MojAndroid

Android používatelia bývajú často vystavovaní hrozbe malvéru, a to bohužiaľ aj z oficiálneho obchodu Google Play. Výskumník Lukáš Štefanko zo spoločnosti ESET už niekoľkokrát upozornil na niekoľko škodlivých aplikácií v Google Play obsahujúcich malvér. Tentokrát upozorňuje na škodlivú aplikáciu Blockers call 2019, ktorá sa snaží od používateľov vylákať prihlasovacie údaje k deviatim bankám v Českej republike. Aplikácia má už cez 10-tisíc stiahnutí.

Aplikácia je trojanizovaná. K bežnej funkcii aplikácie pridal útočník škodlivý kód, ktorý ESET deteguje ako Android/Spy.Banker.AGQ. Aplikácia skutočne robí, čo má v popise a to, že blokuje prichádzajúce hovory. Okrem toho čaká na zašifrovaný príkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základe ktorého vykoná požadovanou aktivitu. V prvej fáze zistí, či sú v telefóne aplikácie, ktoré môžu byť pre útočníkov speňažiteľné, a to nielen bankové aplikácie. Následne si stiahne modul, ktorý vytvorí neviditeľnú vrstvu nad cieľovou aplikáciou ako je internet banking a sníma prihlasovacie údaje používateľa. Útočníci majú tiež prístup k SMS správam, ktoré v internet bankingu slúžia ako overovací faktor. Následne môžu previesť peniaze na svoj účet bez vedomia používateľa. Princíp je rovnaký ako u škodlivej aplikácie QRecorder, ktorú pred mesiacmi odhalil práve Lukáš Štefanko.

Náš tip
145 aplikácií v Play Store obsahovalo malvér, z obchodu boli stiahnuté
25.1.2019
Zdroj: Facebook

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • MircoK

    “… na základe ktorého vykoná požadovanou aktivitu.” Neviem či ste to prebrali z českého zdroja…

+