MojAndroid

Pamätáte ešte na svoj prvý mobilný telefón? Ak áno, tak pravdepodobne viete, aké boli začiatky mobilnej fotografie. Prvé mobily s fotoaparátmi sa začali objavovať už začiatkom nového tisícročia, s tými dnešnými ich však môžeme len ťažko porovnávať. Mali malé rozlíšenie, mizernú reprodukciu farieb a o rýchlom automatickom zaostrovaní nebola ani reč. Len niekoľko rokov však mobilným telefónov a smartfónom stačilo na to, aby sa dostali z pomyselného dna fotografického sveta na výslnie. Dnes síce smartfóny a ich fotoaparáty stále nedokážu plne nahradiť kvalitný fotoaparát s veľkým snímačom a kvalitnou optikou, no prinajlepšom ho dokážu v niektorých momentoch celkom dobre zastúpiť. Akú cestu museli fotoaparáty v mobilných zariadeniach prejsť, vám odhalíme v nasledovných riadkoch.

Prvý mobil s fotoaparátom bol od Samsungu a Sharpu

Prvý mobilný telefón s integrovaným fotoaparátom pochádzal od juhokórejskej spoločnosti Samsung. Tá v roku 2000 predstavila zariadenie s modelovým označením SCH-V200, ktoré okrem 1,5-palcového farebného displeja ponúkalo aj 0,35 Mpix fotografický snímač. Nešlo ale o fotomobil v pravom slova zmysle. Na rozdiel od jeho nástupcov totižto umožňoval pozrieť si fotografie až po ich stiahnutí do počítača. Fotoaparát fungoval teda ako samostatné zariadenie a s funkciami mobilného telefónu nebol nijako prepojený.

samsung_v200
Samsung SCH-V200

Skútočným fotomobilom bol až konkurenčný prístroj predávaný pod záštitou mobilného operátora J-Phone a vyrábaný spoločnosťou Sharp. J-SH04 umožňoval vytvárať fotografie v rozlíšení 0,11 Mpix. Rozdiel oproti Samsungu bol v tom, že ich vedel aj spracovať a prípadne poslať elektronicky. V tom čase však bolo možné tento mobil zakúpiť len v Japonsku.

Sharp_J-SH04_CP+_2011

Nokia 7650 a prvý mobil s automatickým zaostrovaním

V roku 2002 sa rozlíšenie mobilných fotoaparátov nijako výrazne nezvyšovalo. V tom čase na trh prišla Nokia 7650, ktorá vystupovala aj vo filme Minority Report. Aj vďaka nej sa prvé fotomobily stali oveľa populárnejšie. Nokia 7650 mala rozlíšenie 0,3 Mpix, 2,1-palcový farebný displej, 104 MHz procesor a neuveriteľné 4 MB internej pamäte. V tomto období sa na trhu začali objavovať aj alternatívne riešenia v podobe externých modulov s fotoaparátom. Takýto modul predstavila napríklad spoločnosť Sony Ericsson, ktorá ho k mobilnému telefónu T68i umožňovala dokúpiť za 130 dolárov. Podobný systém ponúkal aj Siemens a Motorola.

Sony-Ericsson-T68i

A ktorý telefón si odniesol prvenstvo za fotoaparát s automatickým zaostrovaním? Nevyrobil ho Samsung, Sony Ericsson ani iný renomovaný výrobca, ale japonský Panasonic – išlo o model P505iS.

panasonic

Rok 2004 bol prelomový

Jedným z prvých telefónov, ktoré poskytovali snímač s rozlíšením vyšším ako 1 Mpix, bol PM8920 vyrobený spoločnosťou Audiovox. Tento dokázal zachytiť fotografie v rozlíšení 1280 x 960 pixelov. Samozrejmosťou bolo už bezdrôtové zdieľanie fotografií, či prítomnosť hardvérovej spúšte a ďalších nastavení, vrátane sekvenčného fotenia a možnosti nahrania vlastného zvuku spúšte. Podľa štatistík bolo koncom roka 2004 vybavených fotoaparátom už viac ako dve tretiny všetkých predaných mobilov. Najviac ich v tej dobe ale predávala fínska Nokia.

Nokia a Sony Ericsson – najväčší rivali

V roku 2005 prebiehal na trhu s mobilnými telefónmi veľký boj. V tom čase veľmi úspešná Nokia a rozbehnutý Sony Ericsson súperili o prvenstvo práve na poli mobilnej fotografie. Nokia vtedy predstavila model N90 s 2 Mpix fotoaparátom, Carl Zeiss optikou, LED bleskom a automatickým zaostrovaním.

nokia-n90-01

Sony Ericsson nijako nezaostával a fínskemu výrobcovi konkuroval modelom K750i, ktorý mal tiež 2 Mpix fotoaparát. A hoci bol vybavený len 1,9″ displejom, vďaka prítomnosti slotu na pamäťové karty bol pre fotenie priam ako stvorený. Sony Ericsson tento model ďalej vylepšoval a v roku 2006 jeho nástupca K800i prišiel už s 3,2 Mpix fotoaparátom Cyber-shot, ktorý disponoval stabilizáciou obrazu a xenónovým bleskom.

k800sonyericsson

Prvý 5 Mpix fotoaparát na scéne

Skok k 5 Mpix rozlíšeniu spravil ako prvý Samsung. Ten ešte koncom roka 2004 predstavil mobil s názvom S250. Vybavený bol až 92 MB vnútornej pamäte a rozširujúcim slotom pre pamäťové karty.

samsung5mp_01

Skutočný boom však 5 Mpix fotoaparáty v mobiloch zaznamenali až s príchodom vysúvačky Nokia N95 v roku 2007. Tá, podobne ako jej predchodca N92, disponovala Carl Zeiss optikou a LED bleskom. Taktiež sa chválila podporou 3,5G sietí, GPS modulom a možnosťou natáčať videá s rozlíšením VGA, 640×480 px a snímkovou frekvenciou 30 FPS.

nokia N95

Rovnocenného súpera pre Nokiu predstavila v roku 2007 spoločnosť LG. Tá zaujala modelom Viewty KU990, ktorý mal už dotykový displej, ako aj xenónový blesk, 16x digitálny zoom ovládaný z objektívu na zadnej strane a dokázal natáčať spomalené videá.

369b

Nástup kvalitnejších fotomobilov však neznamenal automaticky úspech. V roku 2007 prišla revolúcia v podobe smartfónu iPhone, ktorý ale ani zďaleka neponúkal tak kvalitný fotoaparát ako konkurencia (mal rozlíšenie len 2 Mpix).

8 Mpix ako prvý pokoril Samsung

V roku 2008 Samsung i8510, známy tiež ako INNOV8, disponoval 8 Mpix fotoaparátom. Stále však nemal dotykový displej. Nokia nasledovala Samsung s modelom N86, ale bolo to až LG, ktoré uviedlo do predaja prvý dotykový smartfón s fotoaparátom a takto vysokým rozlíšením – volal sa LG Renoir. Preteky vo zvyšovaní megapixelov sa vtedy začali a už o rok neskôr prišiel Samsung s prvým 12 Mpix snímačom. Ten ale v roku 2010 prekonala Nokia N8, ktorá disponovala už 16 Mpix fotoaparátom. V tomto období sa začali výrobcovia sústrediť aj na video a Samsung vo februári 2009 prišiel s prvým zariadením, ktoré dokázalo natáčať 720p HD video – Samsung OMNIA HD i8910.

samsung-i8150-2
Samsung i8150
lg-kc910-1
LG Renoir

Megapixely už nestačili

Od predstavenia iPhonu v roku 2007 sa toho veľa zmenilo. Apple ukázal, ako si predstavuje moderný smartfón a vo svete mobilných telefónov spravil doslova prievan. Na poli fotomobilov aj nasledovné roky stále vládla Nokia, tá však ostala v minulosti a so svojim operačným systémom Symbian nedokázala uspokojiť potreby zákazníkov. Konkurencia v podobe Androidu a iOS mala výhodu v neustále rozrastajúcom sa ekosystéme aplikácií a služieb, ktoré uľahčovali zdieľanie fotografií na čoraz populárnejších sociálnych sieťach. Nokia však s konkurenciou nestíhala. V roku 2012 síce predstavila 41 Mpix Nokiu 808 PureView, no vzhľadom na rastúcu popularitu Andoridu a iOS už týmto modelom nedokázala tak zaujať. Zabudnúť ale nemôžeme na legendu Nokiu 1020 z roku 2013 s fotoaparátom, ktorý ponúka tiež 41 Mpix rozlíšenie. Tentokrát už však Nokia presedlala na OS Windows a dodnes sa považuje za jeden z najlepších fotomobilov.

1644_2649

Výrobcovia sa v ére nových operačných systémom snažili svoje fotoaparáty neustále vylepšovať, častokrát aj na úkor skutočnej využiteľnosti. HTC sa nás v roku 2013 snažilo presvedčiť, že 4 Mpix sú pre mobilné fotografovanie viac než postačujúce. Menšie rozlíšenie vtedy kompenzovalo HTC väčšími pixelmi, ktoré dokázali zachytiť viac svetla. Ľudí však veľmi nepresvedčili a dva roky na to spoločnosť od tejto koncepcie upustila. HTC s LG v roku 2011 skúšali aj 3D fotografiu, ktorá sa však u bežných používateľov nestretla s veľkým pochopením. Okrem modelov HTC Evo 3D a LG Optimus 3D sme sa s ďalšími podobnými smartfónmi u nás už nestretli.

HTC-EVO-3D-Rear-View

Výrobcovia pochopili, že softvérové funkcie sú tiež veľmi dôležité a vo svojich zariadeniach začali ponúkať rôzne režimy, ktoré uľahčujú napríklad vytváranie panoramatických fotografií, nočných snímok, spomalených videí a podobne. Najnovším trendom v mobilnej fotografií sú veľké pixely a duálne fotoaparáty, ktoré umožňujú hrať sa hĺbkou ostrosti, prípadne vytvárať výborné čiernobiele fotografie (viď. Huawei P9). Čo nás čaká v najbližších rokoch, je možné len ťažko odhadnúť, výrobcovia sa však budú pravdepodobne držať zaužívaných trendov a veľká revolúcia nás tak rýchlo nečaká.

Huawei P9_recenzia-10

Náš tip
Fototest: Huawei P9 vs Samsung Galaxy S7 edge
23.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+