MojAndroid

Milióny telefónov s Androidom sú dlhodobo vystavené potenciálnemu úniku dát. Hackeri sa môžu dostať ku kľúčom systémových aplikácií na mobilných zariadeniach, píše portál Phonearena.

Kľúče slúžia na garanciu legitímnosti aplikácií aj verzie systému vo vašom telefóne. Zariadenia využívajú systém, ktorý dôveruje aplikáciám s rovnakým kľúčom, a tiež sa používa na overenie samotného operačného systému.

 Google-Play-Store-Search
Napadnuté boli aj aplikácie v Obchod Play | Zdroj: AndroidAuthority

Najväčším problémom môže byť to, že hacker alebo ktokoľvek iný s úmyslom dostať sa k vašim dátam, môže jednoducho dosiahnuť, aby telefón dôveroval aj aplikáciám, ktoré obsahujú malware. Všetky dáta vo vašom mobile tak môžu byť ohrozené a vystavené tretím osobám.

Niektoré z kľúčov môžu byť zneužívané aj v nainštalovaných aplikáciách pochádzajúcich z obchodu Google Play. Obchod je zabezpečený systémom Play Store Protect, ktorý dokáže upozorniť na potenciálne nebezpečné, či napadnuté aplikácie.

Môže mať problém aj váš smartfón?

Zatiaľ nie sú zozbierané kompletné dáta spoločností, ktoré sú týmto problémom zasiahnuté. S istotou však vieme povedať, že medzi ne patria:

google play protect
Google Play Protect pravidelne kontroluje bezpečnosť aplikácií | Zdroj: Google

Google tvrdí, že tieto skutočnosti registruje už od mája tohto roku a robí všetko pre to, aby minimalizoval dopad na koncových používateľov. Taktiež spomenul, že všetci používatelia zariadení s Androidom boli aj sú chránení systémom Play Store Protect, a tiež opatreniami výrobcov.

Ako sa chrániť

Spoločnosť Google odporúča spoločnostiam, ktoré ohrozil spomínaný únik, vymeniť hackermi odhalené bezpečnostné kľúče za nové. Každá firma musí zistiť, akým spôsobom prišlo k odhaleniu kľúčov, pričom je potrebné zabezpečiť systémy aj do budúcnosti.

Majiteľom smartfónov sa odporúča ubezpečiť sa, či má ich zariadenie najnovšiu aktualizáciu systému Android. S novými aktualizáciami softvéru prichádzajú aj bezpečnostné aktualizácie, ktoré zabezpečujú plynulý a bezpečný chod zariadenia. Navyše sa treba vyhýbať aplikáciám, ktoré sa nenachádzajú v oficiálnom Google Play, a pochádzajú z obchodov s aplikáciami tretích strán. Takéto aplikácie sú oveľa náchylnejšie na škodlivý malvér, ktorému vystavíte svoje zariadenie. Môžete tak predísť veľkým škodám.

Náš tip
Vyberáme TOP zariadenia na Vianoce. V 4ke ich kúpite výrazne lacnejšie

7.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+