MojAndroid

Písanie na Android smartfónoch a tabletoch nikdy nebolo a ešte dlho nebude, také pohodlné ako písanie na klávesnici počítača alebo notebooku. Množstvo klávesov, skratiek, funkčných tlačidiel a hlavne veľkosť klávesnice nemožno vtesnať do zariadenia s uhlopriečkou len niekoľko palcov tak, aby sa na displeji zobrazovalo ešte aj pole pre zadávanie textu. Písanie na svojom smartfóne či tablete si však môžete značne zjednodušiť a zefektívniť – pomocou alternatívnych klávesníc. Spoločne sa teraz pozrieme na to, ktoré z takýchto klávesníc patria medzi najobľúbenejšie. Prinášame vám výber aleternatívnych klávesníc, ktoré ste nám odporučili vy, naši čitatelia!

Náš tip
Aplikácie pre môj Android: Alternatívne klávesnice pre Android zariadenia [8/2013] [TIP REDAKCIE]

android-klavesnice

Hoci v redakcii využívame rôzne typy alternatívnych klávesníc, nikdy nepokryjeme dopyt, ktorý vytvoríte vy, čitatelia portálu MojAndroid.sk. Preto sme sa rozhodli začať so seriálom Aplikácie pre môj Android po novom. Odteraz pre vás vyberieme zoznam zaujímavých titulov z každej oblasti, ale radi by sme vedeli aj váš názor na klávesnice, ktoré používate a čo sa vám na nich páči najviac. Získame tak prehľad o tom, aké aplikácie používate a pomôžete si odporúčaniami navzájom. Tu je zoznam aplikácií, ktoré ste nám odporučili v dotazníku na tému Alternatívne klávesnice:

SwiftKey

Jednou z najobľúbenejších alternatívnych klávesníc je jednoznačne titul SwiftKey. Ten prináša okrem výbornej predikcie slov aj niekoľko typov rozloženia klávesov – Full (plné zobrazenie), Thumb (pre písanie dvoma palcami) a Compact (menšia klávesnica pre písanie v popredí), pričom sú všetky typy klávesnice ponúkané tak pre smartfóny, ako aj tablety. SwiftKey ponúka tiež niekoľko grafických tém, ktorými si môžete klávesnicu upraviť podľa svojich predstáv.

Okrem klasického zadávania znakov môžete využiť aj písanie ťahom alias SwiftKey Flow, čo vám po získaní praktických zručností môže značne ušetriť čas, pokiaľ píšete na vašom Android zariadení množstvo správ a e-mailov. Klávesnica SwiftKey dokáže tiež vytvárať štatistiky vášho písania, prípadne sa naučiť slová, ktoré používate na sociálnych sieťach a v e-mailoch. Dôležitou vlastnosťou je podpora pre slovenčinu, ktorú v aplikácii nájdete spolu s ďalšími desiatkami jazykov. Plná verzia aplikácie stojí 3,99€, vyskúšať si ju však môžete aj bezplatne po dobu 1 mesiaca.

čitateľ Daniel Mišuda napísal:

“Za klady považujem super predikciu, píše presne to čo si ja práve myslím! Konečne klávesnica, ktorá dokonale opravuje moje preklepy. Naopak, nepáči sa mi málo nastavení, napr. gestá. Tie som používal na predchádzajúcej klávesnici na prepnutie – abc – Alt znaky – čísla a pod.” 

Klávesnica SwiftKey patrí medzi našimi čitateľmi medzi naojbľúbenejšie a používa ju každý tretí z vás. Plusy a mínusy, ktoré ste nám napísali, prikladáme v tabuľke nižšie.

PlusyMínusyČitateľ
SwiftKey Flow, témyChcelo by to viac tém.Da Niel
Písanie ťahom,môžem si používať tri jazyky naraz,množstvo nastavení.Neopraví chybné slová čo píšem.Róbert Ježo
Inú klávesnicu ako Swiftkey a vstavanú som ešte nepoužil, reagovala rýchlejšie ako vstavaná tak som si ju obľúbil a zvykol na rozloženie kláves, tak isto možnosť nastavenia veľkosti kláves a podobne, používam ju aj na mobile aj na tablete.Čo by som zmenil? Ani neviem som s ňou spokojný, nič mi nechýba nič mi nevadí. Michal Hladký
Prepracovaná, rýchle reakcie, spoľahlivosť, dizajn, množstvo funkcií,...Nič.Matúš Sliva
Flow, vzhľad, jednoduchosť.Veľké písmená v strede vety ...Patrik
Rôzne témy, dokonalé nahradzuje a opravuje preklepy.
Učí sa váš štýl písania na základe ktorého doplňuje slová.
Za bodkou automaticky dopĺňa medzeru a začína veľkým písmenom napríklad súbor. Zip alebo google. SK nerobí to v internetovom prehliadači ale v rôznych txt slovníkoch a poznámkach. Toto by som najradšej zmenil kým upravíte potrebný text trvá to veľmi dlho :) Inač max. spokojnosť.Patrik Borženský
Najlepšia klávesnica, dobrá predikcia, písanie ťahom.So všetkým som spokojnýJakub Kovalčík
Dopĺňanie slov rozloženie klávesnice a kopa iného.Nič.Jaroslav Dubovec
Písanie ťahom, pomerne veľké možnosti nastavenia - rozloženie klávesnice, farebnosť.Možno v písaní sms by som pridal možnosť odstránenie diakritiky pred odoslaním. Málo smajlíkov.
Nefunguje hlasové vkladanie.
Marek Straka
Písanie ťahom, podpora SVK, cloud.Nič.Roman Anderko
Najmä rýchlosť a množstvo užitočných nastavení, používam ju už 5 rokov a cca po pol roku používania som si ju zakúpil.Výhrady mám len k smajlom, lebo v original klávesnici na S4 sú farebné grafické smajle a tu len orig. andoiďácke :/ Ale prežijem bez nich.Peter Meňhart

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Swype

Medzi obľúbené tituly sa rozhodne radí aj klávesnica Swype. Tá bola niekoľko rokov dostupná len v beta verzii, pričom do Obchodu Play prišla iba tento rok. Momentálne klávesnica ponúka v najnovšej verzii rovnako rozloženie klávesov v kompletnom móde, pričom je klávesy možné rozložiť aj do strán, aby boli prispôsobené pre písanie palcami. Medzi najväčšie výhody tejto alternatívnej klávesnice patrí písanie ťahom, ktoré je na naozaj vysokej úrovni, pričom v najnovšej verzii klávesnica ponúka naozaj množstvo nastavení a možností úprav, ktorými si môžete zmeniť takmer každú vlastnosť klávesnice.

Pre Swype je typická tiež kvalitná predikcia a bohatý slovník slov, ktorý ponúka medzi jazykmi aj slovenčinu. Zaujímavou vlastnosťou je tiež preklad reči do textu (angl. speech-to-text), ktorý v tomto prípade zabezpečuje pokročilý systém Dragon Dictation. Dostupné sú tiež rôzne skratky a funkčné klávesy, ktoré vám pomôžu napríklad s kopírovaním a vkladaním textu. Swype je dostupný ako bezplatná aplikácia v trial verzii a ako plná verzia klávesnice za 2,95€.

Martin Zittňanský dopĺňa:

“Používam ju už dlhšie a je to jednoznačne jedna z najlepších klavesníc (ak nie najlepšia) na písanie ťahom prsta. Kľudne môžem povedať, že rýchlosť písania sa dá porovnať s písaním na desktopovej klávesnici. Uvítal by som však možnosť vypnutia diakritiky pre SMS.”

PlusyMínusyČitateľ
Jednoznačne super klávesnica , písanie ťahom prsta jej ide skvele. Dobrý slovník, výborne dopĺňa často používané slovné spojenia. Rovnako dobre jej ide aj speech-to-text. Bola to prvá vec čo som do tabletu kúpil. Vôbec neľutujem. Odporúčam.Jediné, čo mi občas vadí, že pri písaní slova ktoré nemá uložené, označí na vloženie slovo ktoré si myslí že ste chceli použiť a keď nedáte pozor hneď je v texte. A to čo ste písali vy síce ukázala ako prvé v možnostiach ale kým naň nekliknete vloží svoje.Milan Kozlok
Rýchle písanie, funkčná gramatika, veľmi dobré triafanie slov v slovenskom slovníku.Občas zamrzne.Martin Poljak
Rýchlosť písania, oproti tomu keď som písal na klasickej klávesnici, tak je to niekoľkonásobne rýchlejšie. Neviem porovnať s inými klávesnicami, ktoré vedia písať ťahom, keďže som iné nepoužíval. Túto som nainštaloval ako prvú, som s ňou spokojný, takže nevidím dôvod skúšať iné.Niekedy píšem hlúposti, ale to nie je chyba aplikácie, skôr nevšímavosť užívateľa, ktorý si nevšimne, že mu to napísalo iné slovo. Iné nedostatky mi fakt nenapadajú.Peter Holúbek

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 1,09 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 1,09 €

Kii Keyboard

Kii je ďalšou z alternatívnych klávesníc, ktorá nezaujme len dizajnom, ale aj pokrokovými funkciami. Medzi jej najväčšie výhody patrí presná predikcia slov a pokročilé rozloženie klávesnice, ktoré zjednodušuje a zrýchľuje písanie na vašom smartfóne aj tablete. Medzi podporované jazyky patrí samozrejme aj slovenčina a čeština, takže klávesnicu môžete využiť aj u nás. Kii Keyboard sa môže pochváliť aj emotikonmi, témami, rôznymi rozloženiami klávesnice či pokročilými nastaveniami pre text a jeho zadávanie.

Aplikácia je sama o sebe dostupná bezplatne, no ponúka zaujímavé obmedzenie – výhody PRO verzie môžete využívať aj bez platenia, každú hodinu sa však nastavenia vymažú a budete ich musieť vytvoriť nanovo. Ak vás táto klávesnica zaujala, môžete si ju stiahnuť bezplatne pomocou nášho odkazu nižšie. Samozrejme, prikladáme aj vaše skúsenosti s touto klávesnicou.

PlusyMínusyČitateľ
Je aj zadarmo (žiadny trial), vzhľad, rozloženie symbolov, už bežné funkcie ako písanie ťahom alebo predikcia.Nemá kompaktný mód (ale ten je pre mňa aj tak nepodstatný kvôli malému displeju).Henrich Horváth
"Túto klávesnicu používam už dlho a som s ňou veľmi spokojný. Začínal som už od Beta verzie a to mám najradšej, keď vidím, ako vývojari pracujú na svojich aplikáciách, pretože aktualizácie chodia pomerne pravidelne, asi tak raz alebo dvakrát za dva týždne.
Zaujal ma na nej nej dizajn, malá náročnosť a možnosť swipe-ového písania, čo najviac používam."
Rád by som na nej asi len vylepšil slovník, hlavne slovenský, ale okrem toho je to výborná klávesnica.Tomáš Harčár

Okrem týchto troch klávesníc ste nám poslali tipy aj na niekoľko ďalších titulov. S obľubou využívate natívne klávesnice od výrobcov, prípadne natívnu klávesnicu spoločnosti Google a z hry nie sú von ani hardvérové klávesnice, ktoré používate na zariadeniach ako HTC Desire Z. Alternatívne klávesnice v našom dotazníku prezentovali aj ďalšie tituly, ktoré si môžete nainštalovať pomocou odkazov nižšie:

Verzia: v1.39.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: v1.39.3
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 12.16.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 12.16.0
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,39 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,39 €

Tešíme sa na vás pri ďalšej časti seriálu Aplikácie pre môj Android, v ktorej si predstavíme opäť tematický výber titulov pre vaše Android zariadenia. Ak máte nápad alebo tip na to, ktoré aplikácie by sme mali priniesť v najbližšom výbere, napíšte nám do komentárov pod tento článok.

6.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+