MojAndroid

Sony Xperia 1 je zaujímavá vlajková loď, ktorá určite má čo ponúknuť. Či už je to krásny natiahnutý OLED displej so 4K rozlíšením a podporou HDR, veľmi slušná výdrž, vydarený dizajn alebo kvalitná multimediálna výbava. Avšak ako každý iný smartfón, aj najvybavenejšia a najdrahšia Xperia má svoje muchy. Chýba jej odomykanie tvárou a napríklad aj bezdrôtové nabíjanie. To ale teraz nie je podstatné. Ako fotí Xperia 1?

Sony je spoločnosť, ktorá je známa tým, že vyrába kvalitné čipy do smartfónov. Očakávali by sme, že smartfóny od Sony budú ponúkať adekvátne fotografické výsledky. Nie vždy tomu tak bolo. Dokáže Sony Xperia 1 napraviť reputáciu japonskej spoločnosti?

3 fotoaparáty vzadu

Základom sú tri objektívy hlavného fotoaparátu. Tie vidíme v prípade Sony vôbec po pvrýkrát. Popri hlavnom snímači tu je ešte teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a nezabudlo sa ani na trendový ultra-širokouhlý objektív. Všetky majú rozlíšenie 12 megapixelov. Hlavný snímač spolu s teleobjektívom vedia aj zaostrovať a ponúkajú optickú stabilizáciu obrazu. Približovací a “oddiaľovací” snímač ponúknu clonu f/2.4, zatiaľ čo ten hlavný je na svetlo oveľa citlivejší (f/1.6).

Aplikácia ponúka všetko podstatné. Nechýba žiadna funkcia, ktorú ponúka konkurencia. Problémom môže byť ale jej odozva. Je jednoducho pomalá. Či za to môže 4K rozlíšenie, ktoré je pri fotografovaní aktivované, nevieme. Dúfame, že Sony vydá aktualizáciu a aplikáciu fotoaparátu ešte doladí.

Hardvérové tlačidlo je späť

Príjemným prekvapením je návrat hardvérového tlačidla fotoaparátu. To po novom nezaostruje, ale len uzamkne fotografovanú scénu. Jeho dlhším podržaním spustíte fotoaparát aj vtedy, keď je zariadenie zablokované.

Poďme k fotografiám. Výsledky z hlavného fotoaparátu sú jedným slovom zaujímavé. trochu chýba konzistentnosť. Niekedy sa podarí naozaj krásna fotka, inokedy to až také skvelé nie je. V každom prípade, kvalitný fotoaparát to rozhodne je. V noci sú fotografie o niečo tmavšie ako konkurenčné. Kombinácia slušnej citlivosti na svetlo a optickej stabilizácia obrazu zaručia, že na nočné fotografie sa dá pozerať. Ultra-širokouhlý snímač nedokáže zaostrovať a všimol som si, že efekt “rybieho oka” je pri ňom celkom výrazný. V nastaveniach sa však dá vypnúť a hneď je to o čosi lepšie.

Ukážkové fotografie

Portrétový režim

Video

Sony Xperia 1 zvládne nahrávať video v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Očakávali by sme 60 snímkov, škoda. Pri 4k rozlíšení pomáha optická stabilizácia obrazu, no aj tak to nie je podľa našich predstáv. Problém nastáva hlavne pri chôdzi, kde sú videá oproti iným vlajkovým lodiam trochu viac roztrasené. Odporúčame prepnúť rozlíšenie na FullHD, kde sa o stabilizáciu postará elektronická stabilizácia obrazu a vyzerá to lepšie. Avšak s nižším rozlíšením. Inak je ale video pekné, so slušnými farbami a dostatkom detailov.

Chýbať nesmie samozrejme ani super-spomalené video, ktoré zvládne Xperia 1 nahrávať vo FullHD rozlíšení pri 960 snímkoch za sekundu.

Selfie fotoaparát

Aj selfie fotoaparát odvádza svoju robotu dobre. Jeho rozlíšenie je 8 MP a clona f/2.0. Opäť platí, že cez deň sa môžete tešiť na vydarené zábery, v noci je to samozrejme horšie. Nechýba ani portrétový režim, ktorý funguje spoľahlivo.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok. Nie ste majiteľom Xperie 1? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

V najbližšej dobe sa môžete tešiť aj na fotoporovnanie so zatiaľ najlepším iPhonom, modelom XS. Už na ňom usilovne pracujeme :)

Náš tip
Recenzia Sony Xperia 1: Budete ju milovať aj nenávidieť

 

2.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+