ikony a zmeniť tapetu, ale hlbšie prispôsobenie vyžaduje jailbreak, čo Apple neodporúča.
  • Android umožňuje rozsiahle prispôsobenie bez potreby rootovania. Môžete prispôsobiť widgety, ikonky a dokonca prepínače ovládania v notifikačnej roletke.

App Store vs. Google Play Store

  • Používatelia iOS pristupujú k aplikáciám(zatiaľ len) prostredníctvom App Store, ktorý má prísne smernice pre pridávanie aplikácií. To môže niekedy znamenať vyššiu kvalitu a bezpečnejšie aplikácie, no nastali už aj výnimky.
  • Používatelia Android sťahujú aplikácie z Google Play Store, ktorý má tiež vysoké zabezpečenie, no vo všeobecnosti sa považuje za menej prísny ako Apple. Systém tiež umožňuje inštaláciu aplikácií z obchodov s aplikáciami tretích strán.

 Rozmanitosť hardvéru

  • iOS funguje výhradne na zariadeniach Apple, čo znamená obmedzenejší výber, ale tiež štandardizovanejšiu integráciu hardvéru a softvéru.
  • Android beží na širokej škále hardvéru od rôznych výrobcov, ponúkajúc mnoho zariadení s rôznymi cenami, funkciami a estetickým dizajnom.

Aktualizácie operačného systému

  • Zariadenia iOS vo všeobecnosti dostávajú aktualizácie OS súčasne, bez ohľadu na operátora alebo krajinu, čo zabezpečuje, že väčšina aktívnych zariadení funguje na najnovšej verzii.
  • Aktualizácie Android sú vydávané výrobcami zariadení a môžu byť oneskorené testovaním operátora. To vedie k fragmentácii a niektoré zariadenia dostávajú aktualizácie neskôr prípadne vôbec. Je potrebné si tak vopred zistiť, koľko rokov podpory pre vaše zariadenie výrobca ponúka.
Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Integrácia s inými zariadeniami

  • iOS ponúka bezproblémovú integráciu s inými produktmi Apple, ako sú MacBook, iPad alebo Apple Watch. Poskytuje tak funkcie ako Handoff, AirDrop a podobne.
  • Androidy môžu tiež integrovať s inými zariadeniami, ale zážitok je viac závislý od výrobcu. Napríklad zariadenia Samsung ponúkajú podobnú bezproblémovú integráciu s tabletmi Galaxy Tab, hodinkami Galaxy Watch či počítačmi s Windowsom. Každý výrobca sa tak snaží vytvoriť si svoj ekosystém.

Hlasoví asistenti

  • iOS používa ako hlasového asistenta Siri, ktorého si takmer každý používateľ Apple zariadení pochvaľuje, no u nás nedostáva podporu slovenčiny.
  • Android primárne používa Google Asistenta, ktorý sa všeobecne považuje za výkonnejšieho z hľadiska funkcií a integrácie s ďalšími službami Google. Taktiež tu však chýba podpora slovenského jazyka.

Predvolené aplikácie a služby

  • Prechod z iOS znamená prechod od ekosystému Apple, vrátane služieb ako iCloud, Apple Music a iMessage, k ekosystému zameranému na Google v Androidoch, so službami ako Google Drive, YouTube Music a Google Maps či Messages.

Platobné systémy

  • iOS používa ako platobný systém Apple Pay.
  • Androidy používajú Google Pay alebo iné platobné systémy poskytované výrobcom zariadenia.

Ak sa nakoniec rozhodnete prejsť z jedného systému k druhému, držíme vám palce. Nemáte sa však podľa nás čoho báť a za deň/dva si ani nevšimnete, že ste zariadenie zmenili. Ak by ste však mali dodatočné otázky, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám pomôžeme.

Rozmýšlali ste v posledných rokoch nad prechodom z iOS na Android a opačne?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
6.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+