MojAndroid

Každý väčší výrobca Android zariadení je istým spôsobom od tých ostatných odlíšený používateľskou nadstavbou. Sony má Time Scape, HTC svoj Sense a Samsung zas TouchWiz. Samsung éru svojho používateľského prostredia odštartoval na Androidoch v roku 2010, kedy spolu so Samsungom Galaxy S vydal vo verzii TouchWiz 3.0 a bežal na Androide 2.1 Eclair a neskôr 2.2 Froyo. Veľký krok vpred spravil Samsung s uvedením smartfónu Galaxy S II, na ktorom sa v roku 2011 objavil už TouchWiz 4.0. Išlo o prvú verziu OS s funkciami, ktoré dnes na Samsungoch už veľmi dobre poznáme. Išlo najmä o ovládanie gestami a pohybom.

Náš tip
Recenzia | Samsung Galaxy S5 – nekorunovaný kráľ galaxií

Najväčšiu zmenu nadstavba zaznamenala o rok neskôr, kedy Samsung na trh uviedol Galaxy S III s prepracovaným UI nazývaným TouchWiz Nature UX. Pribudli nové widgety, aplikácie, ale aj funkcie, ktoré juhokórejský výrobca zaobalil do krajšieho kabátika. Spomenúť môžeme napríklad sledovanie očí Smart Stay, ktoré automaticky vypne displej vtedy, keď sa naň nepozeráte. Minuloročný Galaxy S4 nepriniesol veľa zmien vo vzhľade a skôr sa sústredil na pridávanie ďalších funkcií. Poslednou zastávkou je nový Samsung Galaxy S5, ktorý ako viete priniesol čo do zmien v grafickom spracovaní ďalšie novinky. Ako sa prostredie postupom času vyvíjalo si môžete pozrieť nižšie.

Domáca obrazovka

home-touchwiz

TouchWiz na Galaxy S, S II, S III, S4, a S5 (zľava). Všimnite si, že najväčších zmien sa prostredie dočkalo pri TouchWiz Nature UX na Samsungu Galaxy S III

Menu s aplikáciami

app-drawer

TouchWiz na Galaxy S, S II, S III, S4, a S5 (zľava). Menu s aplikáciami bolo až do príchodu Samsungu Galaxy SIII fádne a nezáživné. Postupne pribúdali funkcie aj vylepšenia vzhľadu.

Notifikácie

notifications

TouchWiz na Galaxy S, S II, S III, S4, a S5 (zľava). Notifikačná lišta sa postupne vylepšovala spolu s Androidom. Verzia zo Samsungu Galaxy S5 je nepochybne najkrajšia.

Fotoaparát

touchwiz-cam

TouchWiz na Galaxy S, S II, S III, S4, a S5 (zľava). Fotoaparát sa až do príchodu Galaxy S4 veľmi nemenil. Časom pribúdali nové funkcie aj efekty, ako pri vytváraní videa, tak aj fotografovaní. Samsung Galaxy S5 pridal aj možnosť vytvárať módy vytvorené inými vývojármi.

Klávesnica

keyboard

S Galaxy S II pribudla podpora písania gestami, o dva roky neskôr v Galaxy S4 pribudol piaty rad s číslicami. 

Kontakty

phonebook

Vyhľadávanie kontaktov po prvýkrát pribudlo v Samsung Galaxy S II. Samsung ich vylepšoval podobne ako aj zvyšok nadstavby.

Zdroj: phonearena

30.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+