MojAndroid

Pred pár dňami sa mi dostali do rúk najnovšie smart hodinky od Juhokórejského výrobcu. Mal som možnosť vyskúšať všetky funkcie, ktorými hodinky disponujú. Nedostala sa ku mne však obyčajná verzia zariadenia ale rovno špeciálna s názvom Classic, ktorá prišla v menšom 43 mm prevedení. Nadviazali na veľmi úspešné Watch5 Pro z minulého roka alebo ma pri teste sklamali? Toto je recenzia Samsung Galaxy Watch6 Classic.

Recenzia Samsung Galaxy Watch6 Classic: Cena a dostupnosť na Slovensku

Nami testovaný model Classic stojí o 100 € viac ako pri verzii Watch6. Viete si ho tak zakúpiť už od 419 € v 43 mm verzii, alebo od 449 € v 47 mm verzii. Ak by ste však chceli aj modely s podporou LTE, pri oboch modeloch stoja o 50 € viac. Zariadenie je dostupné aj na našom trhu už od jeho predstavenia v júli tohto roka.

Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Galaxy Watch6 Classic | Zdroj: Filip Spevár

Obsah balenia

Od celkového dojmu pri rozbaľovaní hodiniek sme možno čakali aj viac. Zvykneme na naše sociálne siete pridávať videá z “unboxingov” rôznych zariadení, no pri Watch6 Classic sme sa zhodli, že by to bola nuda. V balení sa totiž okrem zariadenia a jedného nabíjacieho USB-C kábla nenachádza nič podstatné. Teda ešte technická dokumentácia ale to v dnešnej dobe už aj tak nikto nevyužíva.

Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Galaxy Watch6 Classic | Zdroj: Filip Spevár

Recenzia Samsung Galaxy Watch6 Classic: Konštrukcia a dizajn

Konštrukcia týchto hodiniek vyzerá veľmi schopne a robustne. Sklíčko je dokonca odolnejšie voči poškriabaniu. Vyrobené je zo zafírového kryštálu. Telo hodiniek je vyhotovené z nehrdzavejúcej ocele. Pôsobí na mňa veľmi dobre a nemám pocit, že by sa mali ľahko rozbiť v prípade nejakej nešťastnej náhody. Počas testovania som nezaznamenal ani jeden škrabanec či už na tele, remienku alebo sklíčku.

Okraj tela vystupuje dôrazne nad samotnú obrazovku, čo ju chráni pred nechceným nárazom z boku. Pomáha to aj počas využívania fyzickej rotačnej lunety, keďže prst sa pohodlne pohybuje po tomto okraji. K hodinkám je pripojený čierny Hybrid Eco-Leather remienok, ktorý má štandardný dierkovaný mechanizmus upínania na zápästie. Dá sa bezproblémovo nastaviť na väčšinu veľkostí zápästia.

Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Galaxy Watch6 Classic | Zdroj: Filip Spevár

Na strane ktorá smeruje k ramenu sa nachádza reproduktor, ktorý vám napríklad pri behu dokáže oznamovať čas/výkon. Na druhej strane sa nachádzajú dve fyzické tlačidlá, ktoré slúžia na ovládanie hodiniek. Celá konštrukcia dostala certifikáciu proti vode IP68 (až 50 metrov do hĺbky) a MIL-STD-810H, čo je vojenská certifikácia odolnosti.

Displej

Obrazovka hodiniek má 1,3-palcovú uhlopriečku. Ide o Super AMOLED panel s rozlíšením 432 x 432 pixelov. Je to plne dostatočná hodnota a jednotlivé zobrazovacie body budete mať problém spozorovať. Na dotyky zobrazovač reaguje veľmi dobre. Jedincom s menšími prstami možno nebude robiť tak veľký problém ani odpisovanie na správy cez virtuálnu klávesnicu. Tá je však maličká asi pre každého, kto ju skúsi. U mňa to bola zaujímavá skúsenosť a určite s väčšou trpezlivosťou viem, že sa to dá.

Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Galaxy Watch6 Classic | Zdroj: Filip Spevár

Hodinky podporujú aj Always-On displej. So zapnutým Always-On displejom som očakával aj pokles výdrže batérie. Dočkal som sa. Nešlo o výraznejšiu zmenu ale pár hodín mi to ubralo. V zásade platí, že dizajn Always-On displeja závisí od zvoleného ciferníka. Niektoré prinesú inú animáciu, iné zas len mierne zhasnú a obmedzia zobrazenie niektorých funkcií.

Recenzia Samsung Galaxy Watch6 Classic: Senzory

Samsung Galaxy Watch6 Classic disponujú hneď viacerými senzormi. Samozrejmosťou je snímač srdcovej frekvencie, okysličenia krvi, monitorovanie krokov, srdcového tlaku, ECG senzor či snímač na meranie telesnej kompozície, ktorý vám dá informácie o podieli hmotnosti tuku, svalov či vody vo vašom tele.

Neviem žiaľ povedať, či sú tieto merania spoľahlivé a do akej miery sú presné, pretože nemám k dispozícii iné prístroje, ktoré spoľahlivo spĺňajú tento účel. Každé meranie telesnej kompozície je však trochu iné od toho predošlého, no nikdy nie som svedkom nejakých drastických rozdielov čiže predpokladám, že pre orientačné informácie by to mohlo byť v poriadku.

Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Galaxy Watch6 Classic | Zdroj: Filip Spevár

Pokiaľ je reč o meraní krvného tlaku, najskôr je potrebné trikrát vykonať kalibráciu so skutočným tlakomerom a počas monitorovania hodinkami do aplikácie zaznamenávať hodnoty namerané tlakomerom. Softvér ich následne porovná s výsledkami, ktoré sa podarilo zaznamenať hodinkám. Budúce meranie prebiehajú podobne, ako počas merania EKG či telesnej kompozície.

Senzory fungujú aj počas noci, kedy môžete využívať automatické sledovanie spánku. Okrem jeho dĺžky sa dozviete aj čas strávený v jednotlivých fázach, vaše skóre ale aj hladinu kyslíka v krvi a teplotu pokožky v spánku. Záleží aký si zvolíte ciferník, no aktuálny stav vášho teľa dokážete vidieť už aj na domovskej obrazovke. Pre aktívnych jedincov a dobrodruhov sú prichystané lokalizačné služby GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO a BDS.

Väčšina senzorov sa zapája aj do meraní fyzickej aktivity. Na výber máte hneď z niekoľkých desiatok športových aktivít od cvičenia s činkami až po futbal. Práve meranie futbalu ma však sklamalo. Okrem srdcového tepu a času vám nemeria absolútne nič. Ak chcete presnejšie výsledky z vášho tréningu/zápasu, odporúčam zapnúť si režim “beh”. Práve tu sa využíva aj GPS hodiniek a vy si tak viete pozrieť aj vzdialenosť, najvyššiu dosiahnutú rýchlosť, zóny tepu, VO2 Max či stratu potu v mililitroch.

Systém

Nové hodinky disponujú operačným systémom Wear OS vo verzii 4.0. Ten je však upravený výrobcom pre ešte intuitívnejšie používanie. Používateľské prostredie je veľmi dobre optimalizované a plynulé. Navigácia v systéme je jednoduchá. Z počiatku vás ju nauča samotné hodinky. Vašou domovskou obrazovkou bude interaktívny ciferník, ktorý si môžete vybrať podľa seba a následne aj prispôsobiť svojimi obľúbenými farbami. Ak ciferník disponuje nejakými softvérovými tlačidlami, preprogramovať si dokážete aj tie.

Ale späť k tým hardvérovým. To vyššie položené slúži najmä pre návrat na domovskú obrazovku. Okrem toho sa na ňu vždy dokážete dostať aj klasickým potiahnutím zľava doprava na displeji. Veľmi podobne ako na dnešných smartfónoch. Spodné tlačidlo taktiež na návrat dozadu, no pri meraní fyzickej aktivity slúži na zobrazenie špeciálneho meno. V tomto menu môžete aktivitu ukončiť prípadne pozastaviť.

Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Galaxy Watch6 Classic | Zdroj: Filip Spevár

Naľavo od ciferníka sa nachádzajú prijaté upozornenia. Poteší fakt, že na správy je možné odpovedať. Využíva sa prednastavená virtuálna klávesnica od Samsungu. Okrem toho však hodinky ponúknu aj množstvo prednastavených odpovedí, ktoré sú veľmi rozumne vybrané. Ak už ste si ich prečítali, upozornenia odstránite posunutím palca zdola nahor, prípadne sa pod nimi nachádza ikonka koša.

Napravo od ciferníka sú jednotlivé miniaplikácie. Ich rozloženie a poradie si dokážete prispôsobiť vašim preferenciám veľmi podobne ako zmenu ciferníka. V predvolenom nastavení sa tu nachádza prehľad o dnešnej aktivite, výber sledovania jednotlivých tréningov, meranie telesnej kompozície, prehľad o spánku, počasie, kalendár, monitoring krvného tlaku, sledovanie EKG, prehrávanie hudby, meranie stresu a možnosť pridania ďalších kariet.

Ak sa chcete dostať do menu s aplikáciami ako napríklad Mapy, Spotify ale aj mnoho ďalších. V celom systéme sa rovnako ako dotykom viete pohybovať aj otočnou lunetou. Tá pôsobí veľmi príjemným dojmom a často som sa s ňou hral aj bez toho, aby som od zariadenia niečo potreboval. Okrem potiahnutia z domovskej obrazovky do strán a zdola hore môžete potiahnuť aj zhora dole. V tomto prípade sa vám zobrazí roleta, na ktorej sa nachádzajú užitočné widgety ako napr. nájsť môj telefón, baterka, Always-on displej, režim nerušiť, nastavenie jasu a omnoho viac.

Recenzia Samsung Galaxy Watch6 Classic: Aplikácia

Zariadenie môžete používať s akýmkoľvek Android smartfónom, nemusí to byť len Samsung. Avšak, keď už ten Samsung máte, máte k dispozícii viacero funkcií, ktoré iný používatelia mať nebudú. Ide konkrétne o meranie EKG a krvného tlaku. Čo nepoteší je sťahovanie hneď dvoch aplikácií pre plynulý chod. Ako prvú vás hodinky vyzvú stiahnuť aplikáciu Galaxy Wearable. Pomocou nej spárujete hodinky a smartfón, pričom si tu môžete vybrať všetky ciferníky a nastavenia hodiniek.

Nechýbajú ani všetky možné nastavenia hodiniek, kde si viete nastaviť aplikácie, od ktorých chcete prijímať na hodinky upozornenia a mnoho ďalších základných vymožeností. Ďalšou aplikáciou potrebnou pre plnohodnotné používanie je Samsung Health. Sem sa ukladajú všetky vaše zdravotné záznamy a výkony. Vy sa tak môžete pozrieť do histórie, no tiež získať presnejšie a obšírnejšie informácie o zdravotnom stave.

V aplikácii Samsung Health sa nachádza aj sekcia “Spolu”, pomocou ktorej si viete svoje športové výsledky porovnávať s rodinou či priateľmi. Časť “Fitnes” vám ukáže tipy, ako byť aktívny. Posledná karta “Moja str.” vám ukáže osobné rekordy a štatistiky, ako aj nazbierané odznaky, ktoré sa vám snažia dodať motiváciu prekonávať svoje doterajšie maximá.

Záznam a sledovanie spánku

Hodinky majú veľmi zaujímavé zaznamenávanie spánku. Čas spánku je meraný veľmi presne. Aplikácia Samsung Health vám dá informácie aj o jednotlivých fázach spánku, tak ako aj o reálnom čase, kedy ste spali. Dozviete sa údaje o spálených kalóriách, čase s nízkou úrovňou kyslíka v krvi a aj to, či ste v noci chrápali. Ak áno, telefón položený na nočnom stolíku to zaznamená a vy si tento zvukový záznam môžete aj vypočuť. Po mesiaci sa tieto nahrávky automaticky vymažú, pre vaše súkromie.

Nástroj “Spánkový koučing” vám pomôže upraviť si spánkové návyky, aby ste chodievali spať a vstávali pravidelne. Zaujímavé je, že aplikácia vás prirovná k nejakému zvieraťu v závislosti od štýlu vášho spánku. Bezproblémoví spáči budú označení ako lev. Ja som z určitých dôvodov tučniak. Počas spánku je aktívny aj senzor merania teploty pokožky, ktorý počas noci meria presné hodnoty.

Recenzia Samsung Galaxy Watch6 Classic: Batéria a výdrž

Tu však prichádza pre väčšinu z nás sklamanie. Batéria o veľkosti 300 mAh toho veľmi veľa nevydrží. Model s priemerom 47 mm dostal väčšiu 400 mAh batériu, takže ak chcete dlhší čas bez nabíjania, mali by ste siahnuť po tomto modeli. Podľa oficiálnych informácií vydržia smart hodinky na jedno nabitie 40 hodín. Cca toľko sa podarilo namerať aj mne, keď mi na plné nabitie vydržali od rána 8:15 do 21:30, a teda niečo cez 37 hodín. Tieto merania však boli uskutočnené bez aktívneho Always-On displeja, ktorý ešte značnú porciu času vie odkrojiť.

Konkurovať tak vo výdrži môžu skôr hodinkám Apple Watch (trošku preháňam, Samsung hodinky majú takmer 2x lepšiu výdrž), ktoré potrebujete nabíjať každý deň ako tým od Huawei, ktoré vydržia niekedy aj 6-7 dní. Čo sa týka nabíjania, tak z 0 na 100 % ich dokážeme nabiť už za nejakú hodinku a pol. Nabíjajú sa pomocou špeciálneho kábla s magnetom, ktorý sa nachádza priamo v balení. Magnet by však podľa mojich preferencií mohol byť silnejší, neudrží zariadenie vo zvislej polohe.

Konurencia

V tejto cenovej kategórii budú hodinkám od Samsungu konkurovať napríklad aj Huawei Watch Buds, ktoré stoje 500 € a nájdeme v nich zabudované aj slúchadlá. Ďalej sem určite budú patriť aj Apple Watch 8, ktoré stoja tiež približne 500 €, no batéria vydrží len menej ako 20 hodín. Ako posledné spomenieme konkurenta v podobe značky Garmin a ich model Venu 2 s cenovkou 450 €. Tie vydržia na jedno nabitie aj 10 dní, no neponúkajú toľko možnosti smart hodiniek ako tie od Samsungu.

Záverečné hodnotenie

Smart hodinky Galaxy Watch6 Classic sú veľmi príjemným nositeľným produktom. Majú veľmi moderný dizajn, vrátila sa do nich zákazníkmi veľmi žiadaná fyzická otočná luneta a nájdeme v nich mnoho zaujímavých funkcií. Dokážu veľmi presne merať športové aktivity, zaznamenávať spánok, no taktiež aj ostatné zdravotné parametre človeka.

Určite dokážu človeku zjednodušiť život svojou jednoduchosťou a to tak, že všetky potrebné informácie máme naozaj na dosah ruky. Viete si na nich pohodlne skontrolovať správy, počasie, kalendár, telesné funkcie ale aj vypočítať príklady či vykonať hovor (pri pripojenom smartfóne). Ten ak niekde zapatrošíte viete pomocou hodiniek vystopovať za využitia alarmu.

Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Galaxy Watch6 Classic | Zdroj: Filip Spevár

Na škodu je, že nevydržia ani dva celé dni, vy ich tak musíte každý deň v podstate nabíjať. V čase nabíjania vám tak nemerajú telesné funkcie, prípadne ak nabíjate večer tak si neodmeriate spánok a ťažšie sa vám tak bude dosahovať pokrok. Ide o menší downgrade oproti minuloročným Samsung Galaxy Watch5 Pro, ktoré vydržali aj 3 dni.

Plusy:

  • Odolná konštrukcia
  • WearOS + One UI Watch
  • Bezkontaktné platby
  • Presné zaznamenávanie spánku
  • Presné sledovanie fyzickej aktivity
  • Celkom rýchle nabíjanie (1,5 h)

Mínusy:

  • Horšia podpora pre smartfóny iných značiek
  • Sú pomerne hrubé – uvítal by som ich tenšie
  • Výdrž na jedno nabitie
  • Pri ukončení aktivity chýba ešte možnosť potvrdenia voľby – ak chcete dať pauzu a nechtiac kliknete na ukončenie tak sa vám v momente cvičenie ukončí bez možnosti návratu

 

19.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+