MojAndroid

Len včera sme vás informovali o podvode s platobným terminálom a dnes prinášame ďalší rafinovaný spôsob, ako podvodníci vymáhajú od ľudí finančné prostriedky. Ako informuje Polícia SR na stránke Hoaxy a podvody, tentokrát sa podvodníci zamerali na Ministerstvo financií a rozosielajú nebezpečné SMS správy.

Aktuálne problémy spoločnosti spojené s krízou, zneužívajú vo svojich správach a posielajú  SMS v mene Ministerstva financií. Odkaz v správe vás potom presmeruje na podvodné stránky, ktoré sa od ľudí snažia vylákať všetky citlivé informácie o platobnej karte. Aby bol celý podvod dôveryhodnejší, vždy si vymyslia nejaký príbeh, prečo by ste tieto citlivé údaje mali poskytnúť.

Nebezpečné SMS správy: ako sa vyhnúť takýmto podvodom?

Po prijatí akejkoľvek podozrivej správy, by ste ju mali hneď vymazať, prípadne nahlásiť napr. na stránky Polície SR. Ak by ste predsa len mali pochybnosti, či naozaj nejde o pravú inštitúciu, za ktorú sa odosielateľ vydáva, treba si skontrolovať originálnu internetovú stránku. Následne ju môžete porovnať s tou, čo je uvedená v SMS správe. Podvodné odkazy väčšinou využívajú naviac pomlčky, špeciálne symboly, prípadne iné písmená v národnej doméne. Tak si viete rýchlo a jednoducho overiť či daná internetová stránka nie je falošná.

V žiadnom prípade neposkytujte bezdôvodne informácie o platobnej karte, či prihlasovacie údaje do bankovej aplikácie. V prípade, že nie ste na stránke e-shopu, alebo neplatíte online faktúru za mobilné služby u operátora, určite sa jedná o podvod.  Žiadny poskytovateľ služieb na Slovensku neposiela podobné SMS správy s cieľom nezmyselnej úhrady a nesnaží sa zákazníka donútiť uskutočniť platbu na podvodnej stránke. Preto sa vždy uistite aj dvakrát, či ste na správnych a hlavne zabezpečených webových stránkach v prípade, že platíte platobnou kartou.

Náš tip
5G sieť bude možné v EÚ využívať aj v lietadlách

29.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+