MojAndroid

Historicky prvá SMS bola odoslaná 3. decembra 1992 a bolo v nej napísané “Veselé Vianoce.” Išlo o prelomový moment v histórii svetovej komunikácie. Tento míľnik sa podarilo dosiahnuť Neilovi Papworthovi, britskému inžinierovi z firmy Vodaphone. Historicky prvú SMS odoslal svojmu kolegovi Richardovi, ktorý sa v tej chvíli nachádzal na firemnom vianočnom večierku, a preto sa Neil odpovede nedočkal. Téme sa venoval portál ndtv.com.

Orbitel 901, tak znel názov zariadenia, z ktorého bola správa odoslaná. Neil v rozhovore prezradil, že vtedy ani nemal tušenie, akými populárnymi sa v blízkej budúcnosti SMS správy stanú. Prezradil, že sa svojim deťom len nedávno pochválil tým, že práve on je historicky prvý človek, ktorý SMS odoslal.

sms
Zdroj: Pexels.com

Vo svojich začiatkoch mohli mať SMS do 160 znakov. Prvýkrát boli vymyslené v osemdesiatych rokoch, trvalo však takmer 10 rokov, kým boli zavedené do mobilných zariadení. Aj keď je posielanie správ prostredníctvom SMS stále populárne, v dnešnej dobe sa do popredia tlačia aplikácie ako Whatsapp alebo iMessage, ktoré fungujú len s použitím internetového pripojenia.

Google prichádza s novinkou pre SMS

Pri tridsiatom výročí komunikácie prostredníctvom SMS prišiel Google s novinkou vo forme šifrovania správ v skupinových četoch. Doteraz boli šifrované iba konverzácie medzi dvoma príjemcami. Zatiaľ však túto novinku dostalo možnosť využívať len pár beta testerov. Ďalšou oznámenou novinkou, s ktorou Google prichádza, je možnosť reagovania na správy všetkými dostupnými emotikonmi. Google vo svojej správe uviedol, že táto novinka bude sprístupnená v blízkej budúcnosti.

Google sms
RCS správy | Zdroj: GSMArena.com

Popri zavádzaní novej technológie si spoločnosť ešte stihla kopnúť do svojho konkurenta, firmy Apple. Tvrdí, že všetci hlavní výrobcovia používajú RCS (Rich Communication Services) vo svojich zariadeniach. Bohužiaľ pre používateľov Android zariadení, sa RCS správa stále nedá poslať na smartfóny Apple iPhone.

Pretože Apple RCS nepodporuje, je komunikácia medzi systémami iOS a Android naďalej obmedzená na SMS správy alebo iné komunikačné nástroje. Apple sa stále nechystá túto novinku zaviesť na svoje zariadenia, čo potvrdil aj riaditeľ Apple, Tim Cook. Vyjadril sa, že by bol radšej, keby používatelia Android zariadení začali používať iPhone.

Náš tip
Tatra banka upozorňuje na smishingove SMS správy. Nereagujte na ne
5.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+