MojAndroid

5G sieť poskytuje prakticky univerzálnu konektivitu. Jej hlavnými výhodami sú ultra vysoká šírka pásma a nízka latencia. Európska komisia aktualizovala vykonávacie rozhodnutie, podľa ktorého bude možné 5G sieť využívať už aj na palube lietadiel.

Cestujúci budú môcť počas letu využívať svoje mobilné zariadenia na maximum. Všetky ich funkcie budú totožné ako pri pozemnej mobilnej 5G sieti. Bude to inovatívne riešenie a obloha tak už nebude limitom pre možnosti, ktoré ponúka superrýchla a vysokokapacitná konektivita.

Mobilné siete v lietadlách nie sú žiadnou novinkou

Poskytovanie mobilných služieb v lietadlách nie je žiadnou novinkou. Od roku 2008 dovoľuje Európska únia využívanie mobilných sietí aj počas letu. Služba sa poskytuje v kabíne lietadla pomocou špeciálneho sieťového zariadenia, nazývaného aj pikobunka, ktoré zabezpečí prepojenie cez satelitnú sieť. Cez ňu následne smerujú hovory, SMS a dáta používateľov z lietadla priamo na pozemnú mobilnú sieť. Ako informuje stránka dsl.sk, po postupných úpravách legislatívy bolo doteraz dovolené poskytovanie 2G, 3G aj 4G sietí, 2G a 4G sietí v pásme 1800 MHz a 3G sietí v pásme 2100 MHz.

5G sieť využiteľná aj v cestnej doprave

Európska komisia tiež zmenila a doplnila vykonávacie rozhodnutie o frekvenčných pásmach 5 GHz, ktoré sprístupňuje pásma pre Wi-Fi v cestnej doprave, napríklad v autách a autobusoch. Toto pozmeňujúce rozhodnutie vytvára základ pre inovácie v automobilovom priemysle a potenciálne aj pre aplikácie Metaverse. Podľa zmeny a doplnenia vykonávacieho rozhodnutia členské štáty v budúcnosti sprístupnia frekvenčné pásma 5 GHz aj na použitie na cestách.

Očakáva sa, že 5G sieť bude slúžiť v budúcnosti tiež v širokej škále aplikácií a sektorov, vrátane profesionálneho použitia. Napríklad prepojená automatizovaná mobilita, elektronické zdravotníctvo, energetický manažment, prípadne iné bezpečnostné aplikácie. 5G bude tiež kľúčovým aktivátorom systémov umelej inteligencie, pretože bude poskytovať zber a analýzu údajov v reálnom čase.

Náš tip
5G Telekomu sa rozširovala. Pribudli oblasti na východe a v strede Slovenska
28.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+