MojAndroid

Práve možnosť inštalovať aplikácie odkiaľkoľvek je pre mnohých používateľov Android smartfónov dôležitá. Pravdou ale je, že pokiaľ aplikácia nepochádza priamo z obchodu Google Play, je oveľa väčšia šanca, že si s ňou používateľ nainštaluje aj nejaký škodlivý kód. Google tomu chce zabrániť a stať by sa tak malo už v prichádzajúcom Androide 13, informoval portál esper.io.

Inštalovať aplikácie z neoverených zdrojov môže byť nebezpečné

Až po aktuálny Android 12 je inštalácia z neoverených zdrojov k dispozícii. Stačí, ak používateľ odklikne varovanie, ktoré sa mu zobrazí. To znamená, že teraz môžeme bez problémov inštalovať aplikácie a hry pomocou stiahnutých inštalačných súborov.

Samsung Galaxy S10 Lite titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nové rozhodnutie Googlu by toto úplne zakázalo a jediným spôsobom, ako bude možné aplikácie nainštalovať, je cez obchod Google Play. Rovnako to má aj konkurenčný iOS. Pri tejto príležitosti nám hneď napadla obľúbená hra Fortnite, ktorú do Androidu cez Google Play nenainštalujete. Dôvodom je kauza, ktorá neustále prebieha. Viac informácií o kauze nájdete v týchto dvoch článkoch:

Samotný Google sa k téme vyjadril tak, ako by sme očakávali. Ak používateľ vykonáva nejakú úlohu mimo overenej platformy (v tomto prípade inštalácia aplikácie mimo Google Play), vzniká niekoľko bezpečnostných rizík. Ak si používateľ nainštaluje aplikáciu pomocou APK súboru, otvorí sa cesta pre rôzne phishingové útoky a malvér, ktorý sa tak môže jednoduchšie dostať do zariadenia. Pre potenciálnych útočníkov je vďaka tomu veľmi jednoduché hacknúť systém a dostať sa k dátam používateľa.

Ani Google Play nie je zárukou absolútnej bezpečnosti

Je pravdou, že zákaz inštalácie aplikácií z neoverených zdrojov výrazne zvýši bezpečnosť zariadení a tým aj používateľov. To je fakt, ktorý je úplne jasný. Avšak ani oficiálny obchod Google Play nie je úplne bez nedostatkov. Raz za čas doň prekĺzne nejaká škodlivá aplikácia, ktorú si používatelia nainštalujú.

Neaktualizované aplikácie si do Androidu už nenainštalujete. Google Play zavádza prísnejšie pravidlá

Google Play má o milión aplikácií menej ako pred 4 rokmi. Prečo?

Google Play: Vývojári musia po novom uviesť, na aké účely používajú zhromaždené údaje

Plusový bod musíme dať Googlu za to, že tieto problémy rieši okamžite po ich objavení, čím sa riziko výrazne znižuje. Vedeli ste, že mobilné aplikácie v Google Play pomáha chrániť aj slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET?

Predsalen to bude možné obísť

Hoci sa Google týmto krokom snaží čo najviac chrániť súkromie a bezpečnosť používateľov, úplne zakázaná inštalácia aplikácií mimo Google Play predsalen nebude. Používatelia budú mať stále možnosť takto aplikácie nainštalovať, len to bude trochu náročnejšie. Nutnosťou bude aktivovať prístup pre inštaláciu v časti “povoliť obmedzené nastavenia.” Ako presne to bude vyzerať, zatiaľ nevieme, na to si budeme musieť počkať až do predstavenia najnovšieho systému.

Dobrou správou je, že tento zákaz sa nebude týkať alternatívnych aplikácií, ktoré slúžia na sťahovanie a inštalovanie aplikácií. Napríklad Amazon Store a podobné teda o možnosť inštalácie neprídu.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka aplikácií ako Aurora Store či APKPure, zatiaľ nevieme. Tieto alternatívy Google Play sú populárne medzi používateľmi Huawei smartfónov, ktoré k obchodu Google Play nemajú prístup. Obchod AppGallery od Huawei sa síce v poslednom období výrazne. rozrástol, no stále tu nie je možné nájsť úplne všetko.

Náš tip
Škodí batériám smartfónov extrémne rýchle nabíjanie? Mýty a fakty o nabíjaní
5.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+