MojAndroid

Americký gigant Apple údajne pracuje na zmene v iOS. Tá má povoliť používateľovi inštaláciu aplikácií, ktoré nepochádzajú z App Store. Ide tak o veľký krok z hľadiska na otvorenosť systému pre používateľov. Android takúto možnosť povoľuje prakticky odjakživa. Správu priniesol portál SamMobile.

Otvorenejší systém s možnosťou inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov

Prečo sa vlastne firma Apple rozhodla spraviť takýto verdikt? Európska únia vydala zákon o digitálnych trhoch, ktorého cieľom je zabrániť technologickým spoločnostiam vo vytváraní monopolu. Apple zákazníkovi nikdy nepovoľoval inštaláciu aplikácií mimo svojho App Store, ktorý mu produkuje veľké výnosy. Ak sa dočkáme verzie iOS, ktorá povolí inštaláciu aplikácií tretích strán, jednotliví vývojári budú môcť žiadať používateľov, aby si ich aplikácie sťahovali prostredníctvom ich vlastných webových stránok. Zisk tak ostane iba im a nebude nutné 30 % z príjmu prenechávať Applu ako poplatok za distribúciu danej aplikácie prostredníctvom App Store.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra a iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

iPhone 14 Pro

Apple vždy údajne chcel, aby iOS bol bezpečným miestom

Americký gigant kladie výrazný dôraz na bezpečnosť a súkromie používateľov. Vždy keď došlo na reč k inštalácií aplikácií mimo predvoleného obchodu, Apple sa odvolal práve na zvýšenie bezpečnosti. Musíme uznať, že multimiliardová spoločnosť má v tomto ohľade pravdu, no samotný Android vás v prípade inštalácií aplikácií z neznámych zdrojov upozorní, že možno nejde o najmúdrejšie riešenie a používateľ berie riziko na seba. Mnohým sa takéto riešenie páči podstatne viac. Samotní vývojári z 30-percentného poplatku v App Store tiež nie sú úplne nadšení.

Google Pixel 6 Pro iPhone 13 Pro - 4
Google Pixel 6 Pro a Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

iPhone 14 Pro Max

Apple je však firma vynaliezavá. Jedným zo spôsobov, ako aj naďalej zarábať na aplikáciách, bude predaj odznakov “Certifikované”. Mohlo by ísť o proces overovania aplikácií a používateľ si bude istý, že daný titul ,ktorý sťahuje je bezpečný. Vyvolanie istoty u koncového používateľa tak možno vývojárov presvedčí k zakúpeniu tohto overenia. Zmeny sa možno dočkáme už počas budúcoročnej jesene s príchodom iOS 17. Operačný systém na iPhonoch sa každoročne stále viac približuje k Androidu svojou otvorenosťou a možnosťami prispôsobenia používateľského prostredia.

Náš tip
WhatsApp prestane fungovať na týchto zariadeniach. Je medzi nimi aj to vaše?
26.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+