MojAndroid

Aktualizácie smartfónov s operačným systémom Android sú veľkou a diskutovanou témou. Používatelia chcú mať svoje telefóny vždy aktuálne, s najnovším možným softvérom a aktuálnou bezpečnostnou záplatou. Minimálne z dôvodu lepšieho zabezpečenia, ale aj lepšieho používateľského zážitku. Onedlho by mali prísť podľa blog.esper.io veľké zmeny.

Mechanizmus na rýchle aktualizácie tu máme už od Androidu 7.0 Nougat. Jediný výrobca, ktorý ponúka aktualizácie okamžite, je Google. To je ale celkom logické, keďže práve Google je spoločnosť, ktorá stojí za celým Androidom. Bolo by prinajmenšom čudné, keby Pixely nedostávali aktualizácie ako prvé.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak ostatným výrobcom to trvá podstatne dlhšie, niektoré modely dostanú aktualizáciu dokonca až v čase, kedy je predstavený ďalší, novší operačný systém. Mechanizmus takzvaných “bezproblémových aktualizácií” tu už máme niekoľko rokov. Ako to funguje?

Bezproblémové aktualizácie fungujú veľmi jednoducho

Aktualizácia sa pomaly sťahuje a inštaluje na pozadí bez toho, aby to používateľa limitovalo pri bežnom používaní. Keď je všetko pripravené a aktualizované (všetko sa udeje počas toho, ako je zariadenie zapnuté), stačí len jednoduchý reštart smartfónu a zrazu máte k dispozícii najnovší systém.

Určite v okolí poznáte niekoho, komu sa do aktualizácie systému veľmi nechce, pretože to trvá dlho, nemôže počas nej svoj smartfón používať a podobne. Táto funkcionalita tento problém eliminuje, keďže sa všetko udeje pekne na pozadí za plného chodu. Jeden krátky reštart na koniec už takým problémom nie je.

Mohlo by vás zaujímať

A práve s operačným systémom Android 13 prichádza novinka, vďaka ktorej by sa mohol takýto typ aktualizácií rozšíriť do väčšieho množstva Android zariadení. Nový systém núti nové zariadenia implementovať takzvané virtuálne A/B oddiely, vďaka ktorým sú bezproblémové aktualizácie naozaj bezproblémové.

Ako sa to uvedie do praxe, môžeme zatiaľ len odhadovať. No dúfame, že s touto novinkou budú aktualizácie Android smartfónov opäť rýchlejšie a bezproblémovejšie.

Náš tip
AKCIA: Tieto platené Android aplikácie a hry sú teraz dostupné úplne ZADARMO
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
27.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+