MojAndroid

Google stiahol zo svojho obchodu pre zariadenia s operačným systémom 145 aplikácií. Tie mali obsahovať škodlivý malvér, určený pre počítače s operačným systémom Windows. Samozrejme, tento softvér je pre smartfóny neškodný.

Niektoré mali cez 1000 stiahnutí

Odborníci z Palo Alto Networks hovoria, že väčšina z týchto aplikácií bola publikovaná v októbri a novembri minulého roka. Boli to prevažne aplikácie určené na vzdelávanie, rôzne návody na cvičenie či aplikácie na kreslenie. Mnoho z nich malo vyše 1000 stiahnutí a hodnotenie nad 4 hviezdičky.

Ohrozené boli počítače s Windows

Keďže smartfóny tento škodlivý softvér spustiť nedokázali, nepredstavoval pre ne žiadne riziko. Pokiaľ by boli však inštalačné súbory APK skopírované do počítača, mohli by predstavovať potenciálny problém. Okrem troch prípadov sa všade našiel softvér, ktorý dokázal zaznamenávať stlačené klávesy používateľov. Mohol tak slúžiť napríklad na ukradnutie hesiel.

Je možné, že nakazenie nebolo úmyselné, mohol byť nakazený napríklad počítač samotného vývojára a malvér sa už následne rozširoval sám.

Náš tip
KevDroid: Falošný antivírus napáda Android smartfóny aj cez Google Docs či Dropbox
Zdroj: zdnet.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+