MojAndroid

Americký prezident Joe Biden nepôjde v stopách svojho predchodcu a nevydal príkaz na zablokovanie čínskych aplikácií TikTok a WeChat. Namiesto toho však nariadil preveriť všetky aplikácie, ktoré pochádzajú od nepriateľských krajín, aby sa zistilo, či predstavujú bezpečnostnú hrozbu pre USA. O téme informoval denník The Wall Street Journal.

Kým Trump sa sústredil hlavne na TikTok a WeChat, Biden môže zakázať viac aplikácií

Príkaz nie je smerovaný na žiadne konkrétne spoločnosti, ale potenciálne môže viesť k zákazu viacerých aplikácii, ako chcela pôvodne Trumpova administratíva. Je taktiež viac dosiahnuteľný ako Trumpove príkazy, ktoré boli podľa Bidenovej administratívy neuskutočniteľné. Federálny súd mal očividne podobný názor, keďže Trumpovi nakoniec neumožnil v krajine zakázať TikTok.

Preveriť by sa mali najmä aplikácie, ktoré by mohli byť zneužité na vojenské alebo spravodajské účely iných krajín, alebo ktoré by mohli byť použité na zber citlivých osobných údajov. Americkí predstavitelia tvrdia, že TikTok, WeChat a ďalšie čínske aplikácie zhromažďujú údaje, ktoré môžu byť zdieľané s čínskou autoritatívnou vládou. Spoločnosti vlastniace spomenuté aplikácie však spochybnili toto tvrdenie.

Bidenov príkaz navyše ruší zákaz vydaný Trumpovou administratívou, ktorý ovplyvňoval platobné platformy Alipay, WeChat Pay, QQWallet a taktiež aj iné čínske aplikácie, napríklad Camscanner, SHAREit, Vmate alebo WPS Office.

V USA sa príkaz stretol s pozitívnymi ohlasmi, Čína však hovorí o diskriminácii

Väčšina tento príkaz vníma ako pozitívny krok, až na senátora Josha Hawleyho, ktorý príkaz označil na Twitteri za veľkú chybu.

Spoločnosť ByteDance, ktorá vlastní sociálnu sieť TikTok, odmietla situáciu komentovať. Komentár neposkytol ani technologický gigant Tencent Holdings, ktorý vlastní aplikáciu WeChat.

Nesúhlas s príkazom však prejavil vo vyhlásení hovorca čínskeho veľvyslanectva Liu Pengyu. Uviedol, že Čína „nesúhlasí s tým, aby USA zneužívali svoju moc pod zámienkou národnej bezpečnosti na potlačenie zahraničných spoločností.“

„Žiadame vládu USA, aby poskytla otvorené, spravodlivé a nediskriminačné obchodné prostredie pre zahraničné spoločnosti,” uvádza sa vo vyhlásení.

Náš tip
Počet únikov používateľských mien a hesiel vzrástol o 450 percent

11.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+