MojAndroid

V Obchode Play sa nachádza aplikácia, ktorá je schopná potajomky ukradnúť vaše prihlasovacie údaje na Facebook. Ide o nebezpečný nástroj pre útočníka na krádež facebookových účtov. Preto by ste mali túto aplikáciu okamžite odinštalovať alebo lepšie povedané ju do svojho zariadenia ani nenainštalujte. Informácie zverejnil portál Bleeping Computer.

Aplikácia na úpravu fotografií, ktorá dokáže napáchať nepríjemnosti

Názov aplikácie je “Craftsart Cartoon Photo Tools”. Slúži na nahrávanie fotografií a ich následnú premenu do “kreslenej” podoby. No práve táto funkcia nie je tou hlavnou, ktorou sa táto nebezpečná aplikácia vyznačuje. Vývojári si zároveň našli prefíkaný spôsob, ako dostať vaše prihlasovacie údaje k Facebooku. Bezpečnostní analytici zo spoločnosti Pradeo zistili, že táto aplikácia pre Android smartfóny obsahuje trójskeho koňa nazývaného “FaceStealer”.

Craftsart Cartoon Photo Tools v Obchode Play recenzie aplikácia
Recenzie aplikácie Craftsart Cartoon Photo Tools v Obchode Play | Zdroj: BleepingComputer.com

Používateľovi sa na displeji zobrazí okno, do ktorého sa musí prihlásiť so svojim facebookovým účtom. Ide však o falošné okno, ktoré vaše prihlasovacie detaily pošle priamo do rúk útočníka. Craftsart Cartoon Photo Tools odosiela vaše informácie o prihlásení na adresu www.dozenorms.club. Tento nástroj sám o sebe nevykonáva nič zlé, až na to, že sa jeho vývojár sa rozhodol zakomponovať aj takýto škodlivý kód. Veríme, že Google sa o odstránenie aplikácie z Obchodu Play čoskoro postará.

Dávajte pozor na nástroje, ktoré obrázky odosielajú na vzdialený server

Alternatívou pre vytváranie “kreslených” fotografií je online nástroj Photo Fun Editor, ktorý je relatívne bezpečný. Relatívne bezpečný je z dôvodu, že fotografie sú odosielané na vzdialený server, kde prejdú úpravou a obrázok sa pozmenený dostane naspäť na vaše zariadenie. Preto by ste si mali dávať pozor, aké obrázky sa rozhodnete pomocou podobných nástrojov upravovať.

Hacker
Hacker | Zdroj: engadget.com

Nemali by ste nahrávať svoju tvár ani žiadne iné citlivejšie fotografie. Recenzie na Craftsart Cartoon Photo Tools sú veľmi negatívne a v Obchode Play má aplikácia v priemere 1.7 hviezdičiek z piatich. Zaujímavou informáciou na záver je, že vývojár sa pomenoval ako “Google Commerce Ltd”, čo iba podčiarkuje fakt, že daný nástroj je skutočne podozrivý.

Náš tip
Tieto zariadenia značky Samsung dostanú aktualizáciu na Android 13
24.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+