MojAndroid

Rozhodnutie britskej vlády zakázať používanie 5G technológií od spoločnosti Huawei nakoniec nesúviselo s ochranou národnej bezpečnosti. Bývalý minister obchodu Vince Cable pre portál Euractiv uviedol, že zákaz bol udelený len kvôli tlaku zo strany Spojených štátov.

Zákaz britská vláda nariadila ešte v roku 2020

Pre rekapituláciu, v júli 2020 vláda Borisa Johnsona oznámila, že Huawei sa nebude podieľať na budovaní 5G siete. Odvolala sa na nové odporúčanie Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť.

Tento krok prišiel len niekoľko mesiacov po tom, čo Spojené štáty uvalili na spoločnosť sankcie kvôli údajným rozporom s národnou bezpečnosťou a záujmami zahraničnej politiky. Na základe tohto rozhodnutia čínsky gigant prišiel o možnosť spolupracovať s americkými spoločnosťami, čo viedlo napríklad k problémom so získavaním kľúčových komponentov.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Británia vedela, že Huawei nepredstavuje bezpečnostné riziko

Avšak teraz sa ukázalo, že rozhodnutie britskej vlády nebolo opodstatnené. Cable, ktorý je okrem iného známy vďaka svojej tendencii sympatizovať s Čínou, ďalej dodal, že služby čínskeho výrobcu nepredstavujú žiadne riziko. Počas jeho pôsobenia vo vláde to niekoľkokrát potvrdili britské informačné služby. Podľa neho sa Británia zákazom pripravila o možnosť byť jednou z krajín, ktoré vedú v používaní najmodernejšej 5G siete.

Náš tip
Huawei P50 Pocket oficiálne: Špičková skladacia vlajková loď
14.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+