MojAndroid

Pri prechode používateľov na smartfóny Huawei bez Google služieb trápi ľudí viacero otázok. Jednou z najčastejších je to, či tam fungujú slovenské bankové aplikácie. A práve na to sa pozrieme v tomto článku.

Nemali by ste prehliadnuť

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Áno, aplikácie slovenských bánk v AppGallery sú, no nie všetky. Všetky dôležité veľké slovenské banky tu už svoju aplikáciu majú. Huawei samozrejme všetky banky oslovil a komunikuje s nimi. Na základe tejto komunikácie a dohôd tak môžeme v AppGallery nájsť napríklad aplikáciu Tatra banky, ktorú používa aj Becca.

Huawei-becca

K slovenským bankovým aplikáciám sa v AppGallery dostanete buď ich priamym vyhľadaním alebo zvolením kategórie Financie. V najbližšom období budú do obchodu pribúdať ďalšie aplikácie slovenských bánk.

Bezpečnosť na prvom mieste

Bankové aplikácie, ktoré sa nachádzajú v AppGallery, sú zabezpečené samotnou bankou, takže máte istotu, že sú bezpečné. Ich sťahovanie a inštaláciu z neoverených zdrojov v žiadnom prípade neodporúčame.

Prečo neinštalovať aplikácie z neoficiálnych zdrojov

Okrem toho, že môžu aplikácie stiahnuté mimo oficiálnych obchodov obsahovať bezpečnostné diery, nemusia správne fungovať, prípadne nefunguje časť aplikácie, ktorá využíva Google služby. 

huawei-appky

V rámci bankových aplikácií sú to napríklad mapy, prípadne iné funkcionality. Ak aplikáciu stiahnete z AppGallery, máte istotu, že všetky tieto funkcionality budú fungovať bezproblémovo.

ČSOB SmartBanking

Od júna 2020 môžu klienti ČSOB banky využívať aplikáciu aj v smartfónoch Huawei bez obchodu Google Play. Aplikácia je plne integrovaná do ekosystému HMS, čo znamená, že pre svoje fungovanie využíva Huawei Mobile Services. 

ČSOB bola prvou bankou na Slovensku, ktorá do svojej aplikácie implementovala služby HMS.

George Slovensko

Obľúbená aplikácia Slovenskej sporiteľne samozrejme nesmie chýbať. Táto aplikácia sama o sebe existuje dva roky. Za tento čas sa stala veľmi obľúbenou. Ponúka všetky potrebné základné funkcie, ale nechýbajú ani tie pokročilé.

Chýbať samozrejme nesmie skener QR kódov, IBANu či čiarových kódov, vďaka čomu je platenie veľmi jednoduché, pohodlné a rýchle. Bez nutnosti manuálneho zadávania údajov.

Z jednotlivých transakcií je možné vygenerovať PDF súbory a dôležitou súčasťou appky je adresár, v ktorom môže používateľ jednoducho vyhľadávať.

OTP banka

Aplikácia OTP banky bola v Huawei AppGallery spolu s VÚB medzi prvými. Klienti banky sa môžu tešiť na prepracovanú aplikáciu, ktorá obsahuje všetky potrebné funkcie. Nechýba informácia o zostatkoch na účtoch, zadávanie trvalých príkazov, inkaso, prehľad účtov a kariet a oveľa viac. Používateľské prostredie aplikácie je jednoduché a moderné.

Tatra banka

Aplikácia Tatra banky pribudla v AppGallery v októbri tohto roka. Ponúka všetky funkcie, ktoré klienti poznajú z verzie v obchode Google Play, napríklad aj možnosť založiť si účet kompletne online pomocou tvárovej biometrie.

VÚB Mobil banking

Oceňovaná aplikácia VÚB banky sa v obchode Huawei AppGallery nachádza už dlhšie. Opäť platí, že ponúkne všetky funkcie, ktoré klienti poznajú z verzie z obchodu Google Play. Z užitočných funkcií spomenieme napríklad možnosť zdieľať QR kód/IBAN z mobilu do aplikácie, nahratie PDF faktúry či nový spôsob volania na službu Kontakt cez Rýchly prístup.

Čo ostatné banky?

Ostatné slovenské banky majú v tejto téme prakticky rovnaký názor a ten je taký, že rozmýšľajú, prípadne v blízkej dobe plánujú ponúknuť svoje aplikácie aj v obchode Huawei AppGallery. Napríklad mBank hovorí, že svoju aplikáciu by mala banka ponúknuť v Huawei obchode ešte v tomto roku.

Aplikácie budú postupne pribúdať

V poslednom období Huawei silno zapracoval na tom, aby sa v AppGallery nachádzalo čo najviac slovenských aplikácií, pričom tie bankové patria medzi najdôležitejšie. Tento článok ukázal, že najdôležitejšie slovenské banky  už svoju aplikáciu v AppGallery majú a v budúcnosti sa k tomuto kroku chystajú aj ďalšie banky.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei.

28.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+