MojAndroid

Otázka bezpečnosti je v posledných mesiacoch a rokoch naozaj dôležitou. Ľudia zdieľajú na internete množstvo citlivého obsahu a osobné dáta nájdeme v čoraz väčšom množstve aj v smartfónoch a tabletoch. Na zariadeniach s dotykovým displejom je však ťažké priniesť nejakúý nový spôsob zabezpečenia, a tak sú vrcholom bezpečnosti dnešných zariadení odtlačky prstov. To sa však už čoskoro môže zmeniť. Vedci totižto pracujú na identifikácii používateľa na základe zvuku, ktorý vydáva jeho lebka.

rozpoznanie-pouzivatela-lebka

Každý človek má špecifický tvar lebky a veľkosť mozgu. Z hľadiska biometrie tak ide o jedinečný prvok každého z nás. Vedci si to uvedomujú, a preto chcú na tomto fakte založiť nový spôsob identifikácie používateľa. Tá by mala fungovať tak, že zo zariadenia (napr. Google Glass) sa vyšle tzv. kostným reproduktorom ultrazvuková vlna priamo do lebky, pričom sa na citlivý mikrofón zaznamená zvuk, ktorý lebka vydá po prijatí ultrazvukovej vlny (napr. vo forme bieleho šumu). Tento zvukový odtlačok sa preskenuje a vytvorí sa z neho digitálny odtlačok, ktorý bude slúžiť ako identifikačný prvok.

Náš tip
Google chce snímať “odtlačky” dúhovky pomocou špeciálnych šošoviek

Vedci z nemeckej Univerzity v Stuttgarte v spojení so Saarland University a Inštitútom Maxa Plancka pre informatiku už vyvinuli funkčný prototyp zariadenia na spomínanú identifikáciu, pričom podľa ich prvotných testov sa úroveň správneho rozpoznania používateľa pohybuje na úrovni približne 97%. Celý projekt je ale iba na začiatku a po vyladení celého procesu by sa efektívnosť tohto rozpoznávania mohla dostať na úroveň, ktorá sa približuje k 100%. V budúcnosti si tak možno budeme odomykať zariadenia iba tým, že si ich priložíme ku hlave. Využiť sa to dá napríklad pri prijatí hovoru – nik okrem majiteľa zariadenia nebude môcť prijať prichádzajúci hovor.

Zdroj: Gizmodo

22.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+