MojAndroid

V obchode Google Play sa opäť objavili aplikácie, ktoré boli infikované malvérom s názvom Joker. Konkrétne ide o tieto 4 aplikácie:

 • Smart SMS Messages
 • Blood Pressure Monitor
 • Voice Languages Translator
 • Quick Text SMS
joker aplikacie
Zdroj: Pradeo.com

Používatelia si ich nainštalovali už viac ako 100 000 krát. Je možné, že ste si nejakú z nich nainštalovali aj vy. Ak sa tak stalo, odinštalujte ju.

Joker patrí do kategórie Fleeceware a jeho hlavnou úlohou je zaregistrovať obeť na odber platených služieb, ale aj odosielať platené SMS či telefonovať na platené čísla. Samozrejme, bez toho, aby o tom obeť vedela.

Joker je vytvorený tak, aby po sebe zanechával minimálnu digitálnu stopu. Z tohto dôvodu je náročné ho odhaliť. Počas posledných rokov sa stal veľmi populárnym a aj na našom webe sme o ňom informovali už viackrát.

Tieto nebezpečné aplikácie boli z obchodu Google Play už odstránené.

Joker je späť. Pozor na tieto nebezpečné aplikácie, možno ste si ich nainštalovali aj vy

Predchádzajúci článok

Nebezpečný malvér s názvom Joker je späť a útočí na Android zariadenia, informoval portál Thehackernews. Šíri sa najmä prostredníctvom obchodu Google Play. Spoločnosť Google neustále pracuje na tom, aby bol tento škodlivý kód nadobro odstránený, no vždy sa nájde nejaká cesta, ako prekĺzne.

Najčastejšie sa do zariadenia dostane prostredníctvom legitímnej aplikácie, ktorá sa nachádza v obchode. Tá po stiahnutí a nainštalovaní napríklad vyzve používateľa k tomu, aby doinštaloval dodatočné balíky, funkcie a podobne. A práve tu sa nachádza aj spomínaný malvér. Ide o pomerne jednoduchý a účinný spôsob, ako ho dostať do zariadenia obete.

Veľká zmena: Do Androidu 13 si už nenainštalujete aplikácie inak ako cez Google Play

Stačí jedna SMS a máte po úsporách. Pozor na nebezpečný podvod!

Dávajte si pozor! Slovenku cez sociálne siete jednoducho pripravili o tisícky eur

Teraz boli nájdete tri nebezpečné aplikácie, ktoré fungovali presne takýmto štýlom a z obchodu Google Play si ich stiahlo veľké množstvo používateľov. Ak ste si nejakú z nich stiahli aj vy, odporúčame jej odinštalovanie. Z Google Play už boli odstránené:

 • Style Message (com.stylelacat.messagearound),
 • Blood Pressure App (blood.maodig.raise.bloodrate.monitorapp.plus.tracker.tool.health), and
 • Camera PDF Scanner (com.jiao.hdcam.docscanner)

Tieto aplikácie okamžite odinštalujte, obsahujú malvér Joker a Haken

28.2.2020

Škodlivý softvér, respektíve malvér je dlhoročným problémom platformy Android OS. Netýka sa len aplikácií nainštalovaných z neznámych zdrojov, ale aj z obchodu Google Play. Podľa portálu DigitalTrends sa objavili dve rodiny škodlivých aplikácií s novým malvérom nazvaným Haken a starším s názvom Joker.

Malvér obsahovalo 8 aplikácií v Google Play

V oboch prípadoch ide o tzv. clicker malvér, čo znamená, že používatelia vďaka nemu stále klikajú na internetovú reklamu. Malvér popritom môže pristupovať k množstvu dát zobrazených na displeji alebo uložených v pamäti smartfónu. Zároveň môže používateľa prihlásiť na odber prémiového obsahu, čím používateľ prichádza mesačne o menšiu alebo väčšiu sumu peňazí. Celkovo sa malvér potvrdil u 8 Android aplikácií v obchode Google Play a bol nainštalovaný na 50 tisíc zariadení. Malvér Joker bol pritom v posledných 3 rokoch odhalený v 1700 aplikáciach.

Náš tip
Nová zraniteľnosť odhaľovala komunikáciu vyše miliardy zariadení, možno aj tú vašu

Zoznam aplikácií, ktoré obsahovali malvér

Z obchodu Google Play už síce boli škodlivé aplikácie odstránené, ale môže sa stať, že u niektorých používateľov ešte ostali nainštalované. Preto sa radšej ubezpečte, či niektorú nemáte nainštalovanú vo svojom zariadení. Ak áno, tak ju okamžite odinštalujte. V zozname sú aplikácie pre deti aj aplikácie využívajúce fotoaparát smartfónu.

 • Kids Coloring
 • Compass
 • qrcode
 • Fruits coloring book
 • Soccer coloring book
 • Fruit jump tower
 • Ball number shooter
 • Inongdan

Náš tip
4ka zvyšuje od marca ceny za dátové paušály. Prinášame informácie, ako ušetriť

6.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+