MojAndroid

Spoločnosť Apple a jej podnikanie sa začína otriasať v základoch. Minimálne na trhu v Európskej únii. V dôsledku zákona o digitálnych trhoch (DMA) by mal ekosystém spoločnosti  prejsť prelomovou zmenou. Apple by mal po prvýkrát umožniť, aby sa na jej platforme objavila konkurencia. S informáciou prišiel AndroidAuthority.

Až doteraz bol jediným legálnym spôsobom ako sťahovať aplikácie do vášho iPhone alebo iPadu ten, že ste si ich vyhľadali v App Store. Tento rok v marci však budú mať používatelia v EÚ možnosť stiahnuť si a používať aplikácie z obchodov tretích strán. Táto funkcia bude k dispozícii po vydaní aktualizácie iOS 17.4.

Po nainštalovaní aktualizácie si ľudia v EÚ budú môcť nastaviť alternatívny obchod s aplikáciami ako svoj predvolený. Tieto zmeny sa netýkajú iba App Store. Používatelia budú tiež vyzvaní, aby si vybrali predvolený prehliadač, ktorým bol až doteraz Safari. Hoci o tom môžu rozhodnúť už teraz, novinkou je práve výzva. Okrem toho si používatelia budú môcť vybrať predvolenú možnosť platby.

Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zatiaľ čo toto všetko sa deje pre používateľov v krajinách, ktoré sú súčasťou EÚ, pre používateľov v iných regiónoch sa takmer nič nemení. Kľúčové slovo je „takmer“, keďže firma z Cupertina oznámila aspoň jednu zmenu pre používateľov na celom svete.

Aké to bude mať dôsledky pre Apple, vývojárov a používateľov?

Ekosystém spoločnosti Apple sa otvára spôsobom ako nikdy predtým, čo predstavuje zvýšené riziko pre súkromie a bezpečnosť používateľov. Existuje napríklad väčšia šanca na stiahnutie škodlivého softvéru prostredníctvom obchodu s aplikáciami tretej strany.

Aby sa minimalizovali niektoré súvisiace riziká, iOS 17.4 zavedie určité ochranné prostriedky. Jedným z nich bude aj notárske overenie aplikácií pre iOS. Podľa americkej firmy je notárske overenie základným predpokladom pre všetky aplikácie bez ohľadu na ich distribučný kanál.

Poslednou vecou, ktorú Apple oznámil, je, že nové zmeny budú mať aj svoje dôsledky. Konkrétne pôjde o nové poplatky a nižšie provízie pre vývojárov.

Náš tip
EÚ tlačí na Apple. Musia spraviť ďalšie zmeny na iPhonoch?
29.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+