MojAndroid

Posledný rok bol pre výrobcov smartfónov ťažký. Po pandémii koronavírusu prišla ruská agresia na Ukrajine, čo spôsobilo globálnu ekonomickú krízu a tým pádom aj pokles dopytu po smartfónoch. Podľa analýzy spoločnosti Canalys predaje smartfónov v poslednom štvrťroku poklesli medziročne až o 17 %.

Distribučné kanály v roku 2022 obmedzili hromadenie nových zásob

Výrobcovia smartfónov čelili v roku 2022 náročnému makroekonomickému prostrediu. Posledný štvrťrok (aj rok) bol pre nich najhorší za posledné desaťročie. Distribučné kanály len veľmi opatrne preberali nové zásoby smartfónov, čo taktiež prispelo k nízkym číslam v 4. štvrťroku. Vďaka silným propagačným stimulom od predajcov sa podarilo aspoň znížiť úroveň starších zásob počas vianočných predajov .

predaje smartfónov
Predaje smartfónov v posledných štvrťrokoch | Zdroj: Canalys.com

Zatiaľ čo v predošlých štvrťrokoch klesal skôr záujem o nižšiu a strednú triedu, tak v poslednom štvrťroku to bola prekvapivo vyššia trieda, ktorá sa potykala s poklesom dopytu. Dodávky za celý rok 2022 klesli o 11 % na menej ako 1,2 miliardy kusov. V roku 2023 budú výrobcovia podľa analýzy znižovať náklady, aby si zabezpečili zisk namiesto podielu na trhu.

Apple v poslednom  štvrťroku predbehol Samsung. Ten je však najpredávanejším výrobcom za celý rok

Apple sa tak ako pred rokom v 4. štvrťroku vrátil na prvé miesto najpredávanejších výrobcov. Dokonca dosiahol svoj najvyšší štvrťročný podiel na trhu v histórii na úrovni 25 %. A to napriek tomu, že aj on čelil klesajúcemu dopytu a výrobným problémom. Samsung skončil druhý s 20 % podielom na trhu. Tešiť ho môže aspoň, že bol najpredávanejším výrobcom za celý rok s podielom 22 %.

Predaje smartfónov podľa výrobcov | Zdroj: Canalys.com

Apple dosiahol za celý rok 2022 podiel 19 %. Xiaomi si udržalo tretie miesto aj napriek tomu, že jeho podiel v 4. štvrťroku klesol na 11 %. Za celý rok má podiel 13 %. Ďalšie čínske spoločnosti OPPO a vivo uzavreli prvú päťku a v 4. štvrťroku získali 10 % respektíve 8 % podiel na trhu. Celoročné predaje ukazujú rovnaký podiel 9 %.

Náš tip
Darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk v roku 2022: Až 72-tisíc darcov pomohlo sumou 2,4 milióna eur
23.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+