MojAndroid

Štandard eSIM u nás už síce slovenskí operátori ponúkajú, ale medzi zákazníkmi sa rozširuje stále pomaly. Jedným z dôvodov môže byť aj trochu zložitejší prenos čísla na nový smartfón oproti klasickým fyzickým SIM kartám. A práve prenos čísla by mal podľa portálu XDA-Developers čoskoro zjednodušiť operačný systém Android 13.

Nová funkcia pre prenos eSIM profilu sa objavila v beta verzii Androidu 13

Google práve spustil druhú beta aktualizáciu systému Android 13 s označením QPR2 pre zariadenia Google Pixel. Zoznam zmien síce uvádza iba opravy chýb, ale v skutočnosti obsahuje aj niekoľko zmien. Napríklad prináša podporu pre emotikony Unicode 15. Zmeny kódu tiež naznačujú, že Google by mohol v budúcom vydaní povoliť automatické tematické ikony v Pixel Launcher.

Samsung esim
Samsung Galaxy S22 a eSIM | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najpodstatnejšou novinku je, že aktualizácia  predstavuje novú vlastnosť systému, ktorá naznačuje, že Android by mohol čoskoro získať podporu pre bezproblémové prenosy eSIM kariet. Momentálne totiž Android neumožňuje preniesť eSIM profil z jedného smartfónu do druhého. Na starom musíte najprv musíte deaktivovať eSIM profil a aktivovať ho na novom zariadení.

Občas sa tiež stáva, že kvôli tomu musíte kontaktovať svojho operátora, aby aktivoval eSIM na novom smartfóne. Napríklad konkurenčný iOS pritom ponúka funkciu Rýchly prenos, ktorá vám umožňuje preniesť fyzické alebo eSIM karty zo starého iPhonu do nového modelu bez nutnosti kontaktovať operátora. A práve touto funkciou systému iOS sa spoločnosť Google inšpirovala.

Vybrané modely budú umožňovať aj prenos fyzickej SIM karty na eSIM v novom smartfóne

Android 13 QPR2 Beta 2 totiž obsahuje novú systémovú vlastnosť s názvom „euicc.seamless_transfer_enabled_in_non_qs.“ Táto funkcia pravdepodobne umožní používateľom bezproblémový prenos profilu eSIM zo starého telefónu s Androidom do nového telefónu. Používateľom má dokonca umožniť previesť fyzickú SIM kartu na starom telefóne na eSIM profil na novom smartfóne.

Google má funkciu implementovať v aplikácii SIM Manager na svojich telefónoch Pixel a niekoľkých ďalších smartfónoch, ktoré sa dodávajú s mobilnými Google službami. Zariadenia od iných výrobcov  by mali taktiež získať podporu pre prenos eSIM profilov, ale možnosť previesť fyzickú SIM kartu na eSIM profil môže byť obmedzená len na niekoľko modelov. Kedy sa tak stane, zatiaľ nie je známe.

Náš tip
Google pomáha vývojárom prinášať nové funkcie Androidu do starších zariadení
12.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+