MojAndroid

Len nedávno informovali médiá o veľkom úniku používateľských dát sociálnej siete Facebook, čo nebol v posledných rokoch ojedinelý prípad. Portál BetaNews teraz s odvolaním sa na správu špecialistov analytickej firmy ForgeRock informuje, že počet únikov používateľských mien a hesiel vzrástol v roku 2020 globálne o 450 %.

K únikom pomohla aj práca z domu počas pandémie

Celkovo bolo minulý rok zaznamenaných 1,48 miliardy únikov. Správa tiež konštatuje, že neoprávnený prístup bol hlavnou príčinou porušení už tretí rok po sebe a predstavuje 43 % všetkých porušení v roku 2020. Medzi ďalšími zisteniami boli druhou a treťou najčastejšou príčinou porušení phishing (25 %) a ransomvér (17 %). Priemerné náklady na nápravu takýchto porušení v USA sa zvýšili na 8,64 milióna dolárov – najviac na svete.

K zvýšeniu počtu únikov prispelo aj množstvo zamestnancov, ktorí počas pandémie pracovali z domu a nemali dobre zabezpečené svoje osobné počítače. Útočníci sa už nezameriavajú len na veľké spoločnosti a organizácie, ale aj malé podniky. V ich prípade bol zaznamenaný nárast únikov až o 50 %.

Už druhý rok po sebe je medzi odvetviami najčastejšie útočníkmi napadané zdravotníctvo. IT sektor, ktorý je na druhom mieste, však za obnovu škôd po útokoch zaplatil zatiaľ najviac. Celková suma sa vyšplhala na 288 miliárd dolárov.

ForgeRock vyzýva na pokročilejšie formy zabezpečenia

Špecialisti zo spoločnosti ForgeRock pripomínajú, že používatelia si za posledné roky zvykli spoliehať sa pri zabezpečení len na obyčajné heslo. Sofistikovanosť útokov si však v súčasnosti vyžaduje oveľa pokročilejšiu formu zabezpečenia. Mohlo by ísť o rôzne viacstupňové overenia alebo biometrické overenia bez hesla.

“Používateľské mená a heslá až príliš dlho poskytovali ľuďom pocit bezpečného prístupu k ich digitálnym životom. Zistenia v našej správe o narušení identity ukazujú, že je čas na zmenu. Nárast porušení týkajúcich sa používateľských mien a hesiel na neuveriteľných 450 percent jasne zdôrazňuje potrebu prijatia silnejšieho riešenia pre správu digitálnej identity a prístupu bez hesla. Spoločnostiam to dá oveľa väčšie šance na zníženie únikov používateľských údajov, ako aj na zníženie ich reputačného a finančného rizika.”

Fran Rosch, generálny riaditeľ spoločnosti ForgeRock

Náš tip
Narodeninová súťaž: Poznáme ďalších 3 výhercov. Tento týždeň hráme o Mi Smart Band 6
10.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+