MojAndroid

Americká spoločnosť Apple len v roku 2016 prekročila hranicu 1 miliardy aktívnych zariadení, a v roku 2020 to bolo 1,5 miliardy. Teraz však oznámila dosiahnutie ďalšieho významného miľníka. Začiatkom roka 2023 totižto prekonala hranicu 2 miliárd aktívnych zariadení, informuje TheVerge.

Môže za to najmä silný záver roka, v ktorom Apple dominoval predajom svojich zariadení. Samotný CEO Applu, Tim Cook, sa na sociálnej sieti Twitter pochválil výsledkom a dodal, že ide o zásluhu každého jedného v danej spoločnosti.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra a iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Apple sa ale stále veľmi nepribližuje všetkým zariadeniam s Androidom. Ten stále drží titul najpopulárnejšieho operačného systému na svete, s viac ako 2,5 miliardami aktívnych používateľov (nie zariadení) vo viac ako 190 krajinách sveta.

Samotný Android už v roku 2014 dosiahol prvý veľký úspech, keď sa mohol pochváliť prvou miliardou aktívnych používateľov. Vtedy tomu dosť pomáhali predaje spoločností ako Samsung, LG, Motorola a HTC.

Dnes už trhu vládnu iné spoločnosti

S rastom Androidu rástla aj celková kontrola spoločnosti Google nad celým operačným systémom. Zo začiatku si výrobcovia a ich partneri mohli prispôsobovať platformu podľa vlastných predstáv, no neskôr už do toho začal čoraz viac zasahovať aj samotný Google. To im ako spoločnosti umožnilo začatie programovania vlastných aplikácií, či výrobu vlastných súčiastok.

Porovnanie podielu na globálnom trhu | Zdroj: BusinessOfApps

S Androidom rástla aj služba Google Play, ktorá v roku 2020 dosiahla príjmy 38,6 miliardy amerických dolárov. V tomto istom roku si mohli zákazníci vybrať v obchode z viac ako 2,9 milióna aplikácií. Zariadenia s Androidom dominujú na trhoch ako Brazília, India, Indonézia, Irán a Turecko, kde má viac ako 85 % podiel na trhu.

Zaujímavosti:

  • Android má v týchto chvíľach viac ako 2,8 miliardy aktívnych používateľov
  • Na globálnom trhu má 75 % podiel
  • Len za minulý rok sa predala viac ako miliarda zariadení s Androidom
  • Najväčším výrobcom zariadení s Androidom je Samsung, ktorý stíhajú Huawei a Xiaomi

Náš tip
Ako funguje otvorenie bankového účtu online a ktorá banka to ponúka? | Smart Banka 2023

4.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+