Pamätáte ešte na svoj prvý mobilný telefón? Ak áno, tak pravdepodobne viete, aké boli začiatky mobilnej fotografie. Prvé mobily s fotoaparátmi sa začali objavovať už začiatkom nového tisícročia, s tými dnešnými ich však môžeme len ťažko porovnávať. Mali malé rozlíšenie, mizernú reprodukciu farieb a o rýchlom automatickom zaostrovaní nebola ani reč. Len niekoľko rokov však mobilným telefónov a smartfónom stačilo na to, aby sa dostali z pomyselného dna fotografického sveta na výslnie. Dnes síce smartfóny a ich fotoaparáty stále nedokážu plne nahradiť kvalitný fotoaparát s veľkým snímačom a kvalitnou optikou, no prinajlepšom ho dokážu v niektorých momentoch celkom dobre zastúpiť. Akú cestu museli fotoaparáty v mobilných zariadeniach prejsť, vám odhalíme v nasledovných riadkoch.
Prvý mobil s fotoaparátom bol od Samsungu a Sharpu
Prvý mobilný telefón s integrovaným fotoaparátom pochádzal od juhokórejskej spoločnosti Samsung. Tá v roku 2000 predstavila zariadenie s modelovým označením SCH-V200, ktoré okrem 1,5-palcového farebného displeja ponúkalo aj 0,35 Mpix fotografický snímač. Nešlo ale o fotomobil v pravom slova zmysle. Na rozdiel od jeho nástupcov totižto umožňoval pozrieť si fotografie až po ich stiahnutí do počítača. Fotoaparát fungoval teda ako samostatné zariadenie a s funkciami mobilného telefónu nebol nijako prepojený.

Skútočným fotomobilom bol až konkurenčný prístroj predávaný pod záštitou mobilného operátora J-Phone a vyrábaný spoločnosťou Sharp. J-SH04 umožňoval vytvárať fotografie v rozlíšení 0,11 Mpix. Rozdiel oproti Samsungu bol v tom, že ich vedel aj spracovať a prípadne poslať elektronicky. V tom čase však bolo možné tento mobil zakúpiť len v Japonsku.
Nokia 7650 a prvý mobil s automatickým zaostrovaním
V roku 2002 sa rozlíšenie mobilných fotoaparátov nijako výrazne nezvyšovalo. V tom čase na trh prišla Nokia 7650, ktorá vystupovala aj vo filme Minority Report. Aj vďaka nej sa prvé fotomobily stali oveľa populárnejšie. Nokia 7650 mala rozlíšenie 0,3 Mpix, 2,1-palcový farebný displej, 104 MHz procesor a neuveriteľné 4 MB internej pamäte. V tomto období sa na trhu začali objavovať aj alternatívne riešenia v podobe externých modulov s fotoaparátom. Takýto modul predstavila napríklad spoločnosť Sony Ericsson, ktorá ho k mobilnému telefónu T68i umožňovala dokúpiť za 130 dolárov. Podobný systém ponúkal aj Siemens a Motorola.
A ktorý telefón si odniesol prvenstvo za fotoaparát s automatickým zaostrovaním? Nevyrobil ho Samsung, Sony Ericsson ani iný renomovaný výrobca, ale japonský Panasonic – išlo o model P505iS.
Rok 2004 bol prelomový
Jedným z prvých telefónov, ktoré poskytovali snímač s rozlíšením vyšším ako 1 Mpix, bol PM8920 vyrobený spoločnosťou Audiovox. Tento dokázal zachytiť fotografie v rozlíšení 1280 x 960 pixelov. Samozrejmosťou bolo už bezdrôtové zdieľanie fotografií, či prítomnosť hardvérovej spúšte a ďalších nastavení, vrátane sekvenčného fotenia a možnosti nahrania vlastného zvuku spúšte. Podľa štatistík bolo koncom roka 2004 vybavených fotoaparátom už viac ako dve tretiny všetkých predaných mobilov. Najviac ich v tej dobe ale predávala fínska Nokia.
Nokia a Sony Ericsson – najväčší rivali
V roku 2005 prebiehal na trhu s mobilnými telefónmi veľký boj. V tom čase veľmi úspešná Nokia a rozbehnutý Sony Ericsson súperili o prvenstvo práve na poli mobilnej fotografie. Nokia vtedy predstavila model N90 s 2 Mpix fotoaparátom, Carl Zeiss optikou, LED bleskom a automatickým zaostrovaním.
Sony Ericsson nijako nezaostával a fínskemu výrobcovi konkuroval modelom K750i, ktorý mal tiež 2 Mpix fotoaparát. A hoci bol vybavený len 1,9″ displejom, vďaka prítomnosti slotu na pamäťové karty bol pre fotenie priam ako stvorený. Sony Ericsson tento model ďalej vylepšoval a v roku 2006 jeho nástupca K800i prišiel už s 3,2 Mpix fotoaparátom Cyber-shot, ktorý disponoval stabilizáciou obrazu a xenónovým bleskom.
Prvý 5 Mpix fotoaparát na scéne
Skok k 5 Mpix rozlíšeniu spravil ako prvý Samsung. Ten ešte koncom roka 2004 predstavil mobil s názvom S250. Vybavený bol až 92 MB vnútornej pamäte a rozširujúcim slotom pre pamäťové karty.
Skutočný boom však 5 Mpix fotoaparáty v mobiloch zaznamenali až s príchodom vysúvačky Nokia N95 v roku 2007. Tá, podobne ako jej predchodca N92, disponovala Carl Zeiss optikou a LED bleskom. Taktiež sa chválila podporou 3,5G sietí, GPS modulom a možnosťou natáčať videá s rozlíšením VGA, 640×480 px a snímkovou frekvenciou 30 FPS.
Rovnocenného súpera pre Nokiu predstavila v roku 2007 spoločnosť LG. Tá zaujala modelom Viewty KU990, ktorý mal už dotykový displej, ako aj xenónový blesk, 16x digitálny zoom ovládaný z objektívu na zadnej strane a dokázal natáčať spomalené videá.
Nástup kvalitnejších fotomobilov však neznamenal automaticky úspech. V roku 2007 prišla revolúcia v podobe smartfónu iPhone, ktorý ale ani zďaleka neponúkal tak kvalitný fotoaparát ako konkurencia (mal rozlíšenie len 2 Mpix).
8 Mpix ako prvý pokoril Samsung
V roku 2008 Samsung i8510, známy tiež ako INNOV8, disponoval 8 Mpix fotoaparátom. Stále však nemal dotykový displej. Nokia nasledovala Samsung s modelom N86, ale bolo to až LG, ktoré uviedlo do predaja prvý dotykový smartfón s fotoaparátom a takto vysokým rozlíšením – volal sa LG Renoir. Preteky vo zvyšovaní megapixelov sa vtedy začali a už o rok neskôr prišiel Samsung s prvým 12 Mpix snímačom. Ten ale v roku 2010 prekonala Nokia N8, ktorá disponovala už 16 Mpix fotoaparátom. V tomto období sa začali výrobcovia sústrediť aj na video a Samsung vo februári 2009 prišiel s prvým zariadením, ktoré dokázalo natáčať 720p HD video – Samsung OMNIA HD i8910.


Megapixely už nestačili
Od predstavenia iPhonu v roku 2007 sa toho veľa zmenilo. Apple ukázal, ako si predstavuje moderný smartfón a vo svete mobilných telefónov spravil doslova prievan. Na poli fotomobilov aj nasledovné roky stále vládla Nokia, tá však ostala v minulosti a so svojim operačným systémom Symbian nedokázala uspokojiť potreby zákazníkov. Konkurencia v podobe Androidu a iOS mala výhodu v neustále rozrastajúcom sa ekosystéme aplikácií a služieb, ktoré uľahčovali zdieľanie fotografií na čoraz populárnejších sociálnych sieťach. Nokia však s konkurenciou nestíhala. V roku 2012 síce predstavila 41 Mpix Nokiu 808 PureView, no vzhľadom na rastúcu popularitu Andoridu a iOS už týmto modelom nedokázala tak zaujať. Zabudnúť ale nemôžeme na legendu Nokiu 1020 z roku 2013 s fotoaparátom, ktorý ponúka tiež 41 Mpix rozlíšenie. Tentokrát už však Nokia presedlala na OS Windows a dodnes sa považuje za jeden z najlepších fotomobilov.
Výrobcovia sa v ére nových operačných systémom snažili svoje fotoaparáty neustále vylepšovať, častokrát aj na úkor skutočnej využiteľnosti. HTC sa nás v roku 2013 snažilo presvedčiť, že 4 Mpix sú pre mobilné fotografovanie viac než postačujúce. Menšie rozlíšenie vtedy kompenzovalo HTC väčšími pixelmi, ktoré dokázali zachytiť viac svetla. Ľudí však veľmi nepresvedčili a dva roky na to spoločnosť od tejto koncepcie upustila. HTC s LG v roku 2011 skúšali aj 3D fotografiu, ktorá sa však u bežných používateľov nestretla s veľkým pochopením. Okrem modelov HTC Evo 3D a LG Optimus 3D sme sa s ďalšími podobnými smartfónmi u nás už nestretli.
Výrobcovia pochopili, že softvérové funkcie sú tiež veľmi dôležité a vo svojich zariadeniach začali ponúkať rôzne režimy, ktoré uľahčujú napríklad vytváranie panoramatických fotografií, nočných snímok, spomalených videí a podobne. Najnovším trendom v mobilnej fotografií sú veľké pixely a duálne fotoaparáty, ktoré umožňujú hrať sa hĺbkou ostrosti, prípadne vytvárať výborné čiernobiele fotografie (viď. Huawei P9). Čo nás čaká v najbližších rokoch, je možné len ťažko odhadnúť, výrobcovia sa však budú pravdepodobne držať zaužívaných trendov a veľká revolúcia nás tak rýchlo nečaká.
ten anycall a J phone sa u nas vobec predavali? vidim ich totiz prvy krat
V článku je napísané, že J-phone bol v tom čase dostupný len v Japonsku…
Aha dik uz som si to vsimol som sa tak zapozeral na tu fotku ze som tu cast clanku preskocil >D mi to pripomenulo jeden z mojich prvych fonov uz si nepametam aka to bola znacka ale mal naboku taky potenciometer co fungoval este aj ako troj tlacitko >D
Ako celkovo som mal už 7 telefónov ale názov každého jedného si pamätám ?
ja som ich mal tiez kvantum a niektore si pametam ale tento som mal kratko lebo to koliesko tlacitko ci ako to mam nazvat sa mi pokazilo ohladne ako na vecsine tych telefonov lebo to bol taky pokus s viac smerovym tlacidlom tusim 5 smerov to malo >D taka gicova ptakovina vtej dobe :D
Pekny clanok,len tak dalej…
LG viewty som mal super telefon to bol
A dosť spomalený. Mal som ho. Hlavne prezeranie foto obrázkov.
Ak sa tu už bavíme o histórii fotomobilov, mohli ste sa pozrieť na mobily, ktoré obsahovali aj OPTICKÝ zoom. Určite za spomenutie stojí vtedy dosť ťažšie zohnateľný kúsok od NOKIE – N93i. Neviem či bol prvý s optickým zoomom, ale mám pocit, že mal 3x opt. zoom.
V dnešnej dobe by mi bohato stačilo, keby sa výrobcovia vrátili späť k hardwerovým tlačidlám na ovládanie fotoaparátov v mobiloch. Áno, pár takých mobilov tu je, ale proste na dvoj-polohovú spúšť nič nemá
LG Optimus 3D som mal, a čo mi na ňom vadilo bolo, že klasické fotky boli v rozlíšení 5Mpix, a 3D stereoskopické len 3Mpix. Ale ten 3D efekt bol fakt zaujímavý…
na Samsung SCH-V200 sa dali pozrieť fotky aj priamo na mobile nemusel to pozerat len c pc
Tak moj zastup OLD telefonov si pamatam ? najlepsie fotili od se K800 alebo K850 ale najradsej som mal telefony od nokie N95,N73 alebo 6280 bola pecka… A na hudbu najlepsia nokia 3250 ktoru este mam aj ked uz mrtvu ? skoda tej nokie ze ten symbian nejak nezmodernizovala a neurobila z toho konkurenciu pre android….keby sa sama nesabotovala s microsoftom tak som nokiam verny doteraz
nokia n8 ma 12 Mpix ! stale ju mam doma funkcnu
Uz som si myslel ze Samsung INNOV8 nepomeniete,…. Tem MT som mal par rokov a brutalne fotky na tu dobu to robilo.
PS: Od Huawei P9 som cakal viac, nic moc fotky ked zoberieme v uvahu cenu telefonu….
7650 nemala automaticke zaostrovanie! Mal som ju dlhooo..