MojAndroid

Len nedávno sme informovali o tom, že spoločnosť Apple zvyšuje cenové hladiny, za ktoré môžu vývojári predávať svoje aplikácie v App Store. Dotkne sa to aj samotných používateľov, ktorí budú z tohto dôvodu platiť za aplikácie viac.

Vývojári sa samozrejme môžu rozhodnúť, že svoju aplikáciu ponúknu aj v nižšej cenovej hladine, no to pravdepodobne neurobí takmer žiadny z nich. Najväčším problémom sú najlacnejšie aplikácie, ktorých je najviac a ich cena sa mení z 99 centov na 1,19 €. Vývojár si v tomto prípade nemôže zvoliť nižšiu cenovú hladinu, pretože by aplikáciu dával úplne zadarmo.

Pokémon Masters
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vráťme sa ale k Androidu. Vyzerá to tak, že zvyšovanie cien sa dotkne aj používateľov zariadení s týmto operačným systémom. Portál Android Police informoval o tom, že hráči Pokémon Go budú platiť viac nielen na iOS, ale aj na Androide. Môžeme teda predpokladať, že takýto osud postihne viacero aplikácií a hier v Google Play.

Zvyšovanie cien sa tu ale prejavilo trochu inak ako samotnou kúpou aplikácie, tá je totiž v oboch obchodoch zdarma. Zatiaľ. Zvyšujú sa len ceny nákupov v nej. Rovnaký osud stretol aj ďalšie hry od vývojára Niantic, ako napríklad Ingress či Pikmin Bloom. Portál Eurogamer spomína, že toto je následkom spomínaného zvyšovania cenových hladín aplikácií a hier v App Store.

Nepríjemná správa pre jabĺčkárov, aplikácie v App Store budú drahšie. Ako je to s Androidom?

23.9.2022

Android vs. iOS. Neutíchajúci súboj dvoch skvelých operačných systémov rozdeľuje ľudí na dve skupiny. Tých, ktorí majú radi jeden či druhý operačný systém. My sme síce fanúšikovia Androidu, no vieme oceniť aj kvality konkurencie. A presne o to ide. Nie len bezhlavo tvrdiť, že je niečo lepšie. Každý má špecifické požiadavky na to, čo od zariadenia požaduje. Niekomu preto viac vyhovujú iPhony, iný dá prednosť smartfónu s Androidom.

Aplikácií v Google Play je viac ako v App Store

Už dávno platí, že väčšinu aplikácií nájdete na oboch platformách, aj keď v obchode Google Play ich je stále podstatne viac. To môže byť výhodou, pokiaľ používate špecifickú aplikáciu, ktorá v App Store jednoducho nie je. Ale ako je to s cenami?

Apple iPhone 13 Pro MojAndroid
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Väčšinou platí, že rovnaká aplikácia je v obchode App Store rovnako drahá, prípadne drahšia ako v Google Play. Samozrejme, sú výnimky, no štatistiky hovoria takto. Dokonca niektoré bezplatné Android aplikácie sú v iOS platené.

Jabĺčkári míňajú na aplikácie viac peňazí

Taktiež platí, že používatelia iPhonov v obchode míňajú viac peňazí. Google Play napríklad v roku 2018 zarábal v prepočte na jedno zariadenie až desaťkrát menej ako App Store. Keďže Android je značne diverzifikovaný a najväčšiu časť predajov tvoria lacnejšie zariadenia, je to pomerne logické.

Mohlo by vás zaujímať

Poďme ale k novinke, ktorá opäť nepríjemne prekvapí používateľov iOS. Apple plánuje zdražovanie aplikácií v iOS. Vývojári majú štandardne k dispozícii rôzne cenové úrovne, za ktoré môžu svoje aplikácie predávať. A tie sa teraz budú zvyšovať, informoval Apple na svojich stránkach. Na tému upozornil DSL.sk.

Za aplikácie si v App Store od októbra zaplatíte viac

V krajinách, ktoré platia eurom, je zvyšovanie cenových hladín nasledovné. Najlacnejšia platená aplikácie doteraz stála 99 centov, teraz bude jej cena 1,19 €. Zvyšujú sa aj ďalšie cenové úrovne, a to o 50 centov až 1 euro. Následne, pri drahších aplikáciách, je to ešte viac.

Nové pravidlá by mali nadobudnúť platnosť 5. októbra. Vývojári budú musieť buď ponúkať svoje aplikácie za mierne vyššie ceny, prípadne sa môžu rozhodnúť ich preradiť do nižšej cenovej kategórie. V prípade tej najnižšej však veľmi na výber nemajú, zadarmo ich pravdepodobne ponúkať nebudú.

Google Play vs. App Store: Porovnanie tržieb

Používatelia Androidov by mali v roku 2022 stiahnuť aplikácie v celkovej hodnote 53 miliárd dolárov, v roku 2023 by sa táto hodnota mohla preniesť cez 60 miliárd. Tržby z App Store by mali byť ešte vyššie, a to na úrovni až 96 miliárd dolárov, informoval appinventiv.

trzby google play vs app store
Zdroj: appinventiv.com

Čo sa v Google Play v tomto roku sťahuje najčastejšie?

Poďme sa ešte pozrieť na to, ktorým aplikáciám sa v Google Play najviac darí z pohľadu počtu stiahnutí v roku 2022. V TOP 10 sa nachádzajú najmä aplikácie sociálnych sietí, silné postavenie má spoločnosť Meta. Chýbať nesmie ani TikTok a extrémne obľúbené sú aj niektoré hry. Údaje sú k júlu tohto roka. Viac informácií nájdete v článku Zoznam najsťahovanejších Android aplikácií v roku 2022.

  1. WhatsApp – 8,413 miliardy stiahnutí
  2. Facebook – 6,95 miliardy stiahnutí
  3. Facebook Messenger – 5,67 miliardy stiahnutí
  4. Instagram – 4,197 miliardy stiahnutí
  5. Garena Free Fire: Rampage – 1,2 miliárd stiahnutí
  6. TikTok – 2,843 miliardy stiahnutí
  7. Subway Surfers – 1,438 miliardy stiahnutí
  8. Candy Crush Saga – 1,214 miliardy stiahnutí
  9. Snapchat – 1,523 miliardy stiahnutí
  10. Spotify – 1,169 miliardy stiahnutí
Náš tip
Samsung aktualizoval svoje smartfóny. Čo je nové a o ktoré modely ide?
10.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+