MojAndroid
 • Iba nedávno bolo odhalených hneď 85 aplikácií, ktoré zobrazujú reklamy na celú obrazovku smartfónu. Nainštalované boli už na 8 miliónov zariadeniach.

Agresívne a otravné reklamy

Podľa webu arstechnica.com, tieto aplikácie sa tvária ako obyčajné nástroje na úpravu fotografií, iné zas ako hry. Obsahujú však enormné množstvo spúšťačov reklám, ktoré sú pre koncových používateľov veľmi nepríjemné. Po nainštalovaní aplikácie vyvolajú reklamy na celú obrazovku.

85 aplikácií z Obchodu Play obsahuje nebezpečný adware

Ich nastavenie je pritom veľmi agresívne – človek je reklamu nútený buď dopozerať celú, alebo občas je ponúknuté po pár sekundách reklamu vypnúť a vrátiť sa do aplikácie. Reklamy tieto appky zobrazujú každých päť minút, no ich vývojári môžu túto frekvenciu kedykoľvek na diaľku zmeniť.

Problém najmä pre menej skúsených

Spomenieme, že reč je o adware s názvom AndroidOS_Hidenad.HRXH. Ten využíva zopár prefíkaných trikov, ktoré vám zataja, ktorá appka vskutku problémy spôsobuje. Pol hodinu po tom, čo infikovanú aplikáciu nainštalujete, jej ikona zmizne z menu a vytvorí sa odkaz na domovskej obrazovke.

google-play-adware-800x284
Existuje kompletný zoznam infikovaných aplikácií

Skrytie tejto ikony spôsobí, že niektorí menej skúsení používatelia nebudú môcť prísť na to, ako problémovú aplikáciu odinštalovať. Na Androide 8.0 Oreo a vyššom však systémové povolenia zakazujú aplikáciám svojvoľne vytvárať odkazy na ploche. Tým pádom ikona appky zmizne úplne. Zoznam týchto infikovaných aplikácií je verejne dostupný.

Náš tip
Obchod Play konečne získal Material Design

29.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Michal

  Môžme sa spoľahnúť na Google, ktorý je v tomto dosť prísny, že dosť rýchlo takéto programy odstráni z obchodu.
  A riešenie pre užívateľa je inštalovať programy len z overených zdrojov, ideálne z Google Play store.
  Alebo sa riadiť počtom hviezdičiek v obchode, a inštalovať len to kvalitnejšie.

  • IQLogic

   Spoľahnúť sa na Google? Inštalovať z overených zdrojov ako Google Play? Veď tie infikované aplikácie sa nachádzajú na Google Play a Google na to z vysoka se”ie. Prakticky jediné, čo sa na Google Play mení je vzhľad, inak je to jedna veľká anarchia, chaos a bordel. Google síce implementoval Play Protect, ale keď čítam takétocčlánky, tak mám pocit, že jeho úlohou je akurát navodiť falošný pocit ochrany pred škodlivými aplikáciami, ale reálne to robí veľké ho”no.

 • Argentum

  Z tohoto hľadiska je na tom Apple store lepšie. Zaplatíš za každú aplikáciu a máš ju bez reklám. Nie je jednoduchšie minúť 3€ a mať svätý pokoj? A mnohí by si snáď aj rozmysleli čo si napchajú do mobilu, lebo v mnohých mobiloch to vyzerá tak, že keď je niečo zadarmo, tak nech ten fón aj roztrhne :D .

 • Karol Z.

  V prípade, že si niekto nainštaluje nejakú somarinu, ktorá takto vyhadzuje reklamy a nevie, že čo mu to robí (riešil som to už u viacerých ľudí), tak stačí ísť hneď po zobrazení reklamy na google play-> moje aplikácie a hry-> knižnica a tam dať zobraziť naposledy použité. Bude na vrchu a hneď sa tam dá aj odinštalovať.

+