MojAndroid

Pre mnohých je výber smartfónu s dlhotrvajúcou podporou kritériom. Pokiaľ ho chcete používať viac ako dva roky, najhlavnejším komponentom je operačný systém. Okrem nových vychytávok totiž časom treba pridávať aj bezpečnostné aktualizácie. Taktiež, mnohé služby a aplikácie postupom času ostávajú dostupné iba pre novšie Androidy. Preto sa s pomocou Nextpit pozrieme na fakt, koľko aktualizácií nám sľubujú jednotliví výrobcovia.

Google

Pokiaľ ste vlastníkom smartfónu Google Pixel, platí pre vás typické trojročné pravidlo. Dostanete minimálne tri verzie Androidu a trojročné každomesačné bezpečnostné updaty. Následne ale máte ešte 18 mesiacov na to, aby ste sa rozhodli, čo urobíte s vaším mobilom.

Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pri novej rade Pixel 6 a 7 už toto neplatí, podpora sa predlžuje až na päť rokov. Od technologického giganta čakajte najrýchlejšie ponúkané aktualizácie. Pokiaľ by ste chceli poznať konkrétne dátumy pre vaše zariadenia, môžete tak urobiť na oficiálnej Google webstránke.

Samsung

Pokiaľ ste si zakúpili jednu z vlajkových lodí Samsungu, môžete s ňou byť spokojní relatívne dlho. Výrobca totiž sľubuje až štyri Android aktualizácie a taktiež päťročnú bezpečnostnú podporu. Pre všetky mobily zo série Galaxy budú prístupné minimálne dve verzie Androidu a bezpečnostné aktualizácie budú prebiehať počas doby štyroch rokov.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Staršie zariadenia už nebudú ponúkať update každý mesiac, ale štvrťročne, prípadne až polročne. Celkovo ide o najdlhšie ponúkanú podporu. Konkrétne informácie si viete pozrieť na ich webstránke.

OnePlus

Dá sa skonštatovať, že výrobca OnePlus smartfónov je nateraz jediný schopný ponúknuť rovnaké možnosti ako Samsung. Platia približne rovnaké aktualizácie, spoločnosť ale nezverejňuje podporu k jednotlivým zariadeniam, nejaké základné informácie môžete nájsť na tomto fóre.

OnePlus 10 Pro
OnePlus 10 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

 

Motorola

Odkedy spoločnosť bola kúpená firmou Lenovo, už nedokáže rýchlosťou konkurovať Googlu. Pre zariadenia značky Motorola sa aktualizácie značne líšia. Android updaty sa pohybujú medzi hodnotami jeden až tri roky, bezpečnostné aktualizácie od dvoch do štyroch rokov. Našťastie spoločnosť ponúka verejný prístup k informáciám o jednotlivých zariadeniach, treba však hľadať podľa regiónu.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Xiaomi/Redmi

Nevýhodou kúpy Xiaomi smartfónov je neexistujúca garancia a dostupnosť informácií. Pravdepodobne nečakajte viac ako dve Android verzie, aj to platí iba pre vlajkové lode. Ostatné zariadenia sa dočkajú väčšinou iba jednej. Je dôležité spomenúť, že pri telefónoch tejto značky záleží veľmi aj na verzii MIUI, ktorá životnosť značne predlžuje.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T I Zdroj: Jakub Marcin

Čo sa bezpečnostných aktualizácií týka, zariadenia sú pokryté na minimálne dva roky, v mesačných, či štvrťročných intervaloch. Nové smartfóny z rokov 2020-2021 už sľubujú trojročné aktualizácie každých 90 dní. Niektoré zo zariadení viete nájsť na ich webstránke, aj keď zďaleka nezahŕňajú všetky.

Oppo

Firma doteraz spadala to priemernej kategórie tri roky a tri verzie. Pre nové mobilné zariadenia Oppo, ktoré vyjdú v roku 2023, plánuje frekvenciou konkurovať Samsungu a OnePlus. Všetky informácie o aktualizáciách sú voľne dostupné na ich webstránke.

Realme

Keďže nejde zrovna o výrobcu, ktorý by sa nachádzal na najvyšších priečkach tabuliek, nemôžeme očakávať zázraky. Spoločnosť sľúbila iba jednu veľkú Android aktualizáciu a dva roky bezpečnostných updatov. Výnimočne ponúkajú viac napr. pri zariadení Realme GT. Taktiež neexistujú veľmi schopné zdroje pre informácie o jednotlivých zariadeniach.

Vivo

Značka, ktorá postupne čoraz viac naberá na popularite. Zatiaľ čo aktualizácie ponúkajú relatívne rýchlo, v rámci dĺžky podpory patria medzi priemer s obľúbeným číslom tri. To platí pre vlajkovú loď Vivo X60 Pro 5G, k ostatným zariadeniam ale špecifickejšie informácie nemáme.

vivo X80 Pro zadna strana
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Sony

Podpora firmy Sony taktiež patrí medzi priemernú. Dva roky ponúka systémové aktualizácie a tri roky tie bezpečnostné. Základné informácie o jednotlivých zariadeniach viete doštudovať na ich webstránke.

Huawei

Spoločnosť nikde neuviedla garanciu niekoľkoročnej podpory, problémy v USA a Británii sú pravdepodobne za to značne zodpovedné. Huawei si totiž momentálne nemôže byť istý svojou budúcnosťou. Každopádne, svoje zariadenia rozdeľuje do dvoch kategórií.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: MIroslav Schwamberg

Niektoré dostávajú bezpečnostné aktualizácie mesačne, iné štvrťročne. Váš smartfón si môžete nájsť aj na webstránke.

Náš tip
Bude iOS otvorenejší používateľom? Apple pracuje na možnosti, ktorú má Android prakticky odjakživa

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
27.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+