MojAndroid

Nová vlajková loď od Sony rozhodne zaujala. Nový je displej, dizajn, ale aj fotoaparáty a ich rozloženie. Po prvýkrát sú na smartfóne od Sony tri. Apple si zatiaľ musí vystačiť s dvoma. Ako si novinka vedie oproti starému známemu a stále najlepšiemu iPhonu?

Ovládanie a aplikácia

V recenzii sme pri Xperii kritizovali hlavne rýchlosť aplikácie. Jedným z dôvodov, prečo je pomalšia, ako konkurencia, môže byť napríklad aj to, že zariadenie pri fotografovaní funguje v 4K rozlíšení, čo znamená oveľa vyššie nároky na výkon. V tomto smere je jasným víťazom iPhone. Aplikácia sa na ňom spúšťa rýchlejšie, prepínanie medzi režimami je tiež o poznanie rýchlejšie a rýchlejšie je aj samotné fotografovanie.

Aplikácia je v iPhone už stará známa, jednoduchá, prehľadná. Avšak chýba tu napríklad profesionálny režim, ktorý v Xperii nájdeme. Áno, aplikácii v App Store je veľa a nachádzajú sa tu aj rôzne pokročilé fotoaparáty, no teraz porovnávame natívne aplikácie. A v jej možnostiach má zase navrch Xperia.

Tá navyše ponúka aj hardvérovú spúšť. Podržaním tlačidla v prvej polohe uzamknete aktuálne nastavenie fotoaprátu (nezaostrujete), po silnejšom zatlačení vytvoríte fotografiu. Toto tlačidlo tiež slúži aj ako skratka na spustenie fotoaparátu. Stačí ho podržať. iPhone rýchlo nespustíte pomocou žiadneho tlačidla. Na zamknutej obrazovke po rozsvietení displeja stačí silnejšie stlačiť ikonku fotoaparátu a môžete fotiť. Pohodlnejšie to má vyriešené Xperia.

Technické špecifikácie

Sony Xperia 1:

 • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.6, PDAF, OIS
 • Teleobjektív: 12 MP, f/2.4, PDAF, dvojnásobné priblíženie
 • Ultra-širokouhlý snímač: 12 MP, f/2.4

Apple iPhone XS:

 • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.8, PDAF, OIS
 • Teleobjektív: 12 MP, f/2.4, PDAF, OIS, dvojnásobné priblíženie

Denné fotografie

Ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

S dennými fotografiami si oba telefóny poradia na jednotku. iPhone vyniká lepším dynamickým rozsahom, ktorý je viditeľný na druhej a hlavne tretej fotke. Tá bola pre oba smartfóny najťažšou. Tmavý priestor s osvetlením zozadu však lepšie zvládol iPhone. Nebo je pekne modré a priestor s tieňom je zase oproti Xperii svetlejší. iPhone tiež dokázal zachytiť o trochu viac detailov.

Nočné fotografie

Ktorá fotka sa vám páči viac??

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ktorá fotka sa vám páči viac??

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Na nočné porovnanie sme si vybrali naozaj náročné scény a svetla bolo veľmi málo. Xperia má vďaka vyššej svetelnosti o trochu svetlejšie zábery, tiež disponujú menším šumom. iPhone má zase vernejšie farby a lepší dynamický rozsah. Po priblížení je tiež vidieť, že fotky z iPhonu sú o trochu ostrejšie.

Portrétový režim

Ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pri vytváraní portrétových fotografií sme síce nemali najlepšie podmienky, no telefóny sa aspoň mohli ukázať. Ani jedna z fotografií nie je dokonalá. iPhone poňal celú scénu dožlta, Xperia je reálnejšia. Tá však najlepšie nezvládla prechod medzi vlasmi a rozostreným pozadím. Rozostrené sú aj vlasy. Prekvapivo veľmi dobre si obe zariadenia poradili s rozmazaním medzi prstami ruky.

Teleobjektív – širokouhlé zábery

Ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Teleobjektívy ponúkajú veľmi podobnú kvalitu. Ten v Xperii ponúkne o trochu ostrejšie fotky, iPhone zase trochu lepší dynamický rozsah. Na fotografie z obidvoch smartfónov sa pozerá veľmi dobre. Xperia má trochu sýtejšie farby.

Selfie

Ktorá fotka sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Na selfie fotografiách je viditeľný odlišný prístup. Zatiaľ čo Xperia sa snaží, aby bola ostrá celá časť fotografie, iPhone dáva skôr vyniknúť osobám vpredu a pozadie rozmaže. V našom prípade sa nám viac hodila fotografia z Xperie, no aj riešenie od Applu môže mať svoje výhody. Svetelné podmienky neboli ideálne. Xperia ponúkne menej šumu, iPhone zase menej prepálil pozadie, aj keď ideálne to tiež nie je.

Záverečné hodnotenie

Xperia má jednu obrovskú výhodu. Ponúka aj širokouhlý objektív, vďaka ktorému získate nové možnosti. iPhone ponúka lepší dynamický rozsah a vernejšie farby. Nočné fotografie sú zase svetlejšie pri Xperii, avšak iPhone ich má ostrejšie. Teleobjektív zase robí detailnejšie fotografie v podaní Xperie. Jednoznačného víťaza sa od nás nedozviete, každý je dobrý v niečom inom. Avšak vy môžete zahlasovať za jedného z tejto dvojice, ktorého fotografie sa vám páčia viac. Tak ktorý to je?

 • Fotografie v článku sú upravené na nižšie rozlíšenie z dôvodu rýchlosti načítavania stránky. Ak si ich chcete pozrieť v plnej kvalite, stiahnuť ich môžete tu.

Ktorý z tejto dvojice fotí lepšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Náš tip
Ako fotí Sony Xperia 1? | FOTOmánia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Peter Kmec

  No, musím povedať, že Xperia (opäť raz) sklamala. Čakal som od SONY viac… Dynamický rozsah, prepaly, niektorých prípadoch podanie farieb či dokonca niekedy samotná ostrosť snímky nie sú práve na najlepšej úrovni. Škoda…

  Každopádne, keby som si mal vybrať len podľa fotoaparátu, tak si z týchto dvoch vyberiem… Huawei P30 Pro. Stále platí, že čo sa týka najväčšej a najlepšej univerzálnosti, tak je skrátka najlepší…

  • Miro

   Musím sa priznať, že som tiež čakal viac. Na displeji nevyzerajú fotky vôbec zle, o to väčšie prekvapenie prišlo, keď som si ich pozrel na PC. Škoda.

  • Adam Firda

   Tie prepaly robí 1tka preto, že nemá v automatike zapnuté HDR tak ako konkurencia. HDR sa musí zapnúť až v manuálnom režime. Potom je rozdiel obrovský https://youtu.be/20wLYgZT1Mw
   . V automatike je zabudovaný scénický režim, ale zrejme ešte veľmi nefunguje dobre. Podobne ako Nokia 9, tak tento telefón je skôr určený pre tvorcov alebo ľudí čo si veci nastavujú radi sami a nespoliehajú sa na automatiku. Samozrejme ich to neospravedlňujé od toho že nemajú odladené niektoré veci. Napriek tomu ja som rád že 1tka konečne urobila poriadny posun vpred v kvalite fotografií, a hlavne nočných ktoré boli najväčšou slabinou Xperií.

   • No uvidime Adam. Som myslel ze Xperia tento rok rozdrvi konkurenciu ale nic sa nekona. Xperia chce drvit konkurenciu uz min. od Z2 a datial drvi akurat samu seba :D

    • Adam Firda

     Za tú cenu akú má 1tka teraz by som si ju ani ja nekúpil. Nečakaj že Sony rozdrví konkurenciu hneď po tom čo zmenili stratégiu. Bude to chcieť čas. Každopádne konečne vidno v “1tke” poriadne zmeny k lepšiemu. Konečne sa zbavili dlho zarytých zlozvykov v fotoaparáte. A som rád že sa rozhodli k zmene, lebo tento rok keby mali pokračovať v starých šľapajách tak by asi už vážne skrachovali v mobilnom priemysle :D …Mimochodom, vo viacerých štátoch je 1tka vypredaná, takže zrejme už urobili lepší kus práce ako v prípade predošlých modelov. Inak, vravel si že máš S10 Plus, ten výrez ti nevadí? Nedokázal by som si asi zvyknúť na tu dieru v displeji :D ..

     • Toho priestrelu na S10+ som sa toska obaval, ale behom dvoch dni som ho ani neregistroval uz. Na vyrez by som si nezvykol. to viem na 100%

   • Peter Kmec

    Ako, nie som si istým či taký obrovský prepal pozadia ako je na fotke č.3 (slečna v čiernom) dokáže vyrovnať len HDR.
    Rovnako snímky v noci. Xperia síce možno spravila posun vpred, ale maximálne tak v rade Xperia. Konkurencia je vpredu. Takéto nočné snímky má (hlavná) konkurencia už minimálne rok.
    Ako, nechcem dehonestovať SONY, alebo priamo Xperiu 1. Ale za 950€ je skrátka, čo sa fotoaparátu týka, v tejto cenovej kategórii na spodku…

    • Adam Firda

     Máš pravdu. Konkurencia je vpredu. Skôr som chcel povedať to, že čo sa týka Xperií tak u nich je to dosť veľký krok vpred. Až po XZ3 ich foťáky stále mali tie isté problémy a dosť veľa ich zmizlo s príchodom 1tky. Sledujem ich situáciu už dosť dlho, tak by som mohol k tomu veľa povedať. “1tka” pôvodne v pláne nebola, vyvíjaná bola XZ4 ale zmenou stratégie spoločnosti sa vývoj XZ4 zrušil a prišla do vývoja “1tka”..a keďže do vývoja prišla neskoro tak preto sa čakalo na uvedenie do predaja až skoro 4 mesiace po predstavení… zrejme ešte nemajú dosť vecí vyladených ktoré musia aktualizáciami opraviť(pre príklad pomalosť ich foto aplikácie, pomalé prepínanie medzi fotoaparátmi atď.). Tá cena je vysoká, a zaslúžila by si byť nižšia.

     • Peter Kmec

      Úprimne sa priznám, SONY som prestal poriadne sledovať už nejaký ten “piatok” späť. Vždy som však zostal v nemom úžase, ako SONY dokáže z vlastných fotografických snímačov (čipov/senzorov) vyťažiť tak málo. V podstate ich vyrábajú, predávajú ich takmer každému, ale výsledná kvalita ich fotiek je skoro najhoršia na trhu.
      Čo sa SONY musí aspoň trochu uznať, je kvalita videa. Tam by sa Huawei, či možno aj Samsung, ale hlavne ten Huawei, mohli čo to priučiť.
      Je mi jasné, že aktualizáciami sa niečo málo upraví. Ale bude to ešte chvíľu trvať (ak sa toho vôbec dočkáme), kým SONY dobehne konkurenciu na úrovni fotografií.
      Ono, keby sa na Slovensku dostávali tie slúchadlá ako všade inde po Európe, tak by to mohol byť príjemný bonus. Takto cena 950€ bez “darčeka” je privysoká, a obávam sa, že pritiahne skutočne len tých najvernejších fanúšikov SONY. A tých už nebude toľko, aby dali 950€ za nie zrovna najlepší telefón na trhu…

      EDIT: Nižšie v komente spomínaš, že je Xperia 1 vypredaná na viacerých trhoch. To je síce pravda, ale na druhej strane už sa nikde nespomína, že SONY poslalo skutočne len “zopár” kusov na každý trh. Čiže nie sú vypredané kvôli tomu, že by boli až tak neodolateľné, ale preto, že SONY nedodalo taký počet kusov, ako dodáva konkurencia…

      • Adam Firda

       Sony sa priznalo ešte začiatkom tohto roka, že zámerne zhoršovali kvalitu fotografií v Xperiách kvôli tomu aby nekonkurovali Alpha divízií. Ale nastala zmena vo vedení, mobilná divízia sa presunula do elektronickej divízie a už začali všetky divízie spolupracovať spoločne (tým pádom začala spolupracovať aj alpha divízia s mobilnou). Prvou takouto spoluprácou mala byť Xperia 1. Musel si zrejme prehliadnuť túto spravu. Tie slúchadlá ani mne rozum nebere, pri XZ2 dávali tiež k predobjednávkam niejaké slúchadlá, pri XZ3 nejaký menší bonus a teraz nič…akoby slovenskí zákazníci boli odpad :( .

       Čo sa týka tej predajnosti, tak máš pravdu, nedodali veľké množstvo do obchodov tak ako konkurencia..to mi tiež hlava nebere, buď nestíhajú vyrábať alebo si Sony s predajmi neverí, alebo Sony to urobilo naschvál (Keď je niejaký tovar nedostatkový alebo je ho málo, tak je po ňom väčší dopyt)……a keď už aj Unbox Therapy po x rokoch urobil unboxing na sony telefón, tak asi niečo na 1tke potom bude :D …

       • Peter Kmec

        Tak vyjadrenie, že mobilom nechcú škodiť divízii fotoaparátov mi moc hlava neberie, ale oni si rozumejú :D
        Unbox som videl. Bolo to zaujímavé, ale skôr si myslím, že Wiily Du zohnal Xperiu 1 skôr, ako im ju poslalo SONY :D
        Ešte sa chystám si pozrieť recenziu aj od The Verge. Včera ju pridali, tak uvidíme čo si o tom myslia tam :)

      • Tomas JuaNex Grman

       Video je práve v X1 dosť slabé na to aké natáčali staršie Xperie. Snáď to doladia aktualizáciou. Teraz natáča Samsung a Huawei o dosť lepšie.

       • Peter Kmec

        No, Huawei by som pri videu vynechal :D Video Huawei dlhodobo nezvláda a ani P30 series nie je žiadnou extra svetlou výnimkou. O slow-mo sa radšej baviť ani nebudem(e) ;)
        Však aj na fóre Huawei je video celkom “kritizované”.

        • Tomas JuaNex Grman

         Ale nie pri P30P a hlavne v porovnaní s novou X1. Tú slušne kritizujú aj na Xperia fóre. Stabilizácia pri videu je absolútne nefunkčná a to ju Sony malo vždy skoro najlepšiu (po iPhone).

 • zhshark

  Keď chcem fotiť,tak si kúpim foťák 😁😁

+