MojAndroid

Len minulý rok z nekonečných vôd internetu vystrčila svoje chápadlá príšera známa pod názvom GDPR. Hoci sa o jej užitočnosti dodnes vedú viaceré polemiky, jedna vec sa jej uprieť nedá. Vďaka nej sa široká verejnosť začala viac zaujímať o to, aké osobné dáta zdieľa na webe.

Lov na osobné údaje

Na druhú stranu ale GDPR nedokázalo v žiadnom smere zneužívaniu osobných dát zabrániť, práve naopak. Dnes môžeme byť svedkami omnoho väčšieho počtu pokusov o získanie či zneužitie súkromných údajov. V bezpečí tak nie sme pri prehliadaní webu, sociálnych sietí, ale ani pri bežnej práci so smartfónom. Čoraz viac sa totiž stretávame s útokmi, ktoré sú cielené na naše telefóny, keďže v nich máme uložené prakticky všetko. Od telefónnych čísiel či súkromných správ s našimi kontaktmi až po údaje o vlastnej platobnej karte.

Apple zaznamenal veľký pokles predaja a teoreticky môže mať spoluúčasť v boji proti čínskym spoločnostiam

Jednotlivé spoločnosti v tomto smere pravidelne vykonávajú nevyhnutné bezpečnostné opatrenia, ktoré sa snažia zneužívaniu osobných údajov zabrániť. Ani tie však niekedy na vynaliezavosť podvodníkov nestačia. Ako informovala GSMArena, spoločnosť Apple sa preto najnovšie rozhodla, že miesto pretekania s podvodníkmi, s nimi bude spolupracovať. Na konferencii Black Hat teda tento výrobca ponúkol 1 milión dolárov tomu, kto objaví kritickú bezpečnostnú chybu v zariadeniach disponujúcich logom nahryznutého jablka.

Má to ale háčik

Náš tip
Apple naďalej dominuje trhu tabletov, Samsung je druhý

Nie je to pritom prvýkrát, čo sa americký ovocinár rozhodol vykonať takýto krok. Zatiaľ však ide o vôbec najvyššiu sumu, akú za prelomenie bezpečnosti svojich zariadení ponúkol. Posledná takáto ponuka sa zastavila na sume 200 000 USD. Treba si ale povedať, že milión môžu útočníci získať len v jednom špecifickom prípade, kedy sa im podarí získať prístup ku kernelu iPhonu bez potreby akejkoľvek akcie od používateľa. Ak si teda chcete zarobiť a máte potrebné schopnosti, môžete sa o to pokúsiť.

Náš tip
Apple iPhone XS vs. Sony Xperia 1: Ktorý fotí lepšie? | FOTO DUEL
13.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+